Na današnji dan 4.07.

Na današnji dan...

4.7.1937.

Gradjanski – Juventus 3-0 (prijateljska)

Slavnom Juventusu zabili su gol izravno iz – kornera! I pobijedili ga dvaput u tjedan dana! Bio je to poseban začin velikoj pobjedi Gradjanskog protiv Stare Dame. Bio je to okršaj tada aktualnoga državnog prvaka Gradjanskog i Juventusa koji je upravo u prvoj polovici 1930-ih nanizao čak pet uzastopnih naslova prvaka Italije. Plavi su u Zagrebu 4. srpnja pobijedili Talijane s 3:0, i to samo tjedan dana nakon što su ih svladali i u prijateljskoj utakmici u Beogradu s 1:0. Juve je u Zagrebu igrao otvoreno, napadački, pritiskao obranu purgera, ali sve je pokušaje bekendirao nadahnuti vratar Franjo Glaser. Prvi je gol osvanuo dvije minute prije kraja prvoga poluvremena. Lešnik je pucao, vratar Ugo Amoretti odbio, Antun Pogačnik glavom poslao u gredu, a pred gol-crtom natrčao Rudolf Chmelicek i zakucao u mrežu. A, onda, pet minuta prije kraja utakmice uslijedila je – poslastica za sve nogometne sladokusce! Branko Pleše “fakinski” je snažno zavrnuo loptu izravno iz kornera, a ona u luku prevarila vratara Amorettija koji je bezuspješno pokušao boksati pri čemu je odsjela u golu. Samo dvije minute kasnije osvanuo je i treći pogodak, i to nakon “flipera” u kaznenom prostoru. Talijanski je vratar tada bio pred pravom kanonadom: pucao je Ivica Medarić, a Amoretti odbio, uslijedio je novi Medarićev šut, ali i ovaj je put talijanski čuvar mreže bekendirao loptu, treći je put Medarić poslao u blok, na loptu natrčao Lešnik i glavom zabio za velikih 3-0. Minutu prije kraja Pleše se, ohrabren ekshibicijom iz kornera, odlučio i na snažan šut s 18 metara, a lopta je fijuknula malo iznad grede.

4.7.1998.

Hrvatska – Njemačka 3-0 (SP u Francuskoj, četvrtfinale)

Robert Jarni dalekometnim udarcem s lijeve strane u suprotni donji kut u “malu mrežu”! Goran Vlaović dalekometnim udarcem s desne strane u suprotni donji kut u “malu mrežu”! Dva naoko identična pogotka, ali sa suprotnih strana – “u efektu zrcala” – lansirala su hrvatsku reprezentaciju prema povijesnom uspjehu. “Vatreni” su nadahnutom izvedbom u Lyonu nadigrali Njemačku sa 3-0 i izborili plasman u polufinale Svjetskog prvenstva u Francuskoj. Blistavu, nezaboravnu večer začinio je kasniji top strijelac turnira, razigrani Davor Šuker. No, prvo se Dražen Ladić “rasplesao” na gol-crti: u 31. je minuti Oliver Bierhoff snažno pucao  glavom, a “vatrena jedinica” odbio loptu i potom je nogom izbio ispred natrčalog Jürgena Klinsmanna. Pet minuta prije kraja prvoga dijela Nijemci su ostali s desetoricom nakon što je Christian Wörns grubim nasrtajem zaustavio Šukera u punom trku. A, onda je, na samome izmaku prvoga dijela, uslijedila Jarnijeva “minijatura” za vodstvo Hrvata! Ponovno je Ladić u nastavku bravurozno spašavao mrežu. Na samoj je gol-crti čudesno zaustavio Bierhoffov volej s pet metara. No, bridjeli su dlanovi i njegova njemačkog kolege: Zvonimir Boban gađao je s ruba kaznenoga prostora, a Andreas Köpke paradom iščupao loptu iz samih rašlji. Kasnije je i Dietmar Hamann pokušao na drugoj strani, dalekometnim je udarcem pogodio vratnicu od koje se lopta odbila izvan igrališta, no Ladić je, činilo se, ipak pokrio kut. Priča je privedena kraju u samo pet minuta: Vlaović je u 80. “kopirao” Jarnija i po istovjetnoj matrici smjestio loptu u mrežu nakon čega je Šuker protutnjao lijevom stranom njemačkoga kaznenog prostora, driblingom “promiješao” gotovo kompletan obrambeni red i potom svojom slabijom, desnom nogom proslijedio u mrežu za konačnih, velikih 3-0 i plasman u polufinale. U ovoj su utakmici nastupila trojica tada aktualnih igrača maksimirskoga kluba: Dražen Ladić, Dario Šimić i Silvio Marić. Uz njih su zaigrala još petorica koji su u karijeri nastupali za Dinamo: Davor Šuker, Zvonimir Boban, Zvonimir Soldo, Goran Vlaović i Mario Stanić.