Dinamov Vremeplov

Na današnji dan 27.06.

Na današnji dan...

27.6.1937. Gradjanski – Juventus 1-0 (prijateljska u Beogradu)

Juventus je za 27. lipnja imao zakazanu utakmicu u Beogradu, a pritom je ondje dogovoren i prijateljski ogled s Gradjanskim. Bio je to okršaj tada aktualnoga državnog prvaka Gradjanskog i Juventusa koji je upravo u prvoj polovici 1930-ih nanizao čak pet uzastopnih naslova prvaka Italije. Plavi su u Beogradu pobijedili Talijane s 1-0, a sučelili su se i tjedan dana kasnije u Zagrebu, 4. srpnja. I u tom je dvoboju slavio Gradjanski, 3-0. Dvoboj je pratilo oko 8.000 gledatelja, a beogradska je publika s tribina bučno podržala zagrebačku momčad koju je na kraju ispratila i burnim pljeskom. Za plave je ovom prilikom u statusu gosta zaigrao i znameniti igrač BSK-a, Đorđe Vujadinović. U 22. je minuti Milan Antolković minuti volejem pokušao iznenaditi vratara Uga Amorettija, koji je ipak uspio zaustaviti loptu. Dvije minute kasnije slično je na drugoj strani učinio Felice Borel, ali sad je i Amorettijev kolega na vratima plavih, Franjo Glaser, spretno amortizirao udarac. Pet minta prije kraja prvoga dijela Mirko Kokotović snažno je pucao iz slobodnoga udarca sa 25 metara... Izmjenjivale su se prilike na objema stranama i u drugom poluvremenu. Pokušavao je Ernesto Tomasi za Juventus, Vujadinović i Ivica Medarić za Gradjanski, Borel je još u dva navrata “zagrijavao” Glaserove dlanove... Mogli su Talijani povesti, ali Guglielmo Gabetto u ključnom se trenutku, kad je bio sam pred Glaserom, zbunio i nespretno reagirao. Jedini je pogodak postigao August Lešnik u 85. minuti efektnim snažnim udarcem. Samo šest minuta ranije Lešnik je propustio veliku priliku poslavši loptu s pet metara visoko preko gola. Tri minute prije kraja Amoretti je obranio Medarićev udarac. U zadnjim minutama na terenu su se upalili reflektori, a talijanski je trener Virginio Rosetta nakon utakmice u kratkoj izjavi za beogradski dnevnik Vreme dobacio: “Da se vidjelo pri kraju, gol sigurno ne bismo primili.” U predigri se susrelli beogradsko Jedinstvo i Građanski iz Skopja u borbi za ulazak u prvu ligu. Jedinstvo je pobijedilo sa 4-0.

27.6.1971. Radnički Kragujevac – Dinamo 2-1 (zadnje kolo)

Dinamo je u dvoboju zadnjega kola propustio dohvatiti drugo mjesto i status doprvaka. Porazom protiv Radničkog u Kragujevcu plavi su ostali na trećem mjestu sa 43 boda, dva manje od sarajevskog Željezničara. Naslov je pripao Hajduku sa 49. Istoga su dana Splićani na svom terenu svladali ljubljansku Olimpiju s 2-1, Željezničar je bio bolji od niškog Radničkog s 3-1, dok Dinamo u Kragujevcu nije dohvatio ni bod. Domaći su poveli s 2-0 uz brzopotezna dva pogotka u razmaku od samo dvije minute, od 35. do 37. Mrežu su tresli Vladeta Nikolić i Slobodan Paunovski. Smanjio je Josip Gutzmirtl u 78. Konačno treće mjesto bilo je, dakako, dovoljno plavima za plasman u Kup Uefe. Štoviše, upravo je tog ljeta Uefa od Fife preuzela organizaciju Kupa velesajamskih gradova promijenivši naziv u Kup Uefe pri čemu gotovo niti nije mijenjala sam format natjecanja.