Dinamo II – Novigrad 0:1

Čakarun odnio bodove iz Maksimira

Autor fotografije: gnkdinamo.hr

Kad se nađu Dinamo II i Novigrad, gost pobjeđuje sa 1:0... Tako to barem izgleda ove sezone u Drugoj HNL. Prvo su maksimirski nogometaši u dvoboju 4. kola slavili efektnim pogotkom Danija Olma da bi novigradski nogometaši ove srijede istom mjerom uzvratili na travnjaku Hitrec-Kacian. U zaostaloj utakmici 15. kola Druge HNL Novigrad je, dakle, u Zagrebu svladao Dinamo II s istovjetnih 1:0 pogotkom Matije Čakaruna u 53. minuti.

Istarski su nogometaši time preskočili plave na ljestvici smjestivši se na šestom mjestu sa 25 bodova. Momčad trenera Marija Cvitanovića trenutačno je sedma s dva boda manje. Novigrad je i ovoga poslijepodneva potvrdio izlazak iz krize, odigrao je treću uzastopnu utakmicu bez poraza i u tom je “mini ciklusu” dohvatio sedam bodova.

Gosti su ovom prilikom bili “pošteđeni” silnih naleta Danija Olma, koji je odlučio njihov prethodni međusobni okršaj u Novigradu proparavši rašlje s više od 20 metara. Ove je srijede Olmo nastupio za udarnu Dinamovu momčad u dvoboju četvrtfinala Kupa protiv Intera u Zaprešiću. Štoviše, pod “skute” trenera Ivajla Peteva povučena su još četvorica igrača koji su u zadnje vrijeme nastupali za drugu maksimirsku momčad: Kobie Morris, Nikola Moro, Dino Perić i Ali Karimi. Jasno je da je u takvim rokadama i samome treneru Cvitanoviću teško uloviti ritam i standardizirati momčad.

Kako god, Istranima je za pobjedu bila dovoljna jedna polukontra. Kristijan Glavaš u 53. je minuti poslao loptu u for Matiji Čakarunu koji je projurio desnom stranom, istrčao sam pred Dinamova vratara Marka Mikulića i pogodio za vodstvo. Mikulić se tek nedavno oporavio od ozljede i ovo mu je bio prvi nastup ove sezone po povratku s posudbe u Lokomotivi krajem kolovoza.

I plavi su, dakako, stvarali prilike: Filip Mihaljević u 16. je minuti, nakon ubačaja Petra Mamića slijeva, volejem poslao loptu malo pored vrata. Nešto kasnije Davor Lovren ubacio je u kazneni prostor, Ivan Božić glavom spustio loptu pred peterac gdje ju je u punom naletu dočekao Mihaljević i lansirao – preko grede.

Malo je nedostajalo da gosti zatresu vlastitu mrežu. Desetak minuta prije kraja, u gužvi u kaznenom prostoru Novigrada, Mihaljević je, okrenut leđima golu, pogodio gostujućega kapetana Diega Valentu od kojeg se lopta odbila tik pored stative. Božić je, pak, dvaput okušao udarac – “škaricama”. Nije to, doduše, činio da bi zadivio gledatelje već stoga što je to bio jedini način da uopće dohvati loptu, no u oba je navrata proletjela malo pored stative.

Domaći su bili ljutiti što je sudac odmahnuo rukom 15 minuta prije kraja kad je Karlo Plantak srušen u gostujućem kaznenom prostoru.

U sastavu Novigrada najaktivniji je bio njihov desnokrilni napadač Matija Čakarun. Osim što je zabio pobjedonosni pogodak, znao je prirediti dosta problema maksimirskoj obrani. Potkraj prvoga dijela glavom je pucao sa sedam metara, a Dinamov kapetan Vinko Soldo uspio izbiti u korner. Odmah je potom bio u sjajnoj prilici, neometan pucao sa 10 metara, ali je slabo zahvatio loptu pa je završila u Mikulićevu naručju. Soldo je pred Čakarunom spašavao i u samoj završnici utakmice spriječivši kontranapad gostiju... Dobru je priliku, još u prvom dijelu, imao i kasniji asistent Glavaš kad je snažno pucao sa 20 metara, a lopta preletjela tek koji centimetar iznad prečke.

U sljedećem, 18. kolu, u subotu, 3. prosinca, Dinamo II gostuje kod Dugopolja.