Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Sjećanje

Prije točno 46 godina odigrana je utakmica poznata po famoznom „slučaju Tomić“

Dinamo je u 1. kolu gostovao na Kantridi, Rijeka je u početnih 11 uvrstila igrača bez prava nastupa iako su je predstavnici maksimirskog kluba pravodobno kolegijalno upozorili na problem, dotični je sudjelovao u akciji za pobjedonosni pogodak domaćih koji su slavili s 2:1, ali nakon žalbe plavih dvoboj je registriran s 3:0 za zagrebačku momčad... Zaplet i rasplet činili su se jednostavnim sve do trenutka dok se Dinamo nije umiješao u utrku za naslov prvaka. Plavi su bili jesenski prvaci, ali Fudbalski savez Jugoslavije putem im je jednostavno gumicom izbrisao te bodove i time oteo naslov pripisavši ga Hajduku. Ovog ponedjeljka prošlo je točno 46 godina od utakmice u kojoj je nastao famozni „slučaj Tomić“.

Priča o Dinamovu naslovu prvaka osvojenom nakon pune 24 godine tek je djelomično točna, uvukla se kao jedna od stalnih mantri u prepričavanjima o zlatnoj generaciji maksimirskog kluba iako bismo mogli napisati i ovako: Dinamo je naslov prvaka 1982. osvojio nakon tri godine posta.

„Slučaj Edmond Tomić“ i (ne)priznati Dinamov pokal za 1979. godinu nedvojbeno je jedan od najvećih skandala u povijesti jugoslavenskog nogometa. FSJ je nelegalnom odlukom doslovno oteo Dinamu i treneru Vlatku Markoviću naslov prvaka i pripisao ga Hajduku. Odluka je nelegalna zato što su je takvom proglasili i Komisija za propise FSJ i Sud udruženog rada pod čijom je ingerencijom bio nogometni savez. Obje su ove instance ustvrdile da je Dinamo prvak za 1979. godinu, ali FSJ nikad tu odluku nije proveo u svojem arhivu. I sama je Komisija za propise FSJ istaknula da odluka Izvršnog odbora Saveza kojom oduzima naslov Dinamu nema uporište u propisima. Dinamu je za pravo dao i nadležni Sud udruženog rada, ali pokal je u arhivima i do danas ostao pripisan Hajduku.

Na današnji dan, 12. kolovoza 1978. godine, Dinamo je, dakle, u 1. kolu igrao protiv Rijeke u spornoj utakmici na Kantridi.  Predstavnici maksimirskog kluba uoči dvoboja su uredno upozorili svojega suparnika na nepravilnost u zapisniku. Rijeka je u početni sastav protiv Dinama uvrstila Edmonda Tomića, igrača bez prava nastupa, pobijedila s 2:1, ali je nakon žalbe plavih rezultat preinačen u pobjedu Zagrepčana s 3:0 bez borbe. Riječkoga trenera Dragutina Spasojevića uredno je prije utakmice kontaktirao Dinamov tehnički direktor Zorislav Srebrić i zamolio ga da izdvoji Tomića iz sastava upozorivši da će se maksimirski klub u protivnom žaliti. Riječani su se oglušili na upozorenje, a Dinamo se, kako je i najavio, žalio.

Kako god, Tomić je, pri rezultatu 1:1, asistirao suigraču Damiru Desnici za pogodak za 2:1. Utakmica je, nakon Dinamove žalbe, registrirana u korist Zagrepčana. U to je vrijeme, dakako, vrijedio sustav s dva boda za pobjedu. Plavi su, službeno uključujući i bodove iz Rijeke, postali jesenski prvaci s dva boda ispred Hajduka. Tada je nastupio novi preokret. Odjednom je utakmica iz 1. kola „vraćena“ na onih 2:1 čime su dva boda „preseljena“ iz Dinama u Rijeku. S ta dva oduzeta boda Dinamo je pao na drugo mjesto s jednakim brojem bodova kao i Hajduk, ali uz nešto slabiju gol-razliku.

Sredinom travnja 1979. godine Izvršni odbor FSJ zatražio je stručno mišljenje svoje Komisije za propise, a ona je zaključila da je, sukladno pravilima, jedina moguća i jedina ispravna odluka registrirati utakmicu rezultatom 3:0 za Dinamo. Nakon toga uslijedio je paradoks: IO FSJ prvi put u povijesti odbacuje zatraženo mišljenje vlastite Komisije za propise, negira pravno stajalište i registrira utakmicu pobjedom Rijeke s 2:1. U takvim je okolnostima, dakle na izmišljenoj ljestvici koju je svojom nelegitimnom odlukom kreirao FSJ, Hajduk na kraju sezone bio prvi s jednakim brojem bodova kao Dinamo, ali uz bolju razliku pogodaka. Dinamo se potom obratio Sudu udruženoga rada u čijoj je nadležnosti bila i nogometna organizacija. Sukladno konačnoj sudskoj presudi iz 1983. godine, Dinamu je priznat naslov za 1979., ali ova odluka nikad nije provedena u arhivu FSJ.

Ovdje, dakle, nije riječ o pogrešno (ne)dosuđenom jedanaestercu ili pogrešno (ne)dosuđenom zaleđu kakvi su se uvijek događali u nogometnoj igri, već je riječ o izravnoj intervenciji sustava.

Kopirano!