Na današnji dan 5.07.

Na današnji dan...

5.7.1925.

Gradjanski – Jugoslavija Beograd 2-3 (finale prvenstva)

Ovaj put naslov prvaka pripao je Beograđanima, a purgeri su uzvratili godinu kasnije. U finalnom dvoboju za naslov državnoga prvaka beogradska je Jugoslavija na igralištu u Koturaškoj u Zagrebu svladala Gradjanski s 3-2 u produžetku. Na rasporedu je bila jedna finalna utakmica, bez uzvrata, a odigrana je pred punim tribinama u Koturaškoj, pred 14.000  gledatelja. Jugoslavija je triput vodila, a Gradjanski dvaput uspijevao izjednačiti. Gosti su poveli već u šestoj minuti, Dušan Petković je pucao, vratar Vilim Vokaun odbio, a na loptu natrčao Branislav Sekulić i zatresao mrežu. Purgeri su izjednačili u 18. kad je Antun Pavleković ubacio, a Viktor Götz prošao braniča i snažnim udarcem pogodio za 1-1. Goste je u novo vodstvo doveo Dragan Jovanović Žena iz kontranapada u 52. minuti, a purgere “u igru vratio” Eugen Dasović koji je u 76. iskoristio asistenciju Stjepana Pasineka. Nakon 2-2 u 90 minuta igre uslijedio je produžetak dvaput po 15 minuta. Gosti su mrežu zatresli već u drugoj minuti produžetka kad je Dragan Luburić proigrao Petkovića, on pucao s ruba kaznenog prostora, a vratar Vokaun pogrešno procijenio putanju lopte pri čemu ju je promatrao mirno, gotovo bez trzaja, vjerujući da ide u gol-aut. No, odsjela je u samome kutu... Zagrebački su mediji isticali da je Gradjanski u ovoj utakmici posve zatajio, da je momčad bila “tromija nego ikad”, a pritom su hvalili i suparnika ustvrdivši da je “Jugoslavija bila bolja u polju i igrala ljepše” uz zaključak da je “odlično uigrana cjelina koja igra lijep nogomet”.

5.7.1951.

Dinamo – Lazio 2-0 (Zentropa kup, za 3. mjesto)

Uvjerljivom igrom i pobjedom protiv rimskog Lazija maksimirski su nogometaši zauzeli konačno treće mjesto u Srednjoeuropskom kupu. Ovo je bila prva sezona u kojoj je obnovljen predratni Srednjoeuropski, Mitropa kup. Doduše, ovo je izdanje održano u krnjem sastavu, sudjelovala su tek četiri kluba, i to na turniru održanom od 3. do 5. srpnja u Beču, a natjecanje je samo za ovu priliku jednokratno preimenovano u Zentropa kup. U finalu su na kraju igrala dva domaća, bečka kluba: Rapid je svladao Wacker s 3-2. U polufinalnim je dvobojima Wacker nadigrao Dinamo sa 4-1, dok je Rapid bio bolji od Lazija sa 5-0. Purgeri su u okršaju za treće mjesto, odigranom na bečkom Prateru, posve nadigrali Lazio. Dinamo je bio tehnički superioran, igrom posve zasjenio Talijane, stvarao brojne prilike pri čemu se najviše ispromašivao Aleksandar Benko. Mrežu je načeo Željko Čajkovski u 19. minuti. Talijani su tek u drugom dijelu, ali nakratko, uspjeli uspostaviti ravnotežu, ali njihove su sporadične napade zaustavljali vratar Branko Stinčić i branič Svemir Delić. Dinamo je drugi pogodak postigao četiri minute prije kraja kad je mrežu zatresao Dionizije Bato Dvornić.