Top 5 susreta Dinama i Rijeke

Autor fotografije: gnkdinamo.hr

U susret derbiju 18. kola MAXtv Prve lige između drugoplasiranog Dinama i prvoplasirane Rijeke, donosimo top 5 međusobnih susreta između ova dva hrvatska nogometna velikana. Prisjetite se najzapaženijih susreta između Dinama i Rijeke odigranih na Maksimiru od Hrvatske samostalnosti.

21.02.2016. Dinamo – Rijeka 3:0

Dinamo je početkom ove godine demonstrirao svoju moć protiv Rijeke, u dvoboju koji je izravno odlučivao o daljnjem tijeku prvenstva i naslovu prvaka. Plavi su pred deset tisuća navijača golovima Soudanija i Sigalija stigli do velike pobjede protiv Rijeke i povećali prednost na ljestvici na pet bodova. Ipak, ono što je možda još i važnije je način na koji su Modri došli do pobjede jer bilo je to: impresivno. Mediji su danima najavljivali susret, Junior Fernandes uoči utakmice za dnevne novine je prognozirao 3:0 i - upravo je tako završilo!

Dinamo (4-2-3-1): Eduardo – Stojanović, Sigali, Schildenfeld, Matel – Antolić, Rog (od 46. Machado) – Soudani, Šovšić (od 46. Ćorić), Fernandes – Hodžić (od 63. Pjaca). Trener: Zoran Mamić.

Strijelci: 1:0 Soudani (64.), 2:0 Sigali (83.), 3:0 Soudani (90.)

12.04.2014. Dinamo – Rijeka 4:0

Modri su najavljivali kako žele u izravnom dvoboju protiv Rijeke pokazati da su najbolja momčad u Hrvatskoj, te su to i pokazali. Pred oko 7 tisuća gledatelja na gotovo nevjerojatan način Modri su otvorili derbi protiv Rijeke i nakon 23 minute imali prednost od četiri pogotka! Modri su fantastično ušli u utakmicu, golovima Ademija, Pivarića, Čopa i Šimunića ostvarili golemu prednost i tako šest kola prije kraja povećali prednost na golemih 11 bodova! I, naposljetku, osvojili još jednu krunu državnog prvaka.

Dinamo (4-3-3): Ježina - Pinto, Šimunić, Capan, Pivarić - Ademi, Brozović, Antolić (77. Leko) - Soudani (77. Halilović), Fernandes (59. R. Lima), Čop. Trener: Zoran Mamić.

Strijelci: 1:0 Ademi (7.), 2:0 Pivarić (12.), 3:0 Čop (19.), 4:0 Šimunić (23.)

31.07.2010 Dinamo – Rijeka 1:2

Na početku sezone 2010/11. Dinamo je dočekao Rijeku na Maksimiru s novim trenerom - Velimirom Zajecom. Naime, ikona Dinama preuzela je tog ljeta klupu Dinama. Plavi su dominirali tijekom čitavog susreta, ali na kraju su gosti iz Rijeke zahvaljujući sjajnim intervencijama golmana Roberta Lisjaka slavili s 2:1. Dinamo je poveo već u 9. minuti golom Sammira nakon asistencije Vrsaljka. Ali, do kraja susreta Riječani su preokrenuli, prvo izjednačujućim golom (Ivan Rodić), a zatim i pobijedili autogolom Badelja. Bila je to dugi niz godina jedina izgubljena ligaška utakmica Dinama u Maksimiru. Ovog ljeta, nakon 109 domaćih utakmica u nizu bez ligaškog poraza, Dinamo je pokleknuo protiv Osijeka (0:1).

Dinamo (4-2-3-1): Lončarić – Vrsaljko, Bišćan, Cufre, Ibanez - Ademi (79. Chago), Badelj – Morales (50. Sivonjić), Sammir, Dodo - Slepička (71. Kramarić). Trener: Velimir Zajec

Strijelci: 1:0 Sammir (9), 1:1 Rodić (25), 1:2 Badelj (72-ag)

10.05.2008 Dinamo – Rijeka 6:1

Proslavu jubilarnog desetog naslova prvaka 'modri' su okrunili fantastičnom partijom u kojoj su potpuno deklasirali momčad Rijeke. Oproštajnu maksimirsku utakmicu kapetana Modrića golovima su začinili tri puta Josip Tadić, dva puta je zabio Vukojević, a jednom Mario Mandžukić. Gol za goste dao je Tadejević u 57. minuti, ali Riječani nisu niti jednom ozbiljnije zaprijetili Kochovoj mreži. Izdanje zagrebačke momčadi, koju je začinio prekrasan dekor tribina, bio je najljepši mogući oproštajni poklon jednom od najvećih kapetana koje je Dinamo ikad imao, Luki Modriću. Bila je to (zasad) posljednja utakmica Modrića u modrom dresu, izašao je u 80. minuti te otrčao oproštajni krug dok je cijeli stadion skandirao njegovo ime i pljeskao.

Dinamo (4-2-3-1): Koch – Etto, Drpić (35. Barbarić), T. Mikulić, Čale (46. Buljat) – Vukojević, Vrdoljak – Mikić, Mandžukić, Modrić (80. Sammir) – J. Tadić. Trener: Zvonimir Soldo.

Strijelci: 1:0 Mandžukić (11), 2:0 Vukojević (22), 3:0 Tadić (39), 4:0 Tadić (41), 5:0 Vukojević (45), 5:1 Tadejević (57), 6:1 Tadić (71)

06.08.2005 Dinamo – Rijeka 5:1

Nakon 'Lige za bedaka' Dinamo je u novu sezonu ušao s jasnom namjerom - vratiti naslov prvaka u Zagreb. Nakon početne pobjede u Vinkovcima (4:0) i poraza u Osijeku (0:1), na Maksimir je stigla Rijeka. Plavi su igrali sjajnu utakmicu, deklasirali Rijeku s visokih 5:1 te po prvi puta potvrdili da su najveći favoriti za naslov prvaka. Ivan Bošnjak, kapetan Zoran Mamić i Mathias Chago već su nakon prvih 45 minuta golovima riješili pitanje pobjednika. U nastavku je 'otkriće' te sezone, Kamerunac Chago postigao još jedan pogodak, dok je pobjedu potvrdio Boštjan Cesar. Momčad pod vodstvom trenera Josipa Kužea odigrala je nezaboravnu sezonu, osvojila naslov prvaka nakon tri godine posta i započela niz dominacije koji traje sve do današnjih dana.

Dinamo (4-4-2): Turina – Buljat, Ćorluka, Drpić, Cesar – Mitu, Mamić, Chago, Modrić (54. Čale) – I. Bošnjak (80. Marić), Eduardo (80. Tomić). Trener: Josip Kuže.

Strijelci: 1:0 Bošnjak (21), 2:0 Mamić (38), 3:0 Chago (44) 3:1 Krpan (52), 4:1 Chago (77), 5:1 Cesar (79)