Ždrijeb play offa Europa lige

Dinamo i Flora sučelili su se još 2001. godine

Nije baš 20. obljetnica, ali mogla bi biti 19. Toliki bi vremenski razmak mogao biti između dvaju Dinamovih ogleda protiv suparnika iz – Estonije. Maksimirska će momčad, sukladno ždrijebu u Nyonu, u play offu Europa lige 1. listopada na svom terenu dočekati pobjednika dvoboja između malteške Floriane i estonske Flore iz Tallinna. Bit će to ujedno zadnja Dinamova prepreka na putu do grupne faze natjecanja u Europa ligi. Na rasporedu je samo jedna utakmica, i to na maksimirskom travnjaku, dakle bez uzvrata.

Ukoliko Estonci pobijede na Malti, to će značiti da slijedi repriza okršaja iz 2001. godine kad je Dinamo u pretkolu Kupa Uefe slavio protiv Flore s dvaput po 1:0.

Dvoboj Floriane i Flore u 3. pretkolu Europa lige na rasporedu je 24. rujna na Malti. Dinamo će, dakle, u istoj ovoj sezoni ponovno čekati ishod na istom travnjaku na Malti. Na startu ovogodišnjega europskog nadmetanja plavi su u 2. pretkolu Lige prvaka čekali pobjednika dvoboja između Floriane i rumunjskog CFR Cluja. Rumunji su na Malti slavili s 2:0. Floriana je potom preselila u 2. pretkolo Europa lige gdje je u gostima u Belfastu svladala sjevernoirskoga predstavnika Linfield s 1:0.

Uspije li Floriana sad nadvisiti i estonskoga suparnika, to bi značilo da će Dinamo prvi put u povijesti europskih natjecanja zaigrati protiv nekog kluba s Malte. Istina je, doduše, da su plavi, još u doba Gradjanskog, gostovali na Malti, i to 1936. godine, ali samo u prijateljskom dvoboju protiv Slieme

Floriani je ovo 25. izlazak u Europu. U prethodna 24 slučaja samo je jednom uspjela preskočiti prvu stepenicu.

Flora ima za nijansu bolji učinak od Floriane: ove je sezone 26. put iskoračila u europska natjecanja, a u prethodnih 25 samo je dvaput preskočila prvu stepenicu. Ovoga je ljeta u 1. pretkolu Lige prvaka igrala na svom terenu protiv litavske Suduve, a nakon 1:1 u 120 minuta igre dalje je prošla suparnička momčad boljim izvođenjem 11-eraca. Flora je potom preselila u 2. pretkolo Europa lige gdje je na svom terenu pobijedila islandski KR Reykjavik s 2:1.

Dinamo i Flora sučelili su se, dakle, u pretkolu Kupa Uefe ujesen 2001. godine kad je Zagrepčane vodio trener Ilija Lončarević. Plavi su u prvoj utakmici na svom terenu napadali, dominirali, a estonski vratar uspijevao odolijevati sve do 53. minute kad je Tomislav Gondžić lukavim udarcem ipak spremio loptu u mrežu. Dino Drpić povukao je napad po lijevoj strani i povratnom proigrao Gondžića koji je preciznim udarcem s ruba kaznenoga prostora pospremio loptu u sami donji kut za pobjedu plavih s 1:0.

Zagrepčani su u uzvratu mirno dovršili posao i slavili s istovjetnim rezultatom i probili se u sljedeći krug gdje ih je čekao Maccabi Tel Aviv. Izraelci su kasnije, nakon dva remija, prošli dalje zbog gola više u gostima. Jedini Dinamov pogodak u Tallinnu postigao je desni branič domaćih, Teet Allas, koji je u 44. minuti skrenuo loptu u vlastitu mrežu. Prethodno je, zbog vraćanja lopte vrataru, dosuđen indirektni udarac za Dinamo točno na vrhu peterca. Izveo ga je Dario Zahora koji je poslao kratku “rolicu”za Gocu Sedloskog čiji je snažan šut završio u bloku. Na odbijenu je loptu na desnoj strani natrčao Renato Pilipović, silovito opalio pogodivši Allasa od kojeg se lopta otkotrljala u mrežu. Plavi su bili blizu vodstvu još u 15. minuti kad je Tomislav Gondžić sa 20 metara lansirao loptu u vratnicu.