Dinamov Vremeplov

Na današnji dan 28.05.

Na današnji dan...

28.5.1986.

Osam golova, dva crvena kartona i Dinamov ulovljeni bod u samoj završnici utakmice... Samo dva tjedna nakon međusobnog okršaja u finalu Kupa u Beogradu nogometaši Dinama i mostarskog Veleža odigrali su novu atraktivnu i neizvjesnu utakmicu. Mostarci su osvojili Kup pobijedivši s 3-1, dok su u novom okršaju, na maksimirskom travnjaku u prvenstvenom dvoboju, plavi i crveni odigrali spektakularnih 4-4. Tim bodom Velež se zadržao na trećem mjestu na ljestvici tri kola prije kraja uz bod više u odnosu na četvrtoplasirani Dinamo. Vodeći dvojac Partizan i Crvena zvezda bili su bodovno nedohvatljivi. Plavi na kraju nisu uspjeli izboriti mjesto koje ih vodi u Kup Uefa. Gosti su u Maksimiru vodili sa 2-0, pogotke su postigli Semir Tuce u 38. i Nenad Bijedić u 42. minuti da bi Snješko Cerin minutu prije kraja prvoga poluvremena smanjio iz jedanaesterca. Vladimir Gudelj u 52. je odveo Mostarce do nove prednosti od dva gola razlike, a plavima su vrata donekle otvorena kad je gostujući branič Ismet Šišić u 65. zaradio drugi žuti karton. Već tri minute kasnije Mirko Lulić je smanjio, ali Tuce je novim golom u 74. ponovno odveo Velež na plus dva. Boro Cvetković vratio je nadu pogotkom u 78. za 3-4 da bi tri minute kasnije i Dinamo ostao s desetoricom igrača nakon što je isključen Cerin zbog psovanja suca. Bod plavima osogurao je Mustafa Arslanović pogotkom dvije minute prije kraja.

28.5.1995.

Hajduk je i u uzvratnoj utakmici finala Kupa, igranoj na maksimirskom travnjaku, bio bolji od tadašnje Croatije i time vratio pokal u svoje vitrine. U nastavku sezone bijeli su dohvatili i naslov prvaka osvojivši dvostruku krunu. Nakon što je Hajduk u prvom ogledu na Poljudu pobijedio s 3-2, plavi su u uzvratu bili nadomak vodstvu kad je Miljenko Kovačić, nakon ubačaja Igora Cvitanovića s lijeve strane, glaovm s pet metara poslao loptu pored vrata. Čovjek odluke bio je Aljoša Asanović koji je na samom izmaku prvoga poluvremena spretno prihvatio loptu iskoristivši pogrešku maksimirske obrane, izbio sam pred vratara Dražena Ladića i pogodio mrežu. Plavi su u drugom dijelu dominirali, stvarali prilike, pogodili i vratnicu, ali ne i mrežu. Zadnjih 10 minuta igrali su s desetoricom nakon što je isključen Dario Šimić zbog grubog prekršaja na Asanoviću.

28.5.2005.

Iako je sezonu zaključio u Ligi za ostanak Dinamo je u zadnjem kolu, pod vodstvom trenera Zvjezdana Cvetkovića, na simboličkoj razini najavio veliku preobrazbu i nadolazeću dominaciju. Maksimirski dvoboj protiv Zadra u zadnjem kolu Lige za ostanak na neki je način ilustrirao kakav ćemo Dinamo gledati u budućnosti. Utakmica je prekinuta u 62. minuti pri vodstvu Dinama čak sa 7-0 nakon što su gosti ostali sa samo šestoricom igrača na terenu što je, sukladno pravilima, značilo i prekid. Sedam golova pola sata prije kraja, suparnik koji zasigurno namjernim crvenim kartonom želi isprovocirati prekid zbog bojazni od još žešćega poraza... To je bila i svojevrsna simbolička najava nekih novih, boljih vremena maksimirske momčadi, najava Dinamove atraktivne, napadačke igre i superiornosti u HNL-u zaokruženih sa čak 11 naslova prvaka. Zadarsku su mrežu redom tresli Ivan Bošnjak u 23. minuti, potom Danijel Pranjić u 26., Mario Lučić u 40. iz slobodnog udarca, a poluvrijeme zaključio Hrvoje Štrok golom iz jedanaesterca u 43. minuti za 4-0. U drugom su se dijelu nadovezali Teo Kardum u 50. i Bošnjak s nova dva gola u 55. i 60. minuti. Zadrani su od 28. igrali bez Hrvatina Gudelja isključenog zbog udaranja Goce Sedloskog, a teren je minutu prije kraja prvoga dijela morao napustiti i vratar Tomislav Rogić zbog nesportskog ponašanja. U 53. minuti ozlijedio se Frane Lojić koji nije mogao nastaviti igru, a gosti više nisu imali pravo na zamjenu. Kad je Josip Bilaver zbog grubog prekršaja i drugog žutog kartona isključen u 56. minuti Zadar je ostao sa samo sedmoricom igrača na terenu. Kako su plavi u tim trenucima već vodili sa 6-0, a ubrzo potom dodali i sedmi gol, zadarski je branič Josip Modrić isprovocirao drugi žuti karton odbijajući se pomaknuti na propisanu udaljenost prilikom Dinamova izvođenja udarca iz kuta. Njegovo isključenje automatski je značilo i prekid utakmice. U igri “11 na 11” Dinamo je vodio sa 2-0, a u “11 na 10” sa 4-0...

28.5.2009.

Maksimirski vratar Tomislav Butina bio je Dinamov junak na Poljudu i plavima osigurao 10. pokal pobjednika hrvatskoga Kupa i treću uzastopnu dvostruku krunu. Hajduk je u uzvratnoj finalnoj utakmici na svom terenu nadoknadio veliku Dinamovu prednost od tri gola razlike iz maksimirskoga dvoboja i doveo finale do – jedanaesteraca. Plavi su u prvom ogledu slavili s 3-0, a istovjetnim su rezultatom bijeli pobijedili na Poljudu. Nikola Kalinić u 56. je minuti spretno prihvatio loptu u kaznenom prostoru na lijevoj strani i proslijedio u mrežu da bi nepune dvije minute kasnije Drago Gabrić ubacio s desne strane, a Mladen Bartolović “na drugoj vratnici” glavom povisio vodstvo i posve vratio Splićane u igru. Kalinić je novim pogotkom, u 75. minuti, nakon Bartolovićeva ubačaja zakucao loptu pod gredu za treći gol bijelih kojim su nadoknadili Dinamovu prednost iz prvoga dvoboja. Prilikom raspucavanja s bijele točke prvi je pogriješio Hajdukov vezist Giovanni Rosso kojem je Butina u trećoj seriji obranio udarac. To je bio ujedno i jedini neiskorišteni 11-erac sve do početka pete serije. Za Dinamo su mrežu vratara Danijela Subašića pogađali Igor Bišćan, Sammir, Milan Badelj i Pedro Morales, dok su za Hajduk uspješni bili Kalinić, Bartolović i Senijad Ibričić. Na otvaranju pete serije Dinamov je branič Mirko Hrgović mogao potvrditi pobjedu, ali je lopta prohujala uza samu vratnicu pored gola. No, Butina je odmah potom otklonio sve dvojbe obraniši udarac Hajdukova kapetana Srđana Andrića i donio trofej plavima.

28.5.2017.

Hrvatska je reprezentacija u prijateljskoj utakmici u Los Angelesu svladala Meksiko s 2-1. Izbornik Ante Čačić ovome je prilikom izveo kombinirani sastav s većinom igrača iz Prve Hrvatske nogometne lige. Hrvatska je vodila 2-0, mrežu su tresli Duje Čop u 36. i Fran Tudor minutu kasnije. Smanjio je Javier Hernandez u 87. Tom su prilikom u dresu reprezentacije debitirali kasniji Dinamovi vezisti Ivan Šunjić i Lovro Majer.