Dinamo – Zalaegerszeg 2:0

Dinamo pobjedom otvorio polusezonu

Kad je Damian Kądzior vidio kako Bruno Petković trese mrežu Mađarima petom, poželio je i on sam to učiniti. Također Mađarima... Dinamo je ove subote, u svom premijernom nastupu u novoj kalendarskoj godini, pobijedio mađarski Zalaegerszeg 2:0, a prvi je pogodak postigao Kądzior po sličnoj matrici kao što je to Petković nedavno učinio u dresu hrvatske reprezentacije u kvalifikacijskoj utakmici protiv Mađarske kad je zabio za vodstvo 2:0.

Tada je Dinamovu napadaču asistirao Ante Rebić, a ovom je prilikom sam Petković pokrenuo akciju, oslobodio se čuvara, proslijedio loptu Mislavu Oršiću koji je zavrnuo u sredinu, a Kądzior lukavom i spretnom reakcijom petom poslao loptu pored mađarskoga vratara Patrika Demjena.
Maksimirski trener Nenad Bjelica na travnjak je poslao čak 27 igrača. Kompletnu je postavu zamijenio na poluvremenu, dok su petorica igrača dobili priliku u zadnjih dvadesetak minuta. U sastav se nakon pola godine stanke uvjetovane ozljedom vratio napadač Komnen Andrić, a priliku su dobili i brojni mladi nogometaši.
Drugi je pogodak potpisao Mario Gavranović iz jedanaesterca u 58. minuti. Upravo je on bio u srcu suparničoga kaznenog prostora kad ga je srušio Zoran Lesjak, a sudac Fran Jović odmah pokazao na bijelu točku.
Bila je ovo utakmica u kojoj je prvi put korištena VAR tehnologija iz posebne prostorije podno južne tribine. Sudac Jović ovom je prilikom samo jednom primijenio VAR, i to u 83. minuti zbog provjere mogućega izravnog crvenog kartona. Nakon „klinča“ Andrića i Lesjaka obojici je pokazao žuti karton. Nakon konzultacije VAR-a nije mijenjao odluku.
Dinamo je zaprijetio već u šestoj minuti kad je François Moubandje ubacio s lijeve strane, Oršić gađao iz prve u punom naletu, a vratar Demjen ipak uspio zaustaviti loptu. Bio je mađarski čuvar mreže ubrzo na novim iskušenjima... U 19. je minuti zaustavio Kądziorov udarac s desne strane nakon sjajne akcije Petkovića i Lovre Majera. Desetak minuta kasnije Petković je „promiješao“ suparničku obranu, proslijedio Kądzioru, ali i ovaj je put Demjen spriječio pogodak.
Pokušali su i Mađari, kapetan Bence Bedi u 35. je minuti snažno pucao sa 15 metara, ali malo preko grede. Izet Hajrović u nekoliko je navrata zbunjivao braniče na svojoj desnoj strani terena, a u 61. je minuti nakon driblinga poslao loptu malo pored vratnice. Andrić je u završnici vješto asistirao Roku Baturini koji je izbio sam pred Demjena, ali je mađarski vratar i ovaj put zaustavio loptu.
– Zadovoljan sam, dali smo priliku svim igračima koji su bili u stanju igrati. Uostalom, svatko od njih je to i zaslužio, svi marljivo rade... Zadovoljan sam angažmanom svih igrača, rezultat nam i nije bio u prvom planu, više smo se usredotočili da na najbolji način odradimo kondicijski i taktičko-tehnički dio. U redu, uvijek je lijepo pobijediti, ali to nam sad nije bio prioritet. Sljedeći tjedan nastavljamo s pripremama, nadam se da će se tada u normalni trening moći uključiti i Ivanušec, Olmo i Atiemwen. Svi će na pripremama podjednako igrati. Možda će malo manje minuta dobiti ovi mlađi igrači koji nisu naviknuti na ovakva opterećenja. Ali, i oni se pokazuju dosta dobrima i podnose napore – istanuo je trener Bjelica nakon utakmice.

Zagreb, 11. siječnja
Prijateljska utakmica
Stadion Maksimir
Dinamo; prvo poluvrijeme: Livaković – Moharrami, Theophile, Perić, Moubandje – Moro; Kądzior, Majer, Gojak, Oršić - Petković; drugo poluvrijeme: Zagorac – Kim (72. Šutalo), Dilaver, Gvardiol, Leovac – Đira; Hajrović (72. Baturina), Ćuže (72. Krizmanić), Mišković (72. Franjić), Marin – Gavranović (72. Andrić)
Trener: Nenad Bjelica
Zalaegerszeg: Demjen – Bolla, Lesjak, D. Bobal, Bedi – Mitrović, Kocsis; Stieber (62. Babati), G. Bobal (62. Oštrek), Rado (75. Gergenyi) – Ikoba
Trener:Barna Dobos
Sudac: Fran Jović (Hrvatska)
Strijelci: 1:0 Kądzior (36.), 2:0 Gavranović (58. - 11 m)