Na današnji dan 29.07.

Na današnji dan...

29.7.1928.

BSK Beograd – Gradjanski 1-2 (predzadnje kolo, put do naslova)

Jedna od najvažnijih utakmica u povijesti purgerskoga kluba. Gradjanski je u predzadnjem kolu, u “foto-finišu” projurio pored dotad vodećeg beogradskog BSK-a, i to u gostima, i osvojio naslov prvaka. Doduše, trofej je još morao potvrditi u zadnjem kolu u kojem je kasnije superiorno pobijedio gradskoga suparnika HAŠK sa 6-1. BSK je uoči beogradskoga okršaja bio na vrhu ljestvice s bodom više od svojega prvog pratitelja, Gradjanskog. Plavi su, kao pobjednik Zagrebačkoga nogometnog podsaveza, zajedno s drugoplasiranim HAŠK-om, izborili plasman u doigravanje za državnoga prvaka. Na snazi je bio jednokružni sustav u kojem je sudjelovalo šest momčadi koje su, dakle, u doigravanju trebale odigrati pet kola. Gradjanski je u trećem kolu malo posustao odigravši na svom terenu 1-1 protiv beogradske Jugoslavije dok je BSK imao maksimalnih šest bodova. I tada, u njihovu međusobnom okršaju u Beogradu purgeri su pobijedili s 2-1 i uoči ciljne ravnine izbili na prvo mjesto. Napadač domaćih, Dragutin Najdanović, još je u ranoj fazi utakmice uzdrmao vratnicu, nešto kasnije na drugoj je strani Nikola Mika Babić pogodio gredu... Ako već nije uspio u prvom, popularni je Mika zabio u drugom poluvremenu. U 55. ga je minuti proigrao Franjo Joža Giller, a on spremio loptu u mrežu. Samo šest minuta kasnije domaći su ipak izjednačili. Zvonimir Gmajnički u svom je kaznenom prostoru srušio Najdanovića, a Kuzman Sotirović zabio s bijele točke. Pobjedu Gradjanskom osigurao je Slavin Cindrić vještim udarcem iz okreta u 78. minuti nakon što mu je asistirao Emanuel Emil Perška. Među najboljim pojedincima na utakmici bio je vratar Gradjanskog, Maks Mihelčič.

29.7.2009.

Salzburg – Dinamo 1-1 (Liga prvaka, 3. pretkolo, prva utakmica)

Salzburg i Dinamo u zanimljivoj su i dopadljivoj predstavi remizirali, 1-1, u prvom dvoboju 3. pretkola lige prvaka. Unatoč obećavajućem rezultatu u Salzburgu maksimirska je momčad uzvrat čekala zakinuta zbog isključenja Marija Mandžukića koji je u kratkom razmaku zaradio dva žuta kartona. Prvi je dobio zbog prigovora, a drugi... Malo tko je na stadionu shvatio zašto je Dinamov napadač u četvrtoj minuti sučeve nadoknade vremena dobio isključujući karton. Kako god, Mandžukić je u 64. zabio Dinamov gol nade. Pedro Morales poslao je dugu loptu na lijevu stranu, austrijski branič Franz Schiemer prsima pokušao spustiti svome vrataru, ali sve je to “vrebao” Mandžukić i munjevitom reakcijom, udarcem iz prve s ruba kaznenog prostora, lobao domaćega čuvara mreže i izjednačio na 1-1. Salzburg je vodio od zadnjih sekundi prvoga poluvremena. Razigrani i furiozni krilni napadač Somen Tchoyi projurio je po desnom krilu, vještim driblingom utrčao u kazneni prostor i poslao povratnu loptu koju je Alexander Zickler s osam metara lansirao u mrežu. Dinamo je u Salzburgu odigrao dobru utakmicu, stvarao prilike, bio bliži pobjedi, ali kasnije su u Zagrebu slavili – Austrijanci. Salzburg je u uzvratu pobijedio s 2-1 što je značilo da je Dinamo preselio u play off Europa lige.