Cluj – Dinamo 2:2 (5:6 na 11-erce)

Dinamo pregrmio „transilvanijski horor“ i prošao u 3. pretkolo

Autor fotografije: CFR Cluj

Prije točno 10 godina plavi su slično iskušenje imali protiv suparnika iz neposrednog susjedstva Transilvanije i potom – ispali. Sad su se „spustili“ u samo srce Transilvanije, u Cluj, i – prošli! Dinamo je pregrmio utakmicu koja je po svojem scenariju podsjetila na „žanr horora i trilera“. nakon dramatičnih 120 minuta igre Cluj i Dinamo odigrali su 2:2 u dvoboju u kojem je maksimirska momčad još od 50. minute igrala bez isključenoga Kevina Theophilea. Zagrepčani su i s igračem manje uspjeli zabiti drugi gol i sve do završnice sučeve nadoknade vremena vodili s 2:1 nakon čega su se domaći ipak domogli izjednačujućega gola i odveli utakmicu u produžetak, a potom i u raspucavanje jedanaesteraca.

Odluka je pala u sedmoj seriji kad je domaći branič Kevin Boli poslao loptu preko gola. Dinamo se tako plasirao u 3. pretkolo Lige prvaka. Ždrijeb je 31. kolovoza, a utakmica 15. ili 16. rujna.

Kad je domaći vratar Cristian Balgradean na otvaranju pete serije obranio udarac Amera Gojaka, činilo se da je Cluj pred vratima sljedećega kruga. No, Dominik Livaković odmah je potom sjajnim refleksom zaustavio šut Catalina Golofce i ostavio plave u igri za prolaz. U sedmoj je seriji Joško Gvardiol smjestio loptu u sami kut pri čemu je okrznula vratnicu i ipak ušla u mrežu. Uslijedio je Bolijev projektil u visine...

Livaković se za jedanaesterce „zagrijavao“ još u prvom poluvremenu kad je domaćem kapetanu Ciprianu Deacu obranio udarac s bijele točke u 52. minuti. No, „scenarij“ kakav se smjestio u gotovo dva i pol sata „transilvanijske drame“ bio bi previše i za najmaštovitije hollywoodske redatelje.

Rano vodstvo plavih, dvije pogođene grede koje su spriječile drugi pogodak, isključenje Theophilea, Livakovićeva obrana jedanaesterca... No, uslijedio je dramaturški zaplet u kojem su domaći ipak izjednačili, Dinamo s desetoricom opet „prevrnuo tijek događaja“ i ponovno dohvatio vodstvo, a na izmaku sučeve nadoknade vremena Cluj uspio izboriti produžetak. A, za kraj još malo „šokantnih scena“: raspucavanje s bijele točke.

Bio je to, dakle, drugi put u povijesti europskih natjecanja da je Dinamo prolaz tražio u jedanaestercima. Prvi slučaj datira prije točno 10 godina protiv Sheriffa iz Moldavije, dakle iz transilvanijskoga susjedstva. Tada su se sučelili u 3. pretkolu Lige prvaka, a Sheriff je u uzvratu u Zagrebu ipak prošao dalje boljim izvođenjem jedanaesteraca, dok su Zagrepčani natjecanje nastavili u play offu Europa lige i potom ušli u skupinu.

Hrvatski napadač u dresu Cluja, Gabriel Debeljuh, u trećoj je minuti sučeve nadoknade vremena dočekao sjajan ubačaj s desnoga krila i u punom trku zakucao loptu s vrha peterca. Time je poništio Dinamovo vodstvo, izjednačio na 2:2 i odveo utakmicu u produžetak u kojem su domaći, dakle, još punih pola sata imali igrača više.

Dinamo je u Rumunjskoj poveo, potom dvaput uzdrmao gredu, ali početkom drugoga dijela „kotač sreće“ odvrtio se u drugom smjeru... Theophile je u 50. minuti u svom kaznenom prostoru rukama „zagrlio“ Debeljuha, a portugalski sudac Antonio Nobre pokazao na jedanaesterac uz – crveni kartonu Dinamovu stoperu.

Bravurozno je Livaković u 52. minuti obranio udarac s bijele točke kojega je izveo Ciprian Deac. Štoviše, panterskom je reakcijom bekendirao i šut Damjana Đokovića koji je natrčao na odbijenu loptu. Ipak, ono što su domaći propustili učiniti s bijele točke, uspjeli su – „iz igre“. U 64. minuti Michaël Pereira snažno je opalio sa 20 metara s lijeve strane u bliži kut. Lopta je pritom nekog okrznula, prevarila Livakovića koji ju nije uspio dobro dohvatiti, iskliznula mu je iz naručja i odsjela u gornjem kutu.

Igrač manje, primljeni pogodak, psihološki „druk“ na strani suparnika... Sve su to bili detalji na mlin domaćih, ali ulazak Brune Petkovića i Lirima Kastratija s klupe ulili su ponešto „benzina u plavi rezervoar“. Petković je u 78. minuti spretno proigrao Arijana Ademija u kaznenom prostoru, maksimirski kapetan „lažnjakom“ izborio poziciju za udarac, vratar odbio, a Kastrati na desnoj strani dočekao i spremio u gol.

Bila je to slična egzekucija kao i za Dinamov prvi pogodak, još u 14. minuti. Ivanušec je tada povukao napad plavih, elegantno je klizio kroz domaću obranu, izborio poziciju za udarac, vratar Balgradean uspio odbiti, ali točno do Amera Gojaka koji je natrčao i iz prve ju zakucao u praznu mrežu.

Štoviše, malo je nedostajalo da Dinamo na istovjetan način zabije i treći gol: Petar Stojanović u 104. je minuti projurio desnom stranom, snažno pucao, opet je vratar odbio udarac i opet je na loptu natrčao Kastrati... No, sad ju je torpedirao preko gola.

Plavi su u početnoj fazi utakmice „najavili“ prvi pogodak nekoliko minuta ranije. Prvo je Mislav Oršić sjajno primio dugu loptu na lijevom krilu, sjurio se u kazneni prostor, ali poslao malo pored gola. Već u sljedećoj akciji plavi su s nekoliko vještih dodavanja na desnoj strani izbacili suparničku obranu, ali bez željene završnice: Lovro Majer lansirao je loptu visoko preko gola.

No, samo pet minuta nakon vodećega gola Marin Leovac projurio je lijevom stranom, proigrao Marija Gavranovića, on proslijedio Ivanušecu koji je sa 18 metara gađao malo pored gola. Slično je bilo već u sljedećem napadu, ali na drugoj strani: Deac je s desetak metara iz prve opalio malo preko vrata.

U smiraju prvoga dijela Oršić se spustio lijevom stranom gađao desnom nogom sa 14 metara, a vratar uspio okrznuti loptu koja je pogodila gredu. Samo dvije minute kasnije, ovaj put nakon Majerova ubačaja iz kuta, Balgradean je rukama skrenuo loptu u – gredu.

Bilo je tu još prilika plavih, Ivanušec je u 63. minuti, baš prije izjednačujućega pogotka domaćih, u izglednoj situaciji pogodio u blok da bi ubrzo potom Stojanović pogodio vratara.

Cluj, 26. kolovoza

Liga prvaka, 2. pretkolo

Stadion Dr. Constantin Radulescu

Cluj: Balgradean – Burca (82. Sušić), P. Vinicius, Boli, Camora – Bordeianu (113. Itu); Chipciu (46. Rondon), Deac, Đoković, Pereira (68. Golofca) – Debeljuh

Trener: Dan Petrescu

Dinamo: Livaković – Stojanović, Theophile, Dilaver, Leovac – Ademi; Majer (54. Kastrati), Gojak, Ivanušec (68. Petković), Oršić (108. Moharrami) – Gavranović (54. Gvardiol)

Trener: Zoran Mamić

Sudac: Antonio Nobre (Portugal), Gledatelja: - (utakmica bez gledatelja)

Crveni karton: Theophile (Dinamo, 50. - prekršaj)

Strijelci: 0:1 Gojak (14.), 1:1 Pereira (64.), 1:2 Kastrati (78.), 2:2 Debeljuh (90+3.)

Jedanaesterci: 0:1 Petković; 1:1 P. Vinicius / 1:2 Leovac; 2:2 Đoković / 2:3 Ademi; 3:3 Rondon / 3:4 Stojanović; 4:4 Sušić / Gojak – Balgradean obranio; Golofca – Livaković obranio / 4:5 Dilaver; 5:5 Deac / 5:6 Gvardiol; Boli – preko gola