Na današnji dan 8.07.

Na današnji dan...

8.7.1928.

SAŠK – Gradjanski 0-1 (početak sezone, put do naslova)

Gradjanski je načinio prvi korak prema svom trećem naslovu državnoga prvaka. Purgeri su, kao pobjednik Zagrebačkoga nogometnog podsaveza, zajedno s drugoplasiranim HAŠK-om, izborili plasman u doigravanje za državnoga prvaka. U tom je trenutku bila riječ o jednokružnom sustavu u kojem je sudjelovalo šest momčadi. Gradjanski je u prvom od pet kola završnice prvenstva pobijedio momčad SAŠK-a u Sarajevu s 1-0. Strijelac je bio Slavin Cindrić dvije minute prije kraja utakmice. Povukao je napad, pobjegao obrani i s vrha peterca zabio jedini gol na utakmici.

8.7.1979.

Dinamo – Brest 1-2 (prijateljska)

Drago Vabec bio je u početnoj postavi Dinama i potom je tom istom Dinamu u toj istoj utakmici zabio – dva gola. U revijalnom dvoboju na maksimirskon travnjaku plavi su upriličili oproštaj od miljenika zagrebačkih navijača, Drage Vabeca, koji se spremao karijeru nastaviti u francuskom Brestu, klubu koji je upravo toga ljeta izborio plasman u prvu ligu. Stoga je i dogovorena prijateljska utakmica baš protiv Bresta, ali uz zanimljiv “raspored figura”: Vabec je počeo dvoboj u dresu Dinama, a potom preobukao majicu i zaigrao za Brest što je ujedno bio i simbolički opis samoga transfera. U plavoj ga je majici zamijenio Milan Ćalasan. Pogodak za Dinamo postigao je Džemal Mustedanagić iz jedanaesterca, a oba gola za Brest potpisao upravo Vabec.

8.7.1998.

Francuska – Hrvatska 2-1 (SP u Francuskoj, polufinale)

Hrvatska je ostala nadomak finala... Nedostajale su nijanse, nedostajala je “samo koja sekunda više” da zadržimo loptu nakon vodstva. Bila je to jedna od onih utakmica koja nikad neće izblijediti u sjećanjima iako ju je većina kibica pogledala samo – jednom. Malo ih je koji su imali hrbarosti i emotivne snage ponovno gledati sekvencu u kojoj kapetanu Zvonimiru Bobanu bježi lopta u ključnom trenutku i u kojoj Lilian Thuram postiže svoja jedina dva gola za reprezentaciju u cijeoj karijeri. Iako su se sjajno držali protiv Francuske na njezinu terenu, na Stade de Franceu na pariškom Saint Denisu, “vatreni” su ipak ostali za nijansu kratki i, umjesto u finale, uskočili u borbu za treće mjesto. Na kraju su svladali Nizozemsku s 2-1 i osvijili broncu. No, veličanstvena asistencija Aljoše Asanovića i sjajna egzekucija u izvedbi Davora Šukera ostat će svojevrsna amblematska slika ove generacije, gol u polufinalu Svjetskog prvenstva, gol za vodstvo protiv organizatora turnira i kasnijega svjetskog prvaka. Asanović je na samom otvaranju drugoga poluvremena, na sredini terena, malo na lijevoj strani, spretnim potezom filigranski proigrao Šukera, poslao mu loptu u for na način da je tim poteztom “izbacio” sedmoricu (!) suparničkih igrača, a vatreni napadač izbio sam pred vratara Fabiena Bartheza i smjestio loptu u kut. No, već u sljedećoj akciji, dok su još ruke bile slavljenički u zraku, dok su hrvatski navijači pjevali i skandirali u punom zanosu, osvanuo je izjednačujući pogodak. Boban je bio neoprezan pred svojim kaznenim prostorom, Thuram mu iščeprkao loptu i odigrao spretan dupli plas pri čemu mu je Youri Djorkaeff vratio loptu, a francuski branič izbio sam pred vratara Dražena Ladića i bez poteškoća zabio svoj prvi povijesni gol u dresu reprezentacije. Ubrzo je potom, u 69. minuti, Thuram povukao napad pa s desne strane sa 17 metara, nakon nespretne reakcije Roberta Jarnija, precizno naciljao suprotni kut. Za svoj drugi i zadnji gol za reprezentaciju. Hrvatska na kraju nije uspjela kapitalizirati isključenje ključara francuske obrane, Laurenta Blanca, koji je u klinču sa Slavenom Bilićem zaradio crveni karton u 76. minuti.  U ovoj su utakmici nastupila četvorica tada aktualnih igrača maksimirskoga kluba: Dražen Ladić, Robert Prosinečki, Dario Šimić i Silvio Marić. Uz njih su zaigrala još petorica koji su u karijeri nastupali za Dinamo: Davor Šuker, Zvonimir Boban, Zvonimir Soldo, Goran Vlaović i Mario Stanić.