Rudeš – Dinamo II 1:1

Božić osigurao bod, “chapeau” za Moru

Autor fotografije: Emil Midžić/Sportnews.hr

Vidjeli ste reakciju naših igrača nakon utakmice? Nisu sretni što su osvojili jedan, već su ljutiti što nisu osvojili sva tri boda. Sviđa mi se takav njihov stav – govorio je trener Mario Cvitanović nakon što je njegova momčad u gostima kod vodećega sastava lige postigla pogodak tri minute kraja izjednačivši na 1:1. U zanimljivoj, dopadljivoj i iskričavoj utakmici na iznimno teškom terenu Rudeš  i Dinamo II odigrali su, dakle, bez pobjednika u okršaju 16. kola Druge HNL.

Bio je to dvoboj u kojem je Cvitanović morao razmišljati i “šahovskom taktikom”, promišljati koje “figure” eventualno žrtvovati u ovoj utakmici, a koje čuvati za iskušenje koje ih čeka u utorak u Maksimiru protiv Olympique Lyona u Ligi prvaka mladih. Zgusnuti raspored natjecanja, zahtjevne zadaće u Ligi prvaka mladih, u Drugoj HNL, u juniorskoj ligi, česti odlasci u različite uzraste reprezentacija... Teško je izdržati takav ritam i pravilno rotirati igrače kako bi svima dozirali napore. Tako je, primjerice, daroviti španjolski vezist Dani Olmo u Rudešu svih 90 minuta sjedio na klupi.

– Tek se oporavio od ozljede, moramo ga dozirati. Evo, bio nam je potreban sad u Rudešu, ali ipak smo ga poštedjeli zbog onoga što nas čeka u utorak – pojasnio je Cvitanović.

No, danak je platio Nikola Burić. Nakon što je godinu i pol dana izbivao zbog ozljede, uspio se ove jeseni vratiti na travnjak, ali u Rudešu je, u klinču sa suparničkim braničem, ostao ležati s bolnom grimasom. Sudac nije pokazao ni prekršaj, a Burić je odmah, u 27. minuti, morao napustiti teren. Tek će naknadni pregled pokazati je li riječ o puknuću nožnoga prsta ili je ozljeda nešto blaža.

Domaći su poveli u 30. minuti nakon što je djelitelj pravde procijenio da je kontakt maksimirskoga braniča Dine Perića i rudeškoga napadača Matka Babića prekršaj za kazneni udarac. Nekadašnji Dinamov junior, plavokosi vezist Tomislav Havojić, bio je spretan s bijele točke zabivši za 1:0. Četiri minute kasnije gosti su bili ljutiti što sudac nije pokazao 11-erac na drugoj strani jer su smatrali da je domaći kapetan Dario Bodrušić u svom kaznenom prostoru igrao rukom.

Kako god, izjednačujući je pogodak osvanuo tri minute prije kraja. Davor Lovren povukao je Dinamov napad, na lijevoj strani proigrao Marijana Čabraju koji je ubacio u sredinu, a loptu na “drugoj stativi” dočekao Ivan Božić i glavom ju zakucao u mrežu.

Najvatrenije je bilo u 65. minuti. Mario Ćubel projurio je lijevom stranom, dotrčao do Dinamove gol-aut crte, odigrao povratnu na rub šesnaesterca odakle je snažno pucao Tomislav Barišić. Gađao je suprotni nepokriveni kut. No, “problemčić” je što taj kut doista i nisu pokrili Dinamovi, ali jest jedan – rudeški igrač. Havojić je ležao pred samom gol-crtom i tako spriječio put lopti u mrežu za naoko sigurnih 2:0. Već u sljedećem napadu moglo je biti izjednačenje, ali pomoćni je sudac dvojbenom odlukom, u trenucima kad je Lovren imao otvoren put prema vratima, pokazao zaleđe.

Maksimirski je trener, između ostalih, bio zadovoljan načinom kojim su u Rudešu odigrali Filip Uremović, Nikola Moro, Lovren...

Nogometne je kibice u ovoj utakmici posebice mogla zadiviti Morina minijatura. Maksimirski je kapetan po doista teškom, blatnom i kvrgavom terenu, pokazao odlike fantasista. Driblingom u mjestu, gdje je loptu rolao i petom, munjevito se oslobodio čak trojice čuvara i elegantno izvukao iz gužve. Iako u nastavku akcije nije bilo pogotka, Moro zaslužuje naklon, “chapeau”.

Da je prisustvovao ovoj utakmici, naš bi umirovljeni sportski novinar Zvonimir Magdić, ljubitelj latinoameričke nogometne finese i romantizma, samo dobacio:

– To je to što sam tražio, nakon ovoga poteza mogu zadovoljan doma!