Dinamov vremeplov

Na današnji dan 22.05.

Na današnji dan...

22.5.1921.

Nakon dvaju zagrebačkih ogleda odigranih na maksimirskom travnjaku 1913. i 1919. godine, plavi i bijeli prvi su se put sučelili u derbiju igranom u Splitu. Prema pisanju Zagrebačkog športskog lista nogometaši Gradjanskog dočekani u iznimno naelektriziranoj atmosferi i nimalo prijateljskom okruženju. Plavi su dan ranije, također u Splitu, u drukčijem, pozitivnom i poticajnom ambijentu, odigrali prijateljsku utakmicu protiv Juga pri čemu su domaćini bili iznimno gostoljubivi i susretljivi. Dan kasnije su, pak, i sami Hajdukovi nogometaši igrali iznimno oštro i grubo pri čemu je napadač Gradjanskog, Ivan Granitz, teže ozlijeđen u 25. minuti i u nesvijesti odvezen u bolnicu. Upravo je Granitz, nakon dodavanja Karla Heinleina, bio strijelac pogotka za zagrebačku momčad. Još je ranije, u trećoj minuti, nekoliko gledatelja utrčalo na teren i fizički nasrnulo na gostujućeg igrača Jaroslava Schiffera nakon što je zaustavio napad Hajduka izbivši loptu u aut. Policija je najžešćeg izgrednika ubrzo odvela s tribina. Svoj prvi pogodak Hajduk je postigao iz 11-erca, mrežu je zatresao Austrijanac Franz Mantler, koji je kasnije prešao u Gradjanski. Domaći su pobjedonosni pogodak za konačnih 2-1 postigli nedugo prije kraja prvoga dijela. Mantler je pokrenuo akciju, proslijedio za Ernesta Hochmanna da bi Nikola Gazdić fintom zbunio vratara Dragutina Vrđuku i s tri metra zabio pogodak. Iako je pomoćni sudac držao podignutu zastavicu označavajući zaleđe, glavni djelitelj pravde to nije uvažio i priznao je pogodak.

22.5.1949.

U svojoj predzadnjoj prvenstvenoj utakmici u sezoni nogometaši Dinama i Hajduka odigrali su 1-1. Plavima ovaj dvoboj nije bio rezultatski presudan s obzirom na to da više nisu mogli dohvatiti treće, a niti izgubiti četvrto mjesto. Po teškom, blatnjavom terenu gosti su poveli u 24. minuti. Bernard Vukas povukao je napad, vještim driblingom primaknuo se Dinamovim vratima i proigrao Franu Matošića koji je s pet metara pogodio mrežu. Izjednačio je Josip Lampelj u 52. iskoristivši mlaku reakciju vratara Vladimira Beare i braniča Ljubomira Kokeze. Sedam minuta prije kraja ozlijeđen je Dinamov desnokrilini napadač Milivoj Drača što je značilo da će plavi do kraja igrati s desetoricom jer još nije bilo prava na zamjenu igrača.

22.5.2019.

Nogometaši Rijeke svladali su Dinamo s 3-1 i vratili pokal pobjednika Kupa u svoje vitrine. U finalnoj utakmici u Puli bijeli su na poluvremenu vodili s 2-0. Mrežu su tresli Anotnio Čolak u 13. i Tibor Halilović u 39. minuti. Smanjio je Mislav Oršić u 64., a Dani Olmo 10 minuta kasnije propustio priliku za izjednačenje nakon što mu je vratar Simon Sluga obranio udarac s bijele točke. Pobjedu Riječanima osigurao je Zoran Kvržić efektnim driblingom i snažnim udarcem u suprotni gornji kut.