Na današnji dan 27.07.

Na današnji dan...

27.7.1914.

zbog rata zabranjen rad sportskih društava

Ban Hrvatske, Slavonije i Dalmacije, Ivan Skerlecz, zbog ratnih je zbivanja naredio obustavu svih sportskih događanja i zabranio rad sportskih društava. U predvečerje Prvoga svjetskog rata, tada nazivanog Veliki rat, prestala je svaka sportska aktivnost na području Hrvatske i ujedno obustavljen rad Hrvatskog športskog saveza. To je, dakako, značilo i prekid nogometnog prvenstva. Nakon izbijanja rata sportaši u Zagrebu su u studenom iste godine, po uzoru na Beč i Peštu, organizirali utakmice u korist Crvenog križa.

27.7.1924.

Gradjanski – HAŠK 4-1 (borba za plasman u državno prvenstvo)

U predzadnjem kolu Zagrebačkog nogometnog podsaveza Gradjanski je svladao svojega grdaskog rivala HAŠK čak sa 4-1 i time osigurao vrh ljestvice i plasman u doigravanje za prvaka Kraljevine SHS. Sva četiri pogotka plavih osvanula su u prvih pola sata. Poveli su u šestoj minuti nakon prodora Viktora Götza da bi pet minuta kasnije Antun Pavleković ubacio, HAŠK-ov vratar Dragutin Friedrich ispustio loptu, a Stjepan Pasinek mirno proslijedio u mrežu.  U 28. se, pak, Pasinek promentuo u asistenta proigravši Franza Mantlera za 3-0. Götz je u 30. zabio i četvrti gol plavih. Smanjio je Mirko Križ u 61. iz slobodnog udarca sa 17 metara po zemlji.

27.7.2011.

HJK Helsinki – Dinamo 1-2 (Liga prvaka, 3. pretkolo, prva utakmica)

Nakon što su elegantno preskočili Neftçi iz Azerbajdžana maksimirski su se nogometaši na svojoj drugoj od tri prepreke na putu do Lige prvaka sučelili s prvakom Finske. U prvom dvoboju HJK Helsinki ugostio je zagrebačku momčad i već u 14. minuti razveselio svoje navijače. Dawda Bah poslao je dugu loptu pred kazneni prostor, ondje ju je spretno prihvatio Alexander Ring tako što je lijevom nogom vješto prebacio istrčalog Dinamova vratara Ivana Kelavu, i odmah potom desnom iz prve prebacio kompletnu obranu i smjestio u kut. Pet minuta kasnije Fatos Beqiraj je ubacio, a domaći branič Rafinha u punom trku nespretno zahvatio loptu koja se od vratnice odbila u mrežu. Kelava se s nekoliko dobrih obrana u nastavku iskupio za nespretnu reakciju kod primljenoga pogotka. Plavi su zaključili priču u 77. minuti efektnom i munjevitom akcijom. Milan Badelj proigrao je Antu Rukavinu, on iz prve proslijedio Sammiru koji ju je dohvatio u punom trku između dvojice braniča, sjurio se u kazneni prostor i špicom torpedirao u sami kut za pobjedu plavih s 2-1.

27.7.2017.

Dinamo – Odd 2-1 (Europa liga, 3. pretkolo, prva utakmica)

Nakon punih 13 godina Dinamo je u europsku sezonu zakoračio u pretkolu – Europske lige, a ne Lige prvaka. U međuvremenu je, doduše, u ljeto 2005. godine, pauzirao u europskim natjecanjima jer je u prvenstvo zaključio u Ligi za ostanak. Suparnik je na otvaranju europske sezone bio norveški Odd u 3. pretkolu. Štoviše, u tom su prvom, maksimirskom ogledu, gosti i poveli. U 20. je minuti Joakim Vage Nilsen povukao polukontru, proigrao Stefana Mladenovića koji se sjurio lijevom stranom, oštro uletio u kazneni prostor i vješim udarcem po zemlji pogodio suprotni kut. Zanimljivo je da je Mladenović i uoči utakmice u medijima istaknuo da je od malena veliki navijač – Dinama. Plavi su izjednačili u 31. minuti kad je kapetan Domagoj Antolić ubacio iz kuta, a Armin Hodžić pogodio glavom s pet metara. Deset minuta kasnije Petar Stojanović zavrnuo je s desnoga krila, a Junior Fernandes u punom naletu snažnim trzajem glave lansirao loptu s desetak metara pod gredu za konačnih 2-1. U uzvratu je u Norveškoj bilo 0-0 i Dinamo je prošao dalje.