Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Dinamo danas broji 50947 članova i prijatelja kluba
Učlani se

Poveznice

Zagrebački nogometaši gostovali na Letni još prije 116 godina

Rečenica na prvi dojam zvuči posve uobičajeno: „zagrebački nogometaši ovoga će četvrtka nastupiti na stadionu Letna u Pragu...“ No, malo tko će spoznati kolika se, zapravo, povijesna simbolika i snaga kriju iza ovih riječi. U memorabiliji zagrebačkog nogometa “zlatna prašina” katkad krije brojne zanimljive priče i “štiklece”, a baš Prag i Letna ondje imaju i te kako značajno mjesto, i to još od drevnih vremena. Purgeri su u Pragu gostovali još prije 116 godina, dakle davne 1907., i to baš u četvrti Letna, u neposrednoj blizini sadašnjega Spartina stadiona.

Prilog o Pragu i nogometnom klubu Sparti pogledajte na Dinamo Plus: https://plus.gnkdinamo.hr/api/ott/socialshare?target=copy&referenceId=00dc8c75-430b-8d7f-0e03-b6232f3665a5&channelReferenceId=null&mobile=false&serie=false&operatorReferenceId=dinamo

Kad bismo se zaputili na simboličko putovanje vremeplovom kako bismo zavirili u (pra)početke zagrebačkoga pa i hrvatskog nogometa zastali bismo u kasnom lipnju 1907. U to doba, dakako, još uvijek nisu bili poznati termini „praško proljeće“ ili „hrvatsko proljeće“, ali upravo su osebujne političke prilike u tim početnim godinama 20. stoljeća uvjetovale organiziranje prijateljske utakmice praških i zagrebačkih nogometaša.

Predstavnici Slavije iz Praga uputili su poziv Zagrepčanima za gostovanje u njihovu gradu. Akciju su inicirala dvojica igrača PNIŠK-a, Česi Jan Todl i Josip Polivka, inače raniji članovi Slavije.

Tako je kombinirana zagrebačka momčad od igrača HAŠK-a i PNIŠK-a odigrala dvije prijateljske utakmice protiv Slavije u Pragu 23. i 26. lipnja 1907. Nastup zagrebačkih nogometaša u tim dvobojima predstavljen je kao gostovanje hrvatske reprezentacije. Zaigrali su s hrvatskim grbom na prsima uz prethodno intoniranje himne. Sučelili su se na igralištu Letna u neposrednoj blizini sadašnjega Spartina stadiona koji je ondje utemeljen 10 godina kasnije. Na praškoj Letni postojala su dva važna nogometna igrališta gotovo jedno uz drugo: Spartino i Slavijino.

Uostalom, i nogometni počeci u gradu Zagrebu vezani su baš uz Prag. Nakon što je Franjo Bučar na studiju u Švedskoj upoznao tada novu igru, nogomet, želio ju je predstaviti i Zagrepčanima, a u tu svrhu su prvu nogometnu loptu naručili iz – Praga.

Štoviše, i  naš je klub svoju prvu utakmicu u inozemstvu odigrao upravo u Pragu, i to na istom onom igralištu na Letni, u „predvorju“ sadašnjega Spartina zdanja. Gradjanski se prvi put na odlazak u inozemstvo, dakle izvan tadašnje Kraljevine SHS, odlučio u rujnu 1919. godine, i to na turneju u Češku gdje je u tjedan dana nastupio prvo u Pragu, a potom u Brnu i Plzeňu.

Zanimljivo je da je i nakon rata, sad već pod nazivom Dinamo, purgerski klub svoje prvo inozemno gostovanje, u ožujku 1946. godine, upriličio u Pragu odigravši dvije uzastopne utakmice protiv Sparte i Slavije, dan za danom.

Nogometni Zagreb s jedne kao  i Prag i samu Češku s druge strane vežu brojni povijesni detalji. Izdvojili smo 10 „štikleca“:

1. prva nogometna lopta u Zagreb stigla je iz Praga;

2. zagrebački nogometaši su kao predstavnici Hrvatske gostovali u Pragu još 1907. godine odigravši dvije uzastopne utakmice protiv Slavije;

3. Gradjanski je osnovan u Budějovičkoj restauraciji čiji naziv potječe od češkog grada Česke Budějovice;

4. naš je klub svoju prvu utakmicu u inozemstvu odigrao u Pragu 1919. godine;

5. naš je klub svoju prvu poslijeratnu utakmicu pod tada novim nazivom Dinamo odigrao u Pragu 1946. godine;

6. naš je klub svoju prvu utakmicu u povijesti europskih klupskih natjecanja odigrao u Pragu. Bilo je to 1958. godine u 1. kolu Kupa europskih prvaka, današnje Lige prvaka, protiv Dukle;

7. češki Spartak iz Brna, danas poznat pod nazivom Zbrojovka, bio je prvi Dinamov suparnik na putu do pokala Kupa velesajamskih gradova u sezoni 1966/'67.;

8. češka Viktoria Plzeň bila je Dinamov suparnik 2019. godine u prvom europskom proljeću nakon 49 godina posta;

9. igrač Sparte iz prve polovice 20. stoljeća, František Koželuh, kasnije je kao trener imao značajnu ulogu u razvoju zagrebačkog nogometa. U dva je mandata vodio HAŠK, bio je i trener Concordije. Upravo je Koželuh otkrio braću Zlatka i Željka Čajkovskog, kasnije velikane hrvatskog nogometa. Bio je aktivan i u tenisu gdje je pomogao i u izgradnji velike karijere Franje Punčeca;

10. Viktoria Plzeň prihvatila je, pripremila i nogometno „oblikovala“ Franju Wölfla, tadašnjeg juniora koji je kasnije postao, a i do danas ostao, najbolji strijelac u povijesti purgerskog kluba.

Kopirano!