Na današnji dan 9.07.

Na današnji dan...

9.7.1971.

Reprezentacija Grčke – Dinamo 1-1

Slijetanje u New Yorku, premijerna utakmica u Torontu, potom u Clevelandu pa Chicagu... I opet u – Torontu. Ovaj je put bio red na Dinamovu četvrtu utakmicu na turneji po Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama. Suparnik je bila – grčka reprezentacija. Mnogi su to ocijenili ujedno i najtežim iskušenjem na cijeloj turneji. Uostalom, samo mjesec dana ranije Panathinaikos je igrao u finalu Kupa europskih prvaka. Svladao ga je slavni Ajax s 2-0. Osim toga, u Torontu je jaka i grčka zajednica i bilo je jasno da će Dinamovi suparnici imati snažnu podršku s tribina. Pet dana ranije Grci su odigrali prijateljsku utakmicu u New Yorku protiv Milana. Pritom su “rosso-neri” pobijedili s 2-1, ali dvoboj su obilježili veliki incidenti. Kako god, u Torontu su Grci poveli u drugoj, a izjednačio je Josip Lalić u 33. minuti. A, onda... “Repriza” New Yorka od pet dana ranije! U 65. minuti uslijedila je, kako su lokalni mediji pisali, “tučnjava kakvu Toronto ne pamti”. Iskre su se razbuktale nakon prekršaja Filipa Blaškovića na Babisu Stavropoulosu. Sudac je svirao indirekt, Grci tražili jedanaesterac... Kad su grčki nogometaši opkolili kanadskog suca Bella, u pomoć mu je dotrčao Dinamov vratar Fahrija Dautbegović. I pritom ga je netko od suparničkih igrača pogodio šakom u lice. Istoga je trenutka, dakako, uslijedila opća tučnjava. U obračun su se uključili i rezervni igrači, potom su uletjeli navijači s tribina... Kanadski su izvjestitelji kasnije za opći kaos i metež optužili Grke istaknuvši da njihov nastup ne može proći mirno i bez tučnjave. Pritom su, dakako, podsjetili i na incidente koji su izbili pet dana ranije na utakmici Grčke i Milana u New Yorku. Ugovorom je bio predviđen još jedan dvoboj Grčke i Dinama na toj turneji, ali kanadski je Savez spustio rampu u strahu od novih incidenata.

9.7.1997.

Croatia – München 2-1 (prijateljska, prvi nastup Prosinečkog po povratku)

Čak 25.000 gledatelja na – prijateljskoj utakmici. Nije toliki mamac bio suparnik... Gledatelji su željeli vidjeti veliki povratak, htjeli su svjedočiti jednom od najvećih transfera u povijesti svojega kluba: vratio se Robert Prosinečki! Samo dva dana nakon što je potpisao ugovor s maksimirskim klubom, popularni “vatreni” ponovno je osvanuo na svom stadionu u svom, plavom dresu. Publici se predstavio u dvoboju protiv bundesligaša Münchena 1860. U tom je trenutku prošlo 10 godina i tri mjeseca od njegova prethodnog nastupa za Dinamo kad je ušao s klupe u prvenstvenom dvoboju protiv tuzlanske Slobode, 0-0. Maksimirski kibici zdušno su pozdravili povratak nogometnog karizmatika, pljeskom popratili svaki njegov potez, svako proigravanje... A, poseban je usklik s tribina osvanuo kad je – uklizavao. Izvjestitelji su izbrojali da je u tih 45 minuta, koliko je proveo na terenu, četiri puta uklizao. Čak je i postigao pogodak: zabio je u 12. minuti iz jedanaesterca. Nijemci su, doduše, već u 15. izjednačili nakon što je Bernhard Winkler zatresao mrežu. Pobjedu plavima osigurao je Igor Cvitanović golom u 79. minuti za konačnih 2-1. Zanimljivo je da su plavi igrali protiv “zehcigera” i pola godine ranije, ali u gostima. Rezultat je bio istovjetan: pobjeda Zagrepčana s 2-1. Prosinečki je u ovoj maksimirskoj utakmici igrao samo prvo poluvrijeme, zaradio ovacije tribina, a drugih 45 minuta ostao promatrati igru naslonjen na reklame iza južnoga gola...