Dinamo - Rijeka 1:0

Dinamo emotivno proslavio pobjedu u čast velikom kapetanu Ademiju

„Ari-jan A-de-mi! Jedan je Ari-jan A-ade-mi1 Aaarijaaan A-deee-miii...“, grmjelo je s tribina kad je Dinamov kapetan u 84. minuti napustio maksimirski travnjak. Bio je to njegov oproštajni trk, s uzdignutim rukama, pljeskom zahvale i ponekom suzom... A, malo je nedostajalo da svoj oproštaj začini i pogotkom. Ipak, jednom je lopta za nekoliko centimetara preletjela gredu, drugi put se čudesnom reakcijom ispriječio riječki vratar Nediljko Labrović, dok je treći put ispred Ademija osvanuo Stefan Ristovski i – zabio za pobjedu!

U dvoboju 26. kola SuperSport HNL-a Dinamo je svladao Rijeku s 1:0 u dvoboju koji ćemo zauvijek pamtiti kao oproštajnu utakmicu maestralnoga kapetana Ademija, jedne od najznačajnijih figura Dinamove povijesti. Nakon 26 odigranih kola Dinamo je i dalje na vrhu s devet bodova više u odnosu na prvoga pratitelja.

KAPETANOVO OBRAĆANJE NAVIJAČIMA

Neposredno po završetku utakmice svi maksimirski igrači zajedno su na terenu odjenuli prigodne majice s Ademijevim likom uz natpis „Blue Warrior“ i otisnutim brojem pet na poleđini.

A, tada je mikrofon preuzeo sam kapetan i s travnjaka se obratio putem razglasa:

„Dobra večer Maksimire! Ne znam odakle bih počeo niti gdje bih završio. Samo ću vam reći – hvala vam na svemu, ovo je najboljih 13 godina mog života! Želim vam puno sreće, ja sam i dalje uz vas.“

Potom je nakratko zastao i – poveo skandiranje:

„Sad ide ona: 'Daaaaaj mi...'“

S tribina se u tom trenutku skladno razlijevao nastavak stiha:

„...samo pobjede, znaj da ipak meni značiš sve, Dinamo neka svud odjekuje, moje srce ludo voli te!“

A, kako je bilo na samoj utakmici? Dva Ademijeva projektila, pogođena greda nakon minijature Josipa Drmića, vratnica Ristovskog, torpedo Josipa Mišića iz slobodnog udarca... Cijeli je ovaj repertoar, uz još mnoštvo napadačkih „brišućih letova“ prema riječkim vratima, prethodio pogotku plavih. Martin Baturina u 67. je minuti ubacio iz kuta, a Ristovski na vrhu peterca na „drugoj vratnici“ zakucao u mrežu. Samom Ristovskom ovo je već četvrti pogodak ovoga proljeća. Samo korak iza Ristovskog u „niskom je startu“ čekao i sam Ademi pa su ga nijanse dijelile od toga da i sam zatrese mrežu na svom oproštaju. Toga trenutka eruptirale su tribine, ali „lava sreće“ razlijevala se i travnjakom jer maksimirski su nogometaši ovim pogotkom i ovom pobjedom ispratili svojega kapetana, uzora, prijatelja. Bio je to njegov zadnji nastup, oproštaj od Maksimira nakon gotovo 13 godina i odigrane 373 službene utakmice.

Na maloj svečanosti uoči samog dvoboja Dinamov je predsjednik Mirko Barišić uručio maksimirskom kapetanu prigodni dres s brojem 373, a predsjednica Uprave, gospođa Vlatka Peras, predala poseban stilizirani kristal s utisnutim klupskim grbom i kapetanovim portretom uz ugraviranu emotivnu poruku zahvale.

Ademija su skandiranjem i gromkim pljeskom ispratili i maksimirski navijači zahvalivši mu na stvaranju povijesne Dinamove ere.

DOMINACIJA DINAMA, POBJEDA MOGLA BITI VEĆA

Dinamo je napadao, nadirao ka riječkim vratima, dominirao, a bedem je probio u 67. minuti. Trener Ante Čačić već je u ranoj fazi utakmice bio primoran na promjenu fizionomije igre jer se nakon samo 16 minuta ozlijedio Bruno Petković u akciji u kojoj sudac nije dosudio ni prekršaj u Dinamovu korist. Plavu devetku ubrzo je potom zamijenio Drmić.

Malo je nedostajalo da tribine proključaju već u prvoj minuti, ali akciju su popratili uzdasi... Bila je 55. sekunda kad je Dario Špikić poslao loptu udesno za Stefana Ristovskog, on ubacio pred gol, a Ademi glavom sa šest metara torpedirao malo iznad grede.

I opet je maksimirski kapetan bio blizu pogotka na oproštajnoj utakmici. U 41. je minuti, nakon ubačaja iz kuta, sa sedam metara potegnuo siloviti volej desnom nogom, ali je vratar Labrović čudesnim refleksom bekendirao loptu.

Špikić je još ranije, u 13. minuti, prsima primirio loptu pa odmah u zraku produžio Ademiju koji je već bio u zamahu, ali je Niko Galešić u zadnji trenutak ipak uspio izbiti.

U 32. je minuti zaiskrilo pred Dinamovim vratima kad je Antonio Marin projurio lijevim krilom, zavrnuo u sredinu, a Dino Perić na vrhu peterca u zadnji trenutak uspio skrenuti ispred Nike Jankovića.

Samo dvije minute kasnije zatresla se greda riječkih vrata. Drmić je priredio vještu minijaturu na lijevoj strani pa desnom nogom s 14 metara gađao suprotni gornji kut, ali ispriječila se greda. Labrović je maestralno reagirao i u sučevoj nadoknadi prvog dijela. Mišić je snažno izveo slobodan udarac sa 17 metara, a riječki vratar uspio izboksati loptu.

Tresao se okvir riječkog gola i u drugom poluvremenu. Baturina se efektnim potezom oslobodio pratnje, povukao polukontru, proigrao Drmića koji je zavrnuo s lijevog krila, gosti nakratko odbili, ali samo do Ristovskog koji je dočekao „svijeću“ i gađao volejem s desna. Lopta je na putu prema vratima okrznula riječkoga braniča i pogodila – vratnicu.

Nakon što je Ristovski u 67. minuti pronašao put do mreže gosti su ipak zaprijetili. Desetak minuta kasnije Matija Frigan gađao je s 14 metara malo iznad grede. Još su bliže bili izjednačenju u 83. kad je Veldin Hodža nadirao s lijeva i pogodio bližu vratnicu.