Ferencvarosi – Dinamo 2:1

Mađari uzvratili Dinamu, plavi idu u play off Europa lige

Nogometaši Ferencvarosija uzvratili su Dinamu za lanjski poraz, pobijedili s 2:1, progurali se u play off Lige prvaka, dok će zagrebačka momčad europsku sezonu nastaviti u zadnjem pretkolu Europa lige. Ždrijeb je u petak, a i u toj će fazi natjecanja biti samo jedna utakmica, dakle bez uzvrata. Dvoboj je na rasporedu 1. listopada.

Mađari su mrežu načeli već u drugoj minuti kad je Tokmac Nguen projurio lijevom stranom, dotrčao do gol-aut crte pa poslao loptu na „drugu vratnicu“ gdje je domaći branič, kapetan Gergö Lovrencsics, pobjegao Mislavu Oršiću i smjestio loptu u kut. Unatoč ranom vodstvu domaćih Dinamo je preuzeo kontrolu igre, stvarao prilike i u 23. minuti vratio „kotač na početak“. Lovro Majer izveo je udarac iz kuta, kapetan Arijan Ademi u petercu skrenuo glavom, da bi lopta potom pogodila Myrta Uzunija u prsa i odbila se u gol.

Uzuni je svoju pogrešku ispravio u 65. minuti kad je iskoristio nesmotrenost maksimirske obrane, sjurio se u kontranapad, izbio sam pred vratara Dominika Livakovića i lansirao loptu u sami kut.

U 15. je minuti, nakon akcije Gojaka i Majera, lopta na vrhu peterca došla do Joška Gvardiola koji ju je poslao u mrežu, ali sudac je pokazao zaleđe. Nažalost, u ovoj razini natjecanja nema VAR-a, a tv snimka sugerira da nije bilo zaleđa.

Nakon izjednačujućega pogotka Dinamo nije nastavio u istom, silovitom ritmu, ali je ipak držao konce sve do Uzunijeva bljeska. Tako se bivši krilni napadač Lokomotive u samo pola sata igre prometnuo od tragičara do junaka utakmice.

Bruno Petković još je u sedmoj minuti u suparničkom kaznenom prostoru vješto proigrao Petra Stojanovića koji je, nakon duploga pasa s Majerom, pogodio domaćega vratara Denesa Dibusza. A, upravo je Dibusz u nekoliko navrata bekendirao Dinamove pokušaje i održavao svoju momčad na površini u trenucima dominacije zagrebačke družine.

Štoviše, već je u osmoj minuti zaustavio snažan Ademijev šut, a tri minute kasnije amortizirao je i Majerov plotun iz slobodnoga udarca. Nešto je kasnije Petkovićev udarac završio u bloku.

Prvi pokušaj „ispravljanja pogreške“ Uzuni je imao u 38. minuti kad je, nakon ubačaja Eldara Ćivića s lijeva, na vrhu peterca uspio dohvatiti loptu, ali Livaković je ipak spriječio pogodak.

Na izmaku prvoga dijela njemački je sudac Tobias Stieler zaustavio čisti Dinamov kontranapad i spasio domaću momčad od neugodnosti. Ademi je posve čisto, bez ikakva prekršaja uzeo loptu Davidu Sigeru nadomak kaznenoga prostora, otvorio mu se put prema vratima, ali Stieler je ničim izazvan poželio zazviždati.

U 42. je minuti Majer proigrao Lirima Kastratija koji se sjurio s desne strane. Međutim, u obećavajućoj situaciji koja je mirisala na vodeći pogodak plavih Kastrati je gurnuo dugi for i prilika je propala. No, već je u sljedećoj minuti istu pogrešku na drugoj strani načinio Uzuni.

Dvije su velike prilike plavih osvanule u 53. i 54. minuti. Prvo je Stojanović u slalomu pored trojice igrača došao do peterca, ali mu se u zadnji trenutak ispriječio Dibusz, da bi u sljedećoj akciji Kastrati primio dugu loptu s desnoga krila i poslao je pored suprotne vratnice.

Petković i Kastrati otvorili su kontru u 62. minuti, ali Oršić je akciju završio torpediravši loptu u blok. Tri minute kasnije uslijedila je uspješna kontra, ali na drugoj strani.

Zadnji je pokušaj za „povratak u igru“ bio u drugoj minuti sučeve nadoknade vremena kad Mario Gavranović, nakon Kastratijeva ubačaja s desna, na vrhu peterca nije uspio dobro zahvatiti loptu glavom.