Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun
Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite
Link za ponovno postavljanje lozinke poslan je na vašu E-mail adresu. Možete zatvoriti ovu stranicu i nastaviti oporavak računa putem linka.
Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.
Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun
Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite
Odabrali ste resetiranje lozinke
Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun
Postani dio Dinamove obitelji!
Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici
Prijavi se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici
Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:
Prvi pogodak u prvoj minuti prve utakmice prve sezone Prve HNL! Tako je to izgledalo na današnji dan prije točno 30 godina, 28. veljače 1992. godine, kad su se na maksimirskom travnjaku u 1. kolu novoformirane HNL sučelili nekadašnji imenjaci, zagrebački i vinkovački Dinamo, ali tada pod novim imenima: HAŠK Građanski i Cibalia. Jedina je razlika što su Vinkovčani svoj naziv promijenili još na polusezoni zadnje godine jugolige.
Zagrepčani su na svom travnjaku slavili s 2:0, a mrežu je načeo Željko Adžić već u prvoj minuti ili preciznije – nakon 45 sekundi. Asistirao mu je mađarski vezist u dresu maksimirskoga kluba, Peter Vig. Ubrzo se Adžić prometnuo i u asistenta kad je u 7. minuti proigrao Zorana Sliškovića za 2:0.
Plavi su od 75. minute igrali bez isključenoga Slavka Ištvanića zbog prekršaja na Sejadu Haliloviću, kasnijem Dinamovu igraču. Štoviše, u dresu Cibalije tom su prilikom nastupila dvojica nogometaša čiji su sinovi kasnije igrali za Dinamo: Davor Čop, otac Duje Čopa, i Sejad Halilović, otac Alena Halilovića. Dinamov član nakratko je bio i vratar Ante Mrmić, sin tadašnjega Cibalijina čuvara mreže i kasnijeg reprezentativca, Marijana Mrmića.
Domaći su stvarali prilike, u drugom dijelu živnuli su Vinkovčani, ali rezultat se nije mijenjao.
– Dogovor je bio jasan: obavezna igra, puno trčanja i racionalnosti. Nije sve bilo po dogovoru bez obzira na to što je ispalo sasvim u redu. Goran Vlaović imao je niz prilika da odigra idealno postavljene suigrače, a sam kao da je zaboravio kako se trese mreža i iz najidealnijih situacija. Tako dalje neće moći, iskusniji bi nas suparnik kaznio – istaknuo je trener plavih, Zdenko Kobešćak, dok je njegov kolega na Cibalijinoj klupi, Mile Petković, provukao:
– Više bih volio da nam se govori da smo odlično igrali i pobijedili nego da smo ostavili sjajan dojam, da smo simpatični. Presudilo je ipak iskustvo. Moji su neiskusni igrači bili isuviše impresionirani i stadionom i ambijentom i prvenstvenim startom.
Dvoboj je izravno prenosila i nacionalna tv, a preostale utakmice 1. kola odigrane su dan kasnije.
Hrvatski klubovi sudionici prve i druge lige na sastanku su 9. kolovoza 1991. u prostorijama podno maksimirskoga stadiona razmatrali odluke Predsjedništva FSJ koje se sastalo dva dana ranije. Jednoglasno je zaključeno da su nezakonitim odlukama grubo narušena stečena prava hrvatskih klubova koji su potom zaštitu tražili putem HNS-a. Pritom su prihvatili sve odluke kriznoga štaba HNS-a. Zaključak je bio da u Hrvatskoj zbog ratnog stanja nije moguće igrati nogomet pa su klubovi i HNS tražili odgodu početka natjecanja. Identičan je zahtjev uputio i ministar unutarnjih poslova RH, a i povjerenik za sigurnost FSJ upozorio je Predsjedništvo FSJ da ne postoje uvjeti za nastavak natjecanja i sigurno igranje nogometa. Unatoč tome, Savez je donio odluke običnom, a ne kvalificiranom dvotrećinskom većinom kako je to regulirano propisima. Stoga su i odluke bile neregularne. HNS nije priznao takvo nezakonito formiranje jugolige. Hrvatski su klubovi oformili udruženje ligaša i pokrenuli hrvatsku ligu čiji je start bio predviđen za subotu, 14. rujna 1991. godine, s 12 sudionika.
Tih su dana sva pažnja, emocija, sve misli i aktivnosti bili usmjereni ka obrani Domovine i objektivno nije bilo uvjeta za početak Prve HNL. Uostalom, i maksimirskom je klubu udarna aktivnost tih dana bilo pomaganje najugroženijim krajevima Republike Hrvatske, prikupljanje donacija, podrška u materijalnom i duhovnom smislu...
Početak natjecanja tako je prebačen na 28. veljače 1992. godine, a kako bi klubovi ipak ispunjavali svoju primarnu zadaću igranja nogometa, a na taj način i prkosili ratu, formirali su turnir „Slobodna Hrvatska“, svojevrsno neslužbeno prvenstvo Hrvatske za 1991. godinu.
S obzirom na to da je početak lige pomaknut iza Nove godine, sami su akteri htjeli popuniti jesenski kalendar pa je formiran turnir koji je, sukladno svojem nazivu „Slobodna Hrvatska“, najavio novo doba.
Bila je to, dakle, uvertira u prvu, povijesnu sezonu samostalne Hrvatske nogometne lige. U međuvremenu je maksimirski klub postao rekorder s 22 osvojena naslova prvaka.
Zagreb, 28. veljače 1992.
HNL, 1. kolo
HAŠK Građanski – Cibalia 2:0
Stadion Maksimir
HAŠK Građanski: Ladić, Židan, Panadić, Gašpar, Peršon, Ištvanić, Duspara (46. Šoić), Adžić, Vlaović, Vig, Slišković (78. Cupan)
Trener: Zdenko Kobešćak
Cibalia: Mrmić, Perišić, D. Jozinović, M. Meštrović, Zahirović, Raguž, G. Meštrović (89. Lončarević), Čop, Halilović, Plavšić, Markovinović (56. Kvesić)
Trener: Mile Petković
Sudac: Antun Burilo (Osijek), Gledatelja: 6.000
Crveni karton: Ištvanić (75. - prekršaj)
Strijelci: 1:0 Adžić (1.), 2:0 Slišković (7.)