Dinamov Vremeplov

Na današnji dan 27.05.

Na današnji dan...

27.5.1937.

Dvoboj protiv Chelseaja bio je prvi nastup proslavljenoga vratara Franje Glasera u dresu Gradjanskog. U Zagrebu je, dakle, gostovao slavni Chelsea i donekle se purgerima “revanširao u ime Liverpoola”. Godinu ranije Gradjanski je svladao momčad Liverpoola sa 5-1, no ovom su prilikom slavili – Englezi. Društvo iz Londona pobijedilo je sa 1-0 u utakmici u kojoj je Gradjanski, unatoč porazu, igrao vrlo dobro i stvarao prilike. Zanimljivo je da je utakmicu u Zagrebu sudio tada poznati engleski djelitelj pravde, Walter Lewington. Nogometaši Chelseaja odsjeli su u hotelu Esplanade, došli su dva dana prije utakmice, trenirali na igralištu Gradjanskog, čak organizirali i dva izleta u zagrebačku okolicu... Utakmica je odigrana u četvrtak, između dva završna vikenda u državnom prvenstvu. Gradjanski je u tom trenutku već i matematički osigurao naslov prvaka, a tom prilikom zagrebačkoj je publici predstavio i veliko pojačanje, proslavljenoga vratara reprezentacije, Franju Glasera, koji je dotad nastupao za velikoga rivala purgera, beogradski BSK.

27.5.1962.

U svom trećem nastupu u skupini u Mitropa kupu Dinamovi su nogometaši na svom travnjaku svladali mađarski Ferencvaros s 2-0. Bilo je to samo tjedan dana nakon što je u dvoboju 2. kola u Maksimiru gostovao Juventus kojega su plavi svladali s 2-1. Slaven Zambata u 12. je minuti projurio desnom stranom i snažnim  udarcem pogodio mrežu Mađara za vodstvo plavih. Devet minuta kasnije Ilijas Pašić zavrnuo je s lijevoga krila, a Damir Petrunić u naletu efektnim volejem zakucao za 2-0. Dinamo je na kraju, pod vodstvom trenera Milana Antolkovića, bio pobjednik skupine sa osam bodova koliko i Spartak Hradec Kralove iz Čehoslovačke. Juventus je bio treći sa sedam, a Ferencvaros zadnji s jednim bodom. Zagrepčane je potom u polufinalu zaustavila Bologna.

27.5.2016.

Hrvatska je reprezentacija u prijateljskoj utakmici u Koprivnici, pripremajući se za Europsko prvenstvo u Francuskoj, svladala Moldaviju s 1-0 golom Andreja Kramarića u devetoj minuti. Tom je prilikom u dresu reprezentacije debitirao tadašnji Dinamov vezist Ante Ćorić.

27.5.2017.

Dinamo je prvenstvenu sezonu zaključio uvjerljivom pobjedom nad novim prvakom Rijekom. U zadnjem je kolu slavio sa 5-2 u utakmici u kojoj je blistao El Arabi Hilal Soudani postigavši hat-trick. Rijeka je pokal matematički osigurala kolo prije kraja natjecanja i time prekinula Dinamov niz od 11 uzastopnih naslova. Plavi su vodili 3-0 Soudanijevim golovima u 4., 34. i 44, minuti. Marko Vešović u sučevoj je nadoknadi prvoga dijela smanjio da bi Dani Olmo u 47. i Armin Hodžić u 51. minuti doveli plave u vodstvo od 5-1. Maksimirski vratar Danijel Zagorac u 63. je minuti obranio 11-erac Franku Andrijaševiću koji je sedam minuta prije kraja ipak uspio zatresti mrežu za končanih 5-2. Rijeka je naslov osvojila s dva boda više od doprvaka Dinama, 19 više od trećeplasiranog Hajduka i 22 više od Osijeka na četvrtom mjestu.