Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Dinamo danas broji 45343 članova
Učlani se

Plavi rođendan

Punih 114 godina purgerskog kluba

Sama ideja o osnivanju kluba, dva javna sastanka i osnivačka Skupština zbili su se unutar samo jednog mjeseca, sve u travnju... I tako je u toj, povijesnoj 1911. godini nastao prvi – „svepurgerski“ nogometni klub – sportska družina koja je okupljala sve građane, sve staleže. I sukladno toj ideji dobila i prikladni naziv – Gradjanski. Ove subote GNK Dinamo obilježava 114. godišnjicu osnutka, purgerski je klub nastao 26. travnja 1911. pod nazivom Gradjanski, a pune 34 godine kasnije je preoblikovan i preimenovan u današnji Dinamo. U međuvremenu je, nažalost, također uslijed političkih mijena, bio primoran još dvaput mijenjati i oblik i naziv.

Pobjede protiv Barcelone u gostima, protiv Liverpoola, Intera, Milana, dvije protiv Juventusa, brojni zapaženi međunarodni nastupi, a naposljetku i pet naslova prvaka u tadašnjoj Kraljevini SHS/Jugoslaviji... To je tek djelić povijesti purgerskog kluba, njegovih korijena i ponosnoga zagrebačkoga i hrvatskoga nogometnog timelinea, još iz doba dok je nastupao pod drevnim nazivom Gradjanski. 

Od same ideje do osnutka kluba prošlo je samo 17 dana. Prvi sastanak održan je 9. travnja u Novoj pivani u Draškovićevoj, drugi četiri dana kasnije u kavani Matković u Frankopanskoj 8, današnjoj Gavelli, a sama osnivačka Skupština u Budějovičkoj restauraciji na uglu Bogovićeve i Cvjetnog trga. Bilo je to doba kad su zagrebačkim nogometom vladali HAŠK koji je bio naslonjen na akademsku zajednicu i Concordia, klub srednjoškolske omladine.

Mjesec ranije, u ožujku 1911. godine, u Zagrebu je zaživjela ideja o osnivanju nogometnoga kluba sa snažnim mađarskim predznakom, imena Zagrabi Magyar torna klub. S obzirom na događaje koji su pratili tu ideju, način regrutiranja igrača i razne ucjene uslijedila je žestoka reakcija građana i sportaša Zagreba. Tako je na krilima otpora mađarizaciji osnovan Gradjanski. 

Drugi javni sastanak s temom priprema za osnivanje novog sportskog društva upriličen je 13. travnja u prostorima današnjega kazališta Gavella, a sudjelovalo je više od 300 uzvanika, sportaša i građana. Pritom je jednoglasno izabran privremeni „ad hoc“ Odbor na čelu s Andrijom Mutafelijom. Sastanak je zaključen u 23 sata u euforičnoj atmosferi, uz pokliče novom klubu, zagrebačkom sportu i uz zajedničko pjevanje „Lijepe naše“. Odbor se sastao 19. travnja i imao je zadatak sastaviti pravila kluba i predložiti ih konstituirajućoj Skupštini koja se morala sazvati u roku od 14 dana. Održana je, dakle, 26. travnja u Budějovičkoj restauraciji u zgradi Prve hrvatske štedionice, na uglu Bogovićeve ulice i Cvjetnog trga. U predsjedničku je ulogu izabran tadašnji poznati zagrebački obrtnik, trgovac šeširima, Andrija Mutafelija, inače jedan od znamenitih igrača nekadašnjeg PNIŠK-a.

GNK Dinamo je na 110. obljetnicu osnutka postavio spomen ploču na mjestu na kojem je Gradjanski održao prvo okupljanje i trening u klupskoj povijesti. Bilo je to 14. svibnja 1911. na igralištu na Tuškancu, na prostoru na kojem se danas nalazi Osnovna škola Jabukovac-Zagreb. I zanimljivo je da je nekoliko desetljeća kasnije upravo tu školu pohađao – Velimir Zajec, kasniji znameniti kapetan, trener, aktualni predsjednik kluba.

Gradjanski je uoči prvog okupljanja naručio nove lopte i dresove s okomitim žutim i tamno crvenim prugama. U početnih sedam i pol godina koristio je različite boje dresova, nakratko i kombinaciju sa žuto-plavim prugama. Plava boja ustalila se kao glavni dio identiteta tek 1919.

Pod dojmom uspjeha u Španjolskoj gdje je Gradjanski 1923. pobijedio slavnu Barcelonu krenula je gradnja novoga igrališta purgerskog kluba. Na prostoru između Koturaške i Kupske ulice, na mjestu na kojem se danas nalazi zgrada HEP-a, 19. listopada 1924. otvoreno je novo igralište Gradjanskog. Plavi su ondje igrali do jeseni 1948. kad su za stalno preselili u Maksimir. 

Iako je klub nastao na krilima borbe protiv mađarizacije, taj otpor nije bio usmjeren prema Mađarima kao narodu, već je to bila reakcija na političke ucjene, samovolju pojedinaca i nekih institucija. Upravo su Mađari kasnije snažno utjecali na svijetlu povijest purgerskog kluba. Sredinom 1920-ih Imre Pozsonyi došao je nedugo nakon što je vodio Barcelonu, koja je i u to vrijeme smatrana jednim od najboljih klubova svijeta. Početkom 1930-ih bio je tu György Gyuri Molnar, a kasnije je tvorac slavnoga naraštaja zagrebačkog kluba bio znameniti trener Marton Bukovi, nekad popularni igrač Ferencvarosa. Gradjanski su uglavnom vodili inozemni stručnjaci. Austrijanac Karl Heinlein je kao igrač-trener kreirao temelje za prvi naslov prvaka 1923. kojeg je potpisao engleski strateg Arthur Gaskell. Do kraja desetljeća plave su vodila još trojica stranih stručnjaka: Austrijanac Richard Kohn, Mađar Imre Pozsonyi te ponovno Austrijanac Josef Brandstetter. Bili su tu potom i popularni igrač Gradjanskog Franz Mantler, Austrijanac koji je neko vrijeme funkcionirao kao igrač-trener, njegovi sunarodnjaci Johann Hans Strnad, Robert Haftl, Otto Toni Ringer i Karl Mütsch koji je s Dinamom osvojio prvi poslijeratni naslov prvaka 1948. Bio je tu i irski trener James Donnelly.

Ipak, prvo ime, trenerska zvijezda bio je znameniti mađarski strateg Marton Bukovi. Došao je u ljeto 1936. godine, a prvo ozbiljnije iskušenje bila je utakmica protiv bečkog Rapida koji je tada bio temelj austrijske reprezentacije, popularnog “Wunderteama”. Ne samo da je Gradjanski pobijedio s 4-1 već je ubrzo potom, samo dva mjeseca po Bukovijevu dolasku u Zagreb, svladao i veliki Liverpool s 5-1. Koristio je specifični ustav što je i u svjetskim nogometnim edicijama označeno kao jedan od velikih taktičkih manevara koji je uvelike utjecao na razvoj nogometa u svijetu. Mahom se odnosio na promijenjenu ulogu braniča i bekova, a revolucija je bila i u povlačenju isturenoga napadača. Potpisao je naslove 1937., 1940. i 1943. Purgeri su u predratnom razdoblju osvojili pet naslova prvaka počevši s premijernim izdanjem državnog prvenstva 1923. godine.

Završetkom Drugoga svjetskog rata uslijedio je politički manevar: naziv Gradjanski zabranjen je zato što je asocirao na društvo jedne klase. U samo nekoliko dana razmaka prvo je ministar zdravlja, Aleksandar Koharović, raspustio uprave klubova koji su djelovali u vrijeme NDH pa nisu mogli nastaviti s nazivima koji su imali naznake nacionalnog predznaka, da bi potom, u subotu, 9. lipnja, bila organizirana Skupština na kojoj je formiran Dinamo.

Sukladno Koharovićevoj odluci “sva pokretna i nepokretna imovina športskih foruma i klubova raspuštenih upravapovjerava se do daljnje odredbe na čuvanje i raspolaganje ZEFIOH-u, Zemaljskom fiskulturnom odboru Hrvatske.“ Brisanje nacionalnog predznaka u praksi je podrazumijevalo da nisu prihvatljivi nazivi predratnih rivala Gradjanskog i HAŠK-a. ZEFIOH je bio najviši republički sportski forum ujedno ovlašten za tumačenje statusa i kontinuiteta novih i starih sportskih društava. Predstavnik ZEFIOH-a na Dinamovoj skupštini 9. lipnja 1945. godine, Miro Mihovilović, dakle jedini koji je po svojoj funkciji i legitimitetu meritoran suditi o ovoj temi, u razgovoru za Vjesnik eksplicitno je pojasnio: “Dinamo nastavlja kontinuitet Gradjanskog na jednak način kao što je kasnije Croatia nastavila kontinuitet Dinama.“

Promjene su bile u imenu i ustroju. HAŠK je, primjerice, nastavio djelovanje pod imenom Akademičar jer je morao nestati nacionalni prefiks. Kako su HAŠK ionako u žargonu nazivali „akademičar“, to je postao i službeni naziv nakon rata. Na čelu Akademičara bili su isti ljudi koji su i prije završetka rata u istom uredu vodili HAŠK predvođeni Ivanom Icom HitrecomZanimljivo je da je Akademičar nakon rata čak i pravnim dokumentom tražio povrat HAŠK-ove imovine. Dvojica od njih – Ico Hitrec i Ivica Medarić – pomogli su i u organizaciji Dinama pri čemu je Hitrec, paralelno sa svojim osnovnim poslom u Akademičaru kao nastavku HAŠK-a, pomagao u ulozi tehničkoga referenta Dinamove nogometne sekcije organiziravši prve treninge na igralištu ZET-a.

 

 

 

Kopirano!