EURO U-21

Hrvatska golom u završnici izborila četvrtfinale; Ivanušec rekorder

Maestralnim dalekometnim “projektilom” Domagoja Bradarića u sučevoj nadoknadi vremena mlada je hrvatska reprezentacija izborila plasman u četvrtfinale Europskog prvenstva gdje će joj suparnik 31. svibnja u Mariboru biti Španjolska. U zadnjoj utakmici grupne faze natjecanja Engleska je u Kopru svladala Hrvatsku s 2:1, ali unatoč porazu, a zahvaljujući tom jednom postignutom pogotku koji je spriječio pobjedu Otočana s dva ili više golova razlike, momčad izbornika Igora Bišćana izborila je plasman među osam najboljih. Luka Ivanušec pritom je postao rekorder u povijesti hrvatske U-21 reprezentacije: ovo mu je bio 27. nastup čime je prestigao dosadašnjeg rekordera i svojedobnog člana Dinama, vratara Tomisava Vranjića.

U drugoj utakmici zadnjeg, trećeg kola D skupine Portugal je pobijedio Švicarsku s 3:0. To znači da su Portugalci prvi s maksimalnih devet bodova. Plasman u sljedeći krug izborili su pobjednici skupina, ali i svi drugoplasirani. Preostale tri momčadi u D skupini upisale su po tri boda. Kako u slučaju identičnoga broja bodova odlučuje međusobni omjer, ključna je bila zasebna “mini-ljestvica” Hrvatske, Švicarske i Engleske. U tom krugu sve tri momčadi u međusobnim su utakmicama imale istovjetan bodovni učinak, ali i ravnomjernu gol-razliku s tim da je Hrvatska postigla najviše pogodaka što je na kraju presudilo na vagi.

U koparskom dvoboju sudjelovala su trojica Dinamovih igrača: Ivanušec i Bartol Franjić odigrali su svih 90 minuta dok je oporavljenik Lovro Majer, unatoč problemu s ozljedom, uskočio u 76, minuti zamijenivši Kristijana Bistrovića.

U prvoj minuti sučeve nadoknade, pri vodstvu Engleza s 2:0, Majer je vukao napad desnom stranom i poslao” rolicu” Bradariću. Mladi je lijevi branič spretno prihvatio loptu, pronašao poziciju za udarac pa s dvadesetak metara, malo s lijeva, silovitim udarcem lijevom nogom lansirao loptu u suprotne rašlje za prolaz “mladih vatrenih” u četvrtfinale.

Englezi su furiozno krenuli u utakmicu jer im je za sljedeći krug, uz obaveznu pobjedu Portugala protiv Švicarske, trebao uspjeh protiv Hrvatske s najmanje dva pogotka razlike. Već su u prvih 12 minuta stvorili dvije velike prilike i potom – postigli pogodak. Prvo jer Eberechi Eze proigrao Curtisa Jonesa koji je sa 17 metara pogodio gredu da bi već u sljedećoj minuti, nakon što je lopta letjela hrvatskim kaznenim prostorom, Conor Gallagher silovito pucao, ali u blok.

U trenucima pritiska popustila je i koncentracija hrvatskim nogometašima. Eddie Nketiah i Franjić bili su u borbi za loptu pri čemu je hrvatski branič nagazio stopalo engleskoga napadača, a njemači sudac Harm Osmers pokazao na jedanbaesterac. S bijele je točke pogodio Eze. Drugi je pogodak osvanuo u 74. minuti kad je Dwight McNeil poslao povratnu Jonesu, a on precizno sa 14 meztara pronašao put do mreže. Tih 2:0 vodilo bi, dakle, Engleze u čeztvrtfinale.

Hrvatska je propustila nekoliko veikih prilika i malo je nedostajalo da zbog toga ostane i kažnjena. Nikola Moro u 31. je minuti prošao lijevom stranom do gol-aut crte i sjajnom povratnom loptom poslužio Darija Špikića, ali on ju je sa šest metara poslao preko gola. Šest minuta kasnije Ivanušec je vješto ukrao loptu Englezima na njihovoj polovici, potom u prodoru lijevom stranom domogao se kaznenog prostora, ali mu je vratar Aaron Ramsdale uspio obraniti udarac.

Dvaput su Englezi opasno zaprijetili iz slobodnih udaraca s dvadesetak metara. Prvo je Eze u 50. minuti desnom nogom s desne strane gađao bliži kut, ali je vratar Dominik Kotarski uspio iščupati loptu. Četiri minute kasnije sveprisutni Eze presjekao je loptu na suparničkoj polovici, a u nastavku akcije Nketiah ju poslao ravno u Kotarskog. McNeil je iz slobodnog udarca, ovaj put s lijeve strane, silovito ljevicom gađao bliži gornji kut i pogodio vratnicu.

Samo tri minute prije drugoga pogotka Engleza “mladi vatreni” bili su nadomak izjednačenja. Ivanušec je povukao kontranapad “dva na jedan”, poslao loptu udesno Mori, koji ju je lansirao pored suprotne vratnice.