Wolfsberg – Dinamo 0:3

Maestro i novi rekorder Ademi lansirao Dinamo prema velikoj pobjedi

Autor fotografije: GEPA pictures/ Daniel Goetzhaber

Dinamov maestro, maksimirski kapetan i novi plavi europski rekorder Arijan Ademi bio je mastermind velike pobjede u Austriji. Pametnom, strpljivom igrom uz čvrsti blok i lucidna rješenja u veznom redu, uz silovite reakcije u završnoj trećini terena, momčad trenera Zorana Mamića i igrom je i rezultatom nadvisila Wolfsberg u Klagenfurtu s 3:0 čime snovi o novom europskom proljeću polako dobivaju i jasne obrise u javi. Iste su večeri CSKA i Feyenoord odigrali 0:0 što znači da se dva kola prije kraja natjecanja Dinamo vijori na vrhu ljestvice sa osam bodova, dok su se iza njega poredali Feyenoord s 5, Wolfsberg sa 4 i CSKA s tri boda.

Plasman u “nokaut” fazu, dakle u europsko proljeće, izborit će dvije najbolje plasirane momčadi. U predzadnjem kolu 3. prosinca Dinamo ide u goste u Rotterdam, a CSKA dočekuje Wolfsberg, dok zadnjeg dana natjecanja plavi dočekuju CSKA, dok će se u Klagenfurtu sučeliti Wolfsberg i Feyenoord.

Dojmljiv je podatak da je Dinamo i nakon četiri odigrana kola sačuvao svoju mrežu: plavi nisu primili pogodak u punih 360 minuta igre ili “prevedeno” – punih šest sati provedenih na terenu!

A ove je večeri na suprotnoj strani stajala donedavno zahuktala austrijska družina, momčad koja je, primjerice, ove sezone nadigrala Feyenoord u gostima sa 4:1, a sličnom “mjericom” lani svladala u Borussiju usred Mönchengladbacha. Takvu je, furioznu i napadačku momčad Dinamo držao na sigurnoj distanci.

Generator pobjede bio je, dakle, kapetan Ademi koji je dojmljivim – upravo kapetanskim! – gardom i potezima vodio suigrače ka velikoj pobjedi. A, utakmicu će pamtiti i po vlastitom rekordu: Ademi je ove večeri upisao svoj 76. europski nastup za plave i time se izjednačio sa Sammirom na vrhu povijesne Dinamove ljestvice s najviše odigranih utakmica u europskim klupskim natjecanjima.

Austrijski blok ipak je prvi probio Lovro Majer u 60. minuti. Prvo je sjajno na desnoj strani proigrao Lirima Kastratija koji je zavrnuo “na drugu vratnicu”, ondje je Michael Novak u padu izbio, ali na nju je ponovno natrčao Majer i silovitim udarcem “ugurao” i loptu i vratara u mrežu.

Ademijeva minijatura u 75. minuti za drugi pogodak plavih mami duboki naklon i pljesak. Presjekao je loptu kod aut-crte i u elegantnom se nezadrživom slalomu sjurio kroz suparničku obranu, “u prašini” je ostavio dvojicu braniča, a kad se domogao peterca, mirno je proslijedio loptu Petkoviću koji ju je samo poslao u praznu mrežu.

Bilo je to olakšanje i samom Petkoviću kojeg u ranijoj fazi utakmice lopta u dva navrata nije htjela poslušati. Bila je vidljiva Petkovićeva želja i silni žar da “probije” mrežu u čemu je, nakon Ademijeva “bodemillerovskog” (vele)slaloma i uspio.

Priču je u prvoj minuti sučeve nadoknade zaključio Luka Ivanušec, i to nakon akcije koju je također inicirao sveprisutni – Ademi. Maksimirski je kapetan proigrao Marka Tolića koji se žonglerskim potezom oslobodio čuvara i vratio loptu kapetanu da bi u nastavku akcije proslijedio Ivanušecu, a on sa 17 metara plasirao u sami kut.

Malo je nedostajalo da maksimirski nogometaši barem jednom zanjišu mrežu u samoj završnici prvoga poluvremena. U nešto više od tri završne minute plavi su triput priredili “nered” u srcu suparničkoga kaznenog prostora. Prvo je Mislav Oršić u 42. minuti s lijeve strane vješto zavrnuo desnom nogom, loptu je “na drugoj vratnici” nespretno dohvatio domaći lijevi branič Jonathan Scherzer i pritom iznenađujuće asistirao Petkoviću na vrhu peterca. Iako je bio sam pred vratarem Manuelom Kuttinom, Dinamov napadač nije uspio najbolje zahvatiti loptu, petom ju je pokušao skrenuti u kut, ali ju je domaći čuvar mreže uspio uloviti.

Već je u sljedećem napadu ponovno Oršić zavrnuo s lijeva u sredinu, Ademi u naletu silovito pucao iz prve, ali i ovaj je put Kuttin uspio spriječiti naoko siguran pogodak. U sučevoj nadoknadi prvoga dijela Joško Gvardiol u gužvi je u kaznenom prostoru sjajno ostavio loptu Ademiju, koji ju je vješto primirio desnom i odmah potom lijevom nogom s desetak metara ipak poslao malo preko vrata.

Prvi su ipak zaprijetili Austrijanci kad je Mario Leitgeb u 16. minuti snažno gađao iz prve sa 17 metara pod samu gredu, ali je maksimirski vratar Dominik Livaković bez suviše poteškoća uhvatio neugodnu loptu.

Plavi su snažnije pritisnuli u 23. minuti, Sadegh Moharrami povukao je napad, na desnoj strani proigrao Lirima Kastratija koji je iz prve zavrnuo na bližu vratnicu, Petković pokušao snažnim volejem, ali domaći su u zadnji trenutak uspjeli izbiti loptu u korner. No, zato su plavi sve te propuštene prilike obilato nadoknadili u drugom dijelu...