Dinamov vremeplov

Na današnji dan 01.06.

Na današnji dan...

1.6.1913.

Dan otvorenja igrališta na riječkoj Kantridi. Nogometaši Gradjanskog uveličali su svečanost otvorenja nogometnoga kompleksa u Rijeci. Purgeri su bili gost tadašnje Victorije sa Sušaka i upravo su ova dva kluba prvi zakotrljali loptu na znamenitom riječkom stadionu. Pritom ne računamo raniji trening dvoboj Victorije protiv posade engleskog parobroda Ivernia. Štoviše, domaći su imali i dodatni razlog za slavlje jer su u ovoj revijalnoj utakmici pobijedili Gradjanski s uvjerljivih 3-0. Zanimljivo je da je tadašnji Victorijin tajnik Nikola Bošković godinama kasnije postao tajnik Gradjanskog. Detalji s otvorenja igrališta precizno su opisani u hvalevrijednoj ediciji ”Rijeka nogometa 1873-1948” koju potpisuju autori Ferruccio Burburan i Zlatko Moranjak.

1.6.1948.

Dinamo je utakmicom u Sarajevu zaključio slavljeničku sezonu podignuvši pokal državnoga prvaka. Na zatvaranju sezone plavi su u gostima svladali Sarajevo sa 5-1, a čak četiri gola “potpisao” je razigrani i nadahnuti Zvonimir Cimermančić. Jednog je dodao Željko Čajkovski dok je strijelac za domaće bio Ivan Švaljek. Plavi su naslov osigurali još ranije, dva kola prije kraja, a na završnoj su ljestvici imali pet bodova više od doprvaka Hajduka i trećeplasiranog Partizana i 10 više od zagrebačke Lokomotive na četvrtom mjestu. Momčad je u jesenskom dijelu natjecanja vodio trener Mirko Kokotović, a na proljeće Austrijanac Karl Mütsch. Dinamov napadač Franjo Mara Wölfl s 22 je postignuta gola obranio naslov prvoga strijelca lige.

1.6.1977.

“Škarice” Snješka Cerina pod samu gredu uz ovacije s maksimkirskih tribina. U takvom su ambijentu Dinamovi nogometaši načinili veliki korak ka osvajanju Balkanskog kupa. U prvoj su finalnoj utakmici, pod vodstvom trenera Mirka Bazića, pobijedili Sportul iz Bukurešta sa 3-1. Mrežu je načeo Zlatko Kranjčar u 11. minuti glavom nakon asistencije Mladena Župetića. Povisio je Cerin u 22. nakon prodora desnom stranom kad je lukavim udarcem iznenadio istrčalog vratara. A, onda je uslijedila akrobacija za gromki pljesak: Cerin je u 52. minuti postigao treći Dinamov gol, i to tako što je dočekao loptu Marija Bonića i snažnim “škaricama” lansirao pod samu gredu. Smanjio je Paul Cazan šest minuta prije kraja. Sportul je kasnije u uzvratu pobijedio s 3-2 što je značilo da je pokal pripao zagrebačkoj momčadi.

1.6.1994.

Maksimirski nogometaši približili su se osvajanju svojega prvog povijesnog trofeja pobjednika hrvatskog Kupa. U prvoj su finalnoj utakmici na krilima maestralnog Dževada Turkovića i razigranog Igora Cvitanovića svladali Rijeku s 2-0. Plave je u vodstvo doveo Turković dojmljivom akcijom u 12. minuti. Sam je, klizećim startom, oteo loptu suparničkom igraču na sredini terena i potom u nezadrživom “slalomu” nanizao četvoricu igrača da bi pred kaznenim prostorom odigrao dupli pas s Cvitanovićem, sjurio se u kazneni prostor i snažnim udarcem s desne strane pogodio suprotni kut. A, upravo je Turković pokrenuo i akciju za drugi gol kad je u 48. minuti zgrabio loptu na suparničkoj polovici, othrvao se naletu braniča i filigranski poslao u for Cvitanoviću koji je ju je vješto primio i s desetak metara zakucao u mrežu. Gosti su od 41. minute igrali s desetoricom nakon što je isključen Alen Horvat jer je udario Cvitanovića u prekidu igre. U uzvratnoj je utakmici Rijeka pobijedila s 1-0 što je značilo da je maksimirska momčad, pod vodstvom trenera Miroslava Blaževića, osvojila pokal.

1.6.1997.

Pobjedom protiv Orijenta s 3-2 plavi su zaključili sezonu u kojoj su naslov prvaka matematički osigurali i znatno ranije, još četiri kola prije kraja natjecanja. Maksimirska je momčad tri dana ranije osvojila i Kup tako da je ujedno obranila – dvostruku krunu. U završnom dvoboju protiv riječkog Orijenta poveli su gosti u 40. minuti pogotkom ranijega Dinamova igrača Damira Biškupa. Izjednačio je Krunoslav Jurčić u 52., a samo četiri minute kasnije autogol Darija Šimića ponovno je doveo crvene u prednost. Rezultat su preokrenuli Renato Jurčec već u 57. i Zoran Slišković u 70. minuti. Maksimirsku je momčad vodio trener Otto Barić, a sezonu su zaključili s dotad rekordnim 21 bodom prednosti u odnosu na drugoplasirani Hajduk.