Dinamov Vremeplov

Na današnji dan 20.05.

Na današnji dan...

20.5.1962.

Juventus je prethodno već dvaput gostovao protiv purgerskoga kluba u Zagrebu, sučelili su se u ukupno tri prijateljska dvoboja, ali ovo je bio prvi dolazak Stare dame na natjecateljsku utakmicu u goste plavima. Bilo je to u skupini tadašnjega Srednjoeuropskog, odnosno Mitropa kupa. Nakon što su se sučelili u Torinu gdje je Juve pobijedio sa 4:1, plavi su tjedan kasnije uzvratili u Zagrebu slavivši sa 2:1. Dinamo je na kraju, pod vodstvom trenera Milana Antolkovića, bio pobjednik skupine sa osam bodova koliko i Spartak Hradec Kralove iz Čehoslovačke. Juventus je bio treći sa sedam, a Ferencvaros zadnji s jednim bodom. Zagrepčane je potom u polufinalu zaustavila Bologna. Klubovi su u Mitropa kupu tada imali i mogućnost angažirati jednokratna pojačanja, dakle igrače koji bi zaigrali u statusu gosta. Tako su u Torinu za Dinamo zaigrale tadašnje zvijezde Ivica Osim iz sarajevskog Željezničara te Pave Garov i Zagrepčanin Zlatko Papec iz Hajduka. U zagrebačkom su dvoboju, umjesto spomenute trojice, osvanuli Osječanin Nikola Rudić, tada igrač Novog Sada, te tadašnji član Rijeke Marijan Brnčić, koji je kasnije prešao u Trešnjevku, a potom i u Dinamo s kojim je osvojio Kup velesajamskih gradova 1967. Upravo je Rudić bio strijelac za vodstvo 1-0 praktički na otvaranju utakmice, ubrzo je potom izjednačio Gino Stacchini da bi pobjedu plavima za konačnih 2-1 osigurao Ivica Cvitković u 19. minuti.

20.5.1964.

Sedam golova u mreži Partizana, pobjeda sa čak pet razlike i prolaz u drugo od svoja četiri uzastopna finala Kupa... Silovitom napadačkom igrom pod palicom trenera Milana Antolkovića  Dinamovi su nogometaši u polufinalu jugoslavenskoga Kupa nadigrali Partizan čak sa 7-2, i to u utakmici u kojoj su Beograđani vodili s 2-1. U 12. minuti Slaven Zambata natrčao je na odbijenu loptu i zabio za vodstvo plavih da bi već tri minuute kasnije osvanuo izjednačujući gol: maksimirski vratar Zlatko Škorić nije uspio odbiti visoku loptu, natrčao je Branislav Mihajlović i smjestio je u mrežu. Na opće iznenađenje Partizan je u 29. minuti i poveo. Nikola Benco srušio je Mihajlovića, a Vladica Kovačević zabio iz 11-erca. U zadnjim sekundama prvoga dijela Rudolf Belin silovitim je efektnim udarcem izjednačio. Tada je uslijedila plava rapsodija: čak tri gola u 12 minuta! Mrežu su redom tresli Zdravko Rauš u 49., Zambata iz okreta u 53. i Stjepan Lamza u 61. Nakon što Partizanu nije priznat pogodak zbog zaleđa, Branislav Mihajlović oštro je krenuo na suca pa je zbog svog osebujnog rječnika i nasrtljivosti zaradio crveni karton. Bilo je to u 69. minuti pri vodstvu Dinama s 5-2. Ubrzo je nastavljena potpuna ofenziva plavih koju su zaokružili Zambata najljepšom akcijom i „lažnjakom“ za 6-2 u 75. te Rauš glavom za 7-2 u 77. minuti. Kasnije je u finalu Crvena zvezda svladala plave s 3-0. No, Dinamo se „iskupio“ osvojivši pokal godinu kasnije...

20.5.2015.

Dinamo je vratio pokal pobjednika Kupa u svoje vitrine. Plavi su u finalnoj utakmici na maksimirskom travnjaku svladali Split boljim izvođenjem 11-eraca i tako, pod vodstvom trenera Zorana Mamića, “vratili dvostruku krunu” koju su prethodno osvojili 2012. godine. U 120 minuta finalnog dvoboja rezultat je bio 0-0 pri čemu su gosti većim dijelom produžetka imali igrača manje: u 94. minuti drugi žuti karton zaradio je gostujući branič Nino Galović. Svi domaći izvođači bili su precizni u raspucavanju dok je kod gostiju prvo Marko Rog, kasniji Dinamov vezist, pogodio gredu, da bi potom Slavko Blagojević poslao loptu preko vrata. Splitovu je mrežu tom prilikom čuvao aktualni Dinamov vratar Danijel Zagorac.