Dinamo – Omonoia 2:0

Plavi na Cipar s dva pogotka prednosti

Pogodak i asistencija Lovre Majera, asistencija i pogodak Kristijana Jakića... Dvama uzajamnim proigravanjima u koprodukciji maksimirskog dvojca Dinamo je u prvom ogledu 2. pretkola Lige prvaka nadvisio ciparsku momčad Omonoia s 2:0 i tako stvorio solidnu zalihu uoči uzvrata predviđenoga sljedećeg utorka u Nikoziji. No, zadovoljstvo pobjedom nije potpuno jer plava je družina sredinom drugoga poluvremena ostala bez ozlijeđenih Arijana Ademija i Luke Ivanušeca.

Kapetan je morao napustiti teren u 40. minuti, Ivanušec u 63. U njihovu su ulogu uskočili Josip Mišić i Lirim Kastrati.

Sveprisutni Kristijan Jakić „vrebao“ je svaki korak suparnika i tako dočekao neoprezno izbijanje lopte gostujućega braniča. Glavom je presjekao ispucavanje poslavši loptu u for Lovri Majeru koji ju je spretno dohvatio u kaznenom prostoru na desnoj strani, „lažnjakom“ se oslobodio čuvara i silovito opalio ljevicom u suprotni kut. Vratar Fabiano uspio ju je tek okrznuti nakon čega se zanjihala u mreži.

Devet minuta prije kraja Majer je „uzvratio asistenciju“ Jakiću. Ubacio je s lijeve strane, a robusni defenzivac u veznom redu glavom nadvisio obranu i skrenuo loptu u suprotnu „malu mrežu“ za 2:0.

Svojevrsna je uvertira u drugi pogodak bila minutu ranije kad je Stefan Ristovski silovito gađao s 20 metara pod samu gredu, a Fabiano paradom uspio skrenuti u korner. Upravo je nakon tog udarca iz kuta krenula akcija za drugi pogodak plavih.

„Dosadna“ kiša, nula u mreži suparnika i kapetanova ozljeda kao da su pomalo razljutili maksimirsku družinu koja je u završnici prvoga dijela nešto žešće pritisnula Omonojinu obranu.

U tri minute sučeve nadoknade prvoga poluvremena plavi su triput ozbiljnije namučili ciparske braniče. Prvo je Ristovski ubacio s desne strane na „drugu vratnicu“, Mislav Oršić glavom vratio u peterac gdje je Majer također pokušao glavom, ali ipak nije pronašao željeni cilj. Odmah potom je upravo Majer gađao s 20 metara, ali je lopta okrznula gostujućeg braniča i prohujala uza samu vratnicu.

Nakon tog udarca iz kuta Bruno Petković ohrabrio se na pokušaj efektnim „škaricama“, vrlo je dobro zahvatio loptu, ali proletjela je pored rašlji.

U ranijoj fazi utakmice Ciprani su nastojali zaskočiti svojega domaćina „taktikom otezanja i zadržavanja lopte“, ali i ponekim kontranapadom. Tako je, primjerice, Marko Šćepović u 9. minuti na lijevom krilu ostavio loptu za nekadašnjeg Dinamova braniča Jana Lecjaksa, on utrčao u sredinu, oštro zavrnuo, Dominik Livaković odbio nakon čega ju je Jakić izbio iz peterca.

Michal Ďuriš u 27. je dočekao povratnu na rubu kaznenoga prostora, opalio malo s desna u suprotni donji kut, ali lopta je prohujala pored vratnice.

Dinamo je potom ipak zaigrao nešto žustrije, u 34. je minuti Petković povukao polukontru, navukao nekoliko braniča i „izbacio“ Oršića u kaznenom prostoru, ali gosti su u zadnji trenutak uskočili u blok i skrenuli loptu u korner. Samo dvije minute kasnije opet je Petković pokrenuo akciju, proigrao Majera koji je proslijedio udesno za Luku Ivanušeca, on munjevito utrčao s desnoga krila u kazneni prostor do gol-aut crte, driblingom se oslobodio čuvara... Pritom je odigrao povratnu Petkoviću koji je u gužvi s desetak metara dvaput silovito gađao, ali u oba su slučaja gosti u zadnji trenutak uspjeli uletjeti u blok.

Dinamo je i u drugom dijelu nastavio pritiskati obranu, stvarati poluprilike, unositi „nered“ u suparnički šesnaesterac, ali bez konkretne završnice. Unatoč takvom razvoju događaja, odjednom je zaiskrilo na drugoj strani. Lecjaks je u polukontri ubacio nisku loptu s lijeva za Mixa Diskeruda, koji je snažno pucao, ali ispriječio se Kevin Theophile.