Dinamo – Hajduk 3:1

Maestralni Oršić s dva efektna gola lansirao Dinamo do pobjede u derbiju

Autor fotografije: Goran Mehkek i Ronald Goršić/CROPIX

Ponovno ista „minijatura“, ponovno jednaki dribling i varka kao na Poljudu, prodor lijevom stranom i filigranski udarac desnom nogom u suprotne rašlje! Baš kao u prošlom derbiju u Splitu samo što je ovaj put to učinio – dvaput. Mislav Oršić s dva je brzopotezna i gotovo identična pogotka preokrenuo vodstvo gostiju i lansirao Dinamo prema pobjedi. Plavi su ove srijede u ranije odgođenoj utakmici 13. kola HT Prve lige u maksimirskom derbiju svladali Hajduk s 3:1 u utakmici u koja je vrvjela atraktivnim akcijama, napadačkom igrom, rezultatskim preokretom... Dinamo se i dalje vijori na vrhu ljestvice s tri boda više od prvoga pratitelja, Osijeka.

Nažalost, već su u prvom dijelu čak dvojica maksimirskih nogometaša zbog ozljeda morali napustiti travnjak, prvo Sadegh Moharrami u 17. minuti, a potom i Luka Ivanušec u 33. To je, dakako, uvjetovalo i taktičke rošade pa je Kevin Theophile osvanuo u Moharramijevoj ulozi desnoga braniča, dok je u sredinu obrambenoga reda s klupe uskočio Dino Perić. Dodatne je promjene trener Zoran Mamić morao pripremiti i na poluvremenu pa je tako umjesto Theophilea na lijevoj strani zaigrao Bartol Franjić. Kako god, Dinamo je u drugo poluvrijeme zakoračio s već četiri izmjene.

Prvo je „zaiskrilo“ pred Dinamovim vratima gdje je veću petoj minuti Mijo Caktaš silovitim udarcem s lijeve strane uzdrmao suprotnu vratnicu. Odmah potom uslijedio je udarac iz kuta, a Mario Vušković u skoku glavom smjestio loptu u kut za vodstvo gostiju.

Samo tri minute kasnije varaždinski je sudac Mario Zebec odmahnuo rukom nakon što je Hajdukov branič Stefan Simić u svom kaznenom prostoru srušio Lovru Majera, ostao je pri svojoj odluci i nakon pregleda VAR-a. Na jednak je način reagirao i nakon Simićeva „klinča“ s Marijem Gavranovićem.

Nakon što je VAR u 11. minuti „poništio“ pogodak Brune Petkovića zbog ranijega Gavranovićeva zaleđa, uslijedio je rezultatski preokret u samo stotinjak sekundi. Oršić je prvo u 16. minuti prihvatio Petkovićevo dodavanje pa maestralnim potezom s desne strane s 20 metara „suhim listom“ pogodio suprotne rašlje. Dvije minute kasnije spretno ga je proigrao Gavranović, Oršić povukao kontranapad, a kad se činilo da se domaća obrana već pozicionirala spretnim je trzajem izbacio dvojicu braniča i ponovno s te iste lijeve strane lansirao loptu u suprotni gornji kut.

Priču jed zaključio Majer pogotkom u 83. minuti. Joško Gvardiol projurio je lijevom stranom, zavrnuo u sredinu, lopta je okrznula domaćega braniča, a Majer spretno, leđima okrenut golu, s tri metra škaricama pogodio mrežu.

Splićani su žustro krenuli u drugo poluvrijeme, tražili izjednačenje, pritiskali obranu... Tako je Umut Nayir, nakon ubačaja iz slobodnoga udarca s lijeve strane, u skoku nogom poslao loptu u gredu. Ubrzo je potom Marin Jakoliš s lijeva glavom gađao pored suprotne vratnice da bi u 58. ponovno Nayir bio u prilici, ali je u padu s desne strane poslao loptu malo pored gola. Dominik Livaković obranio je tešku loptu koja je, nakon udarca Ivana Dolčeka, pogodila u blok i promijenila smjer, ali maksimirski je čuvar mreže ipak uspio odbiti.

Malo je nedostajalo da Oršić u 72. minuti postigne i treći gol na gotovo identičan način. Pucao je s lijeve strane, ponovno gađao suprotne rašlje, ali se ovaj put od bloka odbila izvan igrališta. Imao je Dinamo priliku i za četvrti pogodak, ali se Petković, umjesto udarca, odlučio na asistenciju Lirimu Kastratiju koji je ipak bio u zaleđu.