Raspuštena uprava Gradjanskog (pet dana prije formiranja Dinama)
Samo je pet dana prošlo od raspuštanja uprave Gradjanskog do formiranja Dinama. Ministar zdravlja, Aleksandar Koharović, raspustio je uprave klubova koji su djelovali u vrijeme NDH: “Rješavam da se raspuste uprave svih sportskih saveza, podsaveza, župa, klubova i ostalih fiskulturnih udruženja na području Federalne Hrvatske, a koje su djelovale za vrijeme okupacije od 10. travnja 1941. godine do oslobođenja. Sva pokretna i nepokretna imovina športskih foruma i klubova raspuštenih uprava povjerava se do daljnje odredbe na čuvanje i raspolaganje Zemaljskom fiskulturnom odboru Hrvatske (ZEFIOH-u).”
Upravo je ZEFIOH bio najviši republički sportski forum koji je bio ovlašten za tumačenje statusa i kontinuiteta novih i starih sportskih društava. Predstavnik ZEFIOH-a na Dinamovoj skupštini u lipnju 1945. godine, Miro Mihovilović, dakle jedini koji je po svojoj funkciji i legitimitetu meritoran suditi o ovoj temi, kasnije je precizno pojasnio: “Dinamo nastavlja kontinuitet Gradjanskog na jednak način kao što je kasnije Croatia nastavila kontinuitet Dinama”.
Raspuštena je, dakle, uprava kluba, a ne klub. Nije moglo ostati niti staro ime Gradjanski jer je asociralo na građansku klasu što je bilo protivno ideji besklasnoga društva. Pet dana nakon odluke o raspuštanju starih uprava sazvana je Skupština na kojoj je 9. lipnja formiran Dinamo.
Uprava Gradjanskog raspuštena je u ponedjeljak, a na tim je temeljima formiran Dinamo već u subotu. U istom tjednu...