Dinamovci u nacionalnom dresu

Sigurni Livaković, maestralni Petković i – kapetan Olmo

Autor fotografije: Davor Javorovic/PIXSELL

Čvrsti, sigurni Dominik Livaković i razigrani, nadahnuti maestro Bruno Petković bili su među ključnim figurama pobjede hrvatske reprezentacije protiv Slovačke u Trnavi, 4:0, u kvalifikacijskom dvoboju za Europsko prvenstvo. Ovom su pobjedom „vatreni“ doletjeli na vrh ljestvice skupine E sa devet osvojenih bodova koliko ima i drugoplasirana Mađarska. Hrvatski će nogometaši moći podebljati bodovnu zalihu gostovanjem kod Azerbejdžana u ponedjeljak.

I dok je Livaković uspio zaustaviti nekoliko nezgodnih naleta i udaraca domaćih igrača, Petković se prometnuo u jednoga od junaka visoke pobjede. Pljesak su mamili njegovi „vrckavi“ driblinzi, način kojim je vrtio suparničke braniče na malom prostoru, a posebna je „poslastica“ bio pogodak za 3:0 u 72. minuti. I teško je procijeniti što je bilo ljepše: spretno primanje lopte dok je leđima okrenut golu, efektni trzaj i prebacivanje lopte iza noge čime je iz težišta izbacio dvojicu suparničkih braniča, način kojim se zagradio i „otresao“ trećega čuvara koji se od čvrstoga i stamenog Petkovića odbio kao od strijene... I, dakako, sama egzekucija kad je plasirao loptu pored vratara koji ju je uspio tek okrznuti.

Petković je na travnjaku ostao do 83. minute kad ga je zamijenio Mario Pašalić. U sastavu hrvatske reprezentacije ovom je prilikom bio još jedan Dinamov ofenzivac, Mislav Oršić, ali dvoboj u Trnavi gledao je s klupe.

Istoga je dana u kvalifkacijama za Europsko prvenstvo slavio i maksimirski branič Petar Stojanović. Odigrao je svih 90 minuta u pobjedi njegove Slovenije protiv Poljske, 2:0, u Ljubljani u ogledu skupine G. Slovenija je s ova tri boda izbila na treće mjesto sa osam osvojenih bodova koliko ima i njezin prvi pratitelj Izrael. Ispred su Poljska sa 12 i Austrija sa devet bodova.

Sjajnim je izvedbama u dresu mlade reprezentacije nastavio i Dinamov „fantasista“ Dani Olmo. Izborio je jedanaesterac, a potom i sam uzeo loptu i zabio s bijele točke za pobjedu mlade španjolske reprezentacije u gostima kod Kazahstana, 1:0, u utakmici skupine 6 kvalifikacija za EP. Bio je to ujedno i premijerni nastup europskih prvaka Španjolaca u novom kvalifikacijskom ciklusu. Upravo je Olmo bio strijelac i u finalnoj utakmici EP-a 30. lipnja protiv Njemačke, 2:1, pri čemu je proglašen najboljem igračem dvoboja. A, u novoj e ciklusu postao i – kapetan reprezentacije!

Dan ranije Amer Gojak bio je dvostruki strijeac u pobjedi Bosne i Hercegovine protiv Lihtenštajna 5:0, dok je Arijan Ademi postigao izjednačujuči pogodak za Sjevernu Makedoniju u gostima kod Izraela u remiju 1:1. Mario Gavranović i François Moubandje s klupe su gledali utakmicu u Dublinu u kojoj su Republika Irska i Švicarska odigrali 1:1.

U četrtak su, pak, Lovro Majer i Luka Ivanušec bili strijelci u pobjedi mlade hrvatske reprezentacije u Velikoj Gorici u prijateljskom dvoboju protiv vršnjaka iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, 3:0. Mrežu je načeo Majer u 25. minuti, i to na asistenciju njegova novog suigrača u Dinamu, Sandra Kulenovića. Ivanušec je u 37. iz jedanaesterca povisio na 2:0, prethodno je u kaznenom prostoru srušen Borna Sosa. Treći je pogodak potpisao Kristijan  Bistrović nakon vještoga dodavanja Dinamova krilnog naadača Antonija Marina. U sastavu mlade hrvatske reprezentacije ovom su prilikom, uz spomenute Majera, Ivanušeca, Kulenovića i Marina, bila još trojica Dinamovih igrača: Dinko Horkaš, Luka Hujber i Mario Ćuže koji je trenutačno na posudbi u Istri 1961.