Slaven Belupo – Dinamo 0:2

Oršić i Tolić povukli Dinamo ka pobjedi u Koprivnici, plavi nastavljaju lov na naslov

Autor fotografije: Boris Kovačev/CROPIX

Prvo je volejem poslao loptu malo pored gola, potom je pripremio prvi i ubrzo – zabio drugi gol. U međuvremenu je u još jednom pokušaju lansirao loptu malo pored suprotnih rašlji... Mislav Oršić bio je generator Dinamove pobjede u Koprivnici. Pobjedničku priču u Koprivnici otvorio je Marko Tolić pogotkom u 64. minuti.

Igrači Dinama u okršaju 32. kola HT Prve lige svladali su Slaven Belupo s 2:0 i tako nastavili let ka obrani naslova prvaka gdje samo u sljedećih tjedan dana čekaju dva nova iskušenja: u srijedu protiv Hajduka na Poljudu i u nedjelju protiv Rijeke na Rujevici.

Uz kartoniranog Brunu Petkovića i ozlijeđenog Marija Gavranovića, u zadnji je trenutak iz konkurencije otpao i Iyayi Believe Atiemwen uslijed glavobolje... Uz takav raspored figura maksimirski je trener Damir Krznar tragao za „kemijskom formulom“ koja bi razgradila suparnički obrambeni blok. Na startu su, tako, u ofenzivi osvanuli Oršić i Luka Ivanušec koji su ordinirali ispred veznoga reda kreiranoga u obliku romba. Kasnije se bliže vratima pomaknuo i kapetan Arijan Ademi praktički zamijenivši mjesto s Ivanušecom.

Oršić je u 63. minuti prvo „najavio“, a u 64. i pripremio Dinamov pogodak. Lovro Majer na desnoj je strani vješto poslao loptu u for Petru Stojanoviću, on zavrnuo u sredinu, a Dinamov krilni napadač u naletu volejem lansirao malo pored gola. No, već u sljedećoj akciji Oršić je čvrstinom rovokopača razgrnuo čuvare i spretno prihvatio visoku loptu na sredini igrališta, povukao kontranapad i pravodobno na lijevoj strani proigrao Marka Tolića koji ju je vješto primio, ali je potom pogodio koprivničkoga vratara Ivana Filipovića. No, domaći je čuvar mreže uspio tek odbiti loptu, ponovno ju je dohvatio Tolić i lobom smjestio pod gredu.

Priča je zaključena četiri minute prije kraja kad je Kristijan Jakić povukao kontranapad desnom stranom, ubacio u sredinu, a Oršić u naletu iz prve torpedirao loptu od vratnice u mrežu.

Koprivnički je vratar ubrzo nakon prvoga gola dvaput morao „čupati“ loptu ispod grede. Prvo je, nakon „rolice“ Luke Ivanušeca silovito sa 17 metara gađao Oršić. Odmah zatim upravo je Oršić, nakon spretnoga prodora kroz suparničku obranu, ostavio loptu Jakiću koji je pokušao gotovo s iste udaljenosti, ali Filipović je i ovaj put paradom izbio loptu.

Dvije je uzastopne bravure priredio i Dominik Livaković na drugoj strani. Gonzalo Leyton Gamarra prošao je lijevim krilom i utrčao u kazneni prostor, ali maksimirski je vratar uspio odbiti udarac. Na loptu je natrčao Stipe Bačelić-Grgić, silovito pucao, ali i ovaj se put ispriječio Livaković.

U „uvertiri“ drugoga gola Zagrepčana Oršić je gađao svojim „trademarkom“, desnom nogom s lijeve strane, ali lopta je prohujala malo pored suprotnih rašlji.

Scenarij koprivničke utakmice poprimio je i elemente trilera kad je sudac Igor Pajač u 52. minuti pokazao jedanaesterac za Dinamo i crveni karton koprivničkom braniču Antoniju Bosecu. No, nakon pregleda VAR-a obje je ove odluke – povukao. Ivanušec je na lijevoj strani efektnom dubinskom loptom proigrao Joška Gvardiola koji se sjurio sam prema vratima, ali ga je Bosec srušio nadomak petercu. Bio je to kazneni udarac za Zagrepčane i isključenje domaćega braniča, ali samo – privremeno. Odluka je poništena nakon što je VAR ukazao da je prilikom Ivanušecova dodavanja bila riječ o zaleđu.

Još na otvaranju utakmice zaprijetio je Oršić nakon što ga je na lijevoj strani uposlio Gvardiol. No, udarac maksimirskoga napadača nije bio suviše silovit, a kako je vratar Filipović ujedno pokrio svoj bliži kut, nije bilo veće opasnosti.

Majer je u 28. minuti poslao loptu udesno Josipu Mišiću, ali Filipović i kapetan Goran Paracki u zadnji su trenutak uklizali u blok. Samo minutu kasnije „zaiskrilo“ je na drugoj strani terena, Karlo Lulić efektno je uz desnu aut crtu kombinirao s Bosecom, on zavrnuo na „drugu vratnicu“ gdje Törles Tim Knöll nije najbolje primio loptu, ali je u nastavku ipak uspio pucati iz okreta. Livaković je bio na mjestu.

Ubrzo potom Bosec je pokušao s desetak metara s desna, ali lansirao je loptu pored bliže vratnice. Već je u sljedećoj akciji Mišić protutnjao lijevom stranom, proigrao Ivanušeca koji je gađao bliži kut, ali je Filipović izbio u korner.

Livaković je, pak, u tim završnim minutama prvoga dijela vješto obranio i neugodan udarac Brune Gode. Prethodno su na desnoj strani vješto kombinirali Bosec i Lulić.