Dinamo – Varaždin 4:0

Dinamo u velikom stilu završio polusezonu, debitirali Mišić i Janković

Uz nadahnutu izvedbu plavoga “fantastiste“ Brune Petkovića završena je jesenska maksimirska polusezona. Na zatvaranju prvoga dijela natjecanja Dinamo je u dvoboju 16. kola Prve HNL svladao Varaždin sa 4:0 u utakmici koju ćemo pamtiti i po premijernom nastupu dvojice maksimirskih “regruta”: u drugom su poluvremenu s klupe uskočili daroviti junior Niko Janković i iskusni vezist Josip Mišić koji se oporavio od ozljede i dočekao svoj prvi izlazak na travnjak još od 7. lipnja ove godine kad je u dresu PAOK-a zaigrao u derbiju protiv Olympiacosa u ogledu grčke lige.

Dinamo je kalendarsku godinu zaključio na prvom mjestu na ljestvici sa 33 osvojena boda, jednako koliko je utržio i drugoplasirani Osijek koji ujedno ima i dvije utakmice više.

A, kakav li je repertoar ovoga poslijepodneva predstavio maksimirski fantasista Petković. Iz njegova menija za nogometne sladokusce mogli bismo izdvojiti: efektan potez petom kojim je ostavio loptu za siloviti udarac Kristijana Jakića, ubrzo potom podvalio je u kazneni prostor za veliku priliku Marija Gavranovića, uslijedio je “lažnjak” kojim je izvrtio suparničkoga braniča i “natjerao” domaću obranu da izbija loptu ispred same gol-crte, a nakon toga je – pogodio gredu, asistirao za prvi i zabio drugi i treći pogodak!

Mrežu je načeo Mislav Oršić u 23. minuti. Gavranović je proigrao Petkovića, a on spustio loptu Oršiću koji je sa 14 metara pogodio suprotni gornji kut. Samo dvije minute ranije Petković je u padu sa šest metara uzdrmao gredu. Akciju za drugi Dinamov gol pokrenuo je Joško Gvardiol u 31. minuti, u prodoru je “krčio” suparničku obranu od aut-crte do srca kaznenoga prostora, proigrao Lovru Majera, koji je proslijedio udesno, a Petković s desetak netara lansirao loptu u mrežu. Razigrani je maksimirski napadač povisio vodstvo u 79. minuti iz jedanaesterca nakon što je varaždinski branič Jorgo Pëllumbi u svom kaznenom prostoru srušio Gvardiola.

U prvoj minuti sučeve nadoknade vremena Marko Tolić i Izet Hajrović poželjeli su pokazati da njihova nedavna “minijatura” na kup utakmici u Rudešu nije bila slučajna pa su je odlučili reprizirati i u ovom dvoboju. I uspjeli su. Tolić je i ovaj put vještim manevrima došao do gol-aut crte i iz okreta spretno zavrnuo loptu Hajroviću koji je glavom poslijedio u mrežu.

Bilo je tu, dakako, još dopadljivih akcija. U 14. smo minuti, primjerice, vidjeli sjajan “plavi vez”: nakon kombinacije Luke Ivanušeca i Oršića loptu je dohvatio Petković i petom ostavio Jakiću koji je pucao silovito sa 18 metara, a vratar Dinko Horkaš, inače bivši maksimirski junior i kapetan Dinama II, paradom izbio izvan igrališta. Dvije minute kasnije Petković je u kaznenom prostoru proigrao Gavranovića, koji je utrčao s lijeve strane, ali je poslao loptu malo pored suprotne vratnice. “Kanonada” je nastavljena i u 19. minuti kad je – opet – Petković projurio desnom stranom, efektnim driblingom iz težišta izbacio svoga čuvara, a kad je već izbio sam pred Horkašem odlučio se na dodavanje umjesto udarca... Domaći su braniči presjekli loptu koja se pritom odbila prema njihovu golu, ali su je u zadnji trenutak ipak izbili pred gol-crtom.

Horkaš je svoju mrežu sačuvao i u 50. minuti kad je spretnom reakcijom zaustavio Gavranovićev udarac u situaciji “jedan na jedan” da bi odbijenu loptu Oršić torpedirao malo iznad grede.

Dvaput su zaprijetili gosti, i to u dvjema gotovo “kopiranim” akcijama: u oba je slučaja s desne strane ubacio Nikola Tkalčić, a Jorge Obregon poslao loptu pored gola, prvo glavom, a kasnije nogom...

Ovom je utakmicom, dakle, spušten zastor na jesensku polusezonu, a maksimirski će se nogometaši ponovno okupiti 3. siječnja kad kreće glancanje forme za nastavak natjecanja.

Zagreb, 19. prosinca

HNL, 16. kolo

Stadion Maksimir

Dinamo: Livaković – Stojanović, Lauritsen, Theophile, Gvardiol – Majer (69. Janković), Jakić (80. Mišić), Ivanušec (80. Tolić), Oršić (80. Hajrović) – Gavranović (69. Kastrati), Petković

Trener: Zoran Mamić

Varaždin: Horkaš – Tkalčić, Milić, Pëllumbi, Kolarić (64. Cerovčec) – Elezi (84. Mezga); Posavec, Šabić (64. Lusavec), Đurasek, Drožđek – Obregon (88. Petrović)

Trener: Zoran Kastel

Sudac: Dario Kulušić (Šibenik), Gledatelja: utakmica bez gledatelja

Strijelci: 1:0 Oršić (23.), 2:0 Petković (31.), 3:0 Petković (79. - 11 m), 4:0 Hajrović (90+1.)