Sevilla - Dinamo 3:1

Dinamo bez pozitivnog rezultata na gostovanju u Sevilli

Autor fotografije: Goran Stanzl/Pixsell

Efektan i maestralan udarac Mislava Oršića s 25 metara u rašlje kad je vratar Yassine Bounou paradom izbio u korner, ali i novi pokušaj Dinamovog napadača u 41. minuti kad je lopta doista i završila u suparničkoj mreži. Bio je to pogodak za 1:1, ali u samo pet minuta do kraja prvoga dijela domaći su već vodili s 3:1 i odveli utakmicu na svoj mlin.

Drugoplasirana momčad španjolskog prvenstva, Sevilla, ujedno šesterostruki osvajač ovoga natjecanja, svladala je hrabri i otvoreni Dinamo s 3:1 u prvom dvoboju šesnaestine finala Europa lige. Uzvrat je 24. veljače u Zagrebu.

Plavi su od samoga početka imali problema jer je u zadnji trenutak zbog ozljede izostao jedan od nositelja Dinamove igre, Luka Ivanušec, a u poluvremenu je zbog ozljede morao izaći i Kevin Theophile kojega je zamijenio Rasmus Lauritsen. Dinamo je dobro parirao snažnom suparniku, ali pet minuta dekoncentracije u završnici prvoga dijela odveli su utakmicu na mlin domaćih.

Oršić je u 9. minuti potegnuo s 25 metara iz svoje zone, desnom nogom s lijeve strane, lopta je letjela u rašlje, ali ju je vratar Bounou u letu skrenuo u korner. Ipak, četiri minute kanije domaći su poveli. Ivan Rakitić efektnom je dubinskom loptom proigrao Anthonyja Martiala čiji je udarac Dominik Livaković uspio odbiti, ali natrčao je Papu Gomez pri čemu je talijanski sudac Marco Guida procijenio da je klinč Dinamovim vratarem značio i kazneni udarac. S bijele je točke pogodio Rakitić.

Zaustavio je Livaković ubrzo potom i neugodan pokušaj Munira El Haddadija s ruba kaznenog prostora. Desetak minuta kasnije kapetan Arijan Ademi u istoj je akciji prvo blokirao oštar ubačaj Lucasa Ocamposa, a odmah potom se ispriječio i Rakitiću koji je natrčao na odbijenu loptu.

No, upravo je Ademi dvaput imao priliku zaprijetiti domaćim vratima, u 27. je minuti s 20 metara gađao preko gola da bi mu u 60. u obećavajućoj situaciji pobjegla lopta pred samim petercem. U oba je slučaja imao otkrivene suigrače...

Oršić je pogodak najavio u 35. minuti kad je Amer Gojak zavrnuo s desna, a maksimirski napadač s 15 metara s iste strane iz okreta silovito gađao preko gola.

A, onda je uslijedila uzbudljiva završnica prvoga dijela. Stefan Ristovski u 41. je minuti ubacio s desna na drugu vratnicu, Oršić vješto primirio loptu prsima izbacivši svojega čuvara Diega Carlosa pa snažno s ruba peterca pogodio za izjednačenje.

Nisu plavi dugo izdržali. Prošle su samo tri minute do novoga vodstva domaćih. Rakitić je zavrnuo s desna, lopta se odbila do Ocamposa koji je s 15 metara pogodio za 2:1. U sučevoj nadoknadi prvoga dijela sudac nije svirao prekršaj Ocamposa na Ristovskom, potom je Dinamo ipak došao do lopte, Bruno Petković vratio Gojaku koji je stajao suviše nisko, dovoljno da domaći dohvate loptu i povuku kontranapad. U nastavku akcije Papu Gomez proigrao je Martiala koji je zabio i treći gol domaćih.

Dinamo je hrabro ušao u drugi dio, nastojao dohvatiti drugi gol, krenuo naprijed, ali bez realizacije... Oršić je u opasnoj zoni u kaznenom prostoru poslao loptu u blok da bi ubrzo potom, u 53. minuti, vratar Bounou čudesnim reakcijama spasio naoko siguran gol Zagrepčana. Prvo je Lauritsen pucao glavom, sevillski vratar odbio, na odbijenu loptu natrčao Deni Jurić, ali Bounou je dojmljivim refleksom zaustavio i njegov udarac s ruba peterca.

Utakmicu ćemo pamtiti i po dva statistička detalja. U 58. je minuti s klupe ušao Mahir Emreli i upisao svoj premijerni nastup u Dinamovu dresu. Oršić je, pak, novim golom povisio svoj golgeterski učinak u Europi na 22 pogotka, što je čak sedam više od ranijih rekordera Slavena Zambate i Igora Cvitanovića.

Sevilla, 17. veljače 2022.

Europa liga, play-off, prva utakmica

Sevilla – Dinamo 3:1

Estadio Ramon Sanchez-Pizjuan

Sevilla: Bono – Kounde, D. Carlos, Rekik (50. Gudelj), Aacuña – Rakitić, Fernando (61. O. Torres), P. Gomez – Ocampos (86. Navas), Martial (61. En-Nesyri), El Haddadi (61. Delaney)

Trener: Julen Lopetegui

Dinamo: Livaković – Theophile (46. Lauritsen), Šutalo, Franjić – Ristovski (76. Moharrami), Ademi, Gojak, Bočkaj (70. Štefulj) – Jurić (58. Emreli), Petković (76. Špikić), Oršić

Trener: Željko Kopić

Sudac: Marco Guida (Italija)

Strijelci: 1:0 Rakitić (13. - 11 m), 1:1 Oršić (41.), 2:1 Ocampos (44.), 3:1 Martial (45+1.)