Dinamo - Osijek 2:1

Plavi slavili u trening utakmici protiv Osijeka

Sudac je zviždaljkom označio početak i – lopta je krenula s centra! Tako obična, a toliko dugo iščekivana pojava... Još uvijek nije za bodove, još uvijek nije u borbi za sljedeći krug natjecanja, ali jest za – pobjedu i pogotke. Nakon dva i pol mjeseca pauze uvjetovane pandemijom, na maksimirskom se travnjaku zakotrljala lopta. U trening dvoboju sučelili su se Dinamo, pod vodstvom novog trenera Igora Jovićevića, i Osijek koji je ovdje “skenirao” vlastite mogućnosti uoči skorašnjega polufinala Kupa protiv Rijeke predviđenog za 31. svibnja. Maksimirski su nogomtaši u zanimljivom dvoboju pobijedili 2:1 uz dva atraktivna pogotka.

Obojica su trenera, i Jovićević na Dinamovoj i Ivica Kulešević na Osijekovoj klupi, provjerili “psihofizičko” stanje širokoga kadra igrača: obojica su u 70. minuti promijenili gotovo kompletnu momčad.

Dinamo je poveo u 20. minuti u akciji koju je dojmljivim potezom pokrenuo Amer Gojak. Uz efektnu se minijaturu u suparničkom kaznenom prostoru izborio za udarac, vratar Ivica Ivušić odbio loptu, a na nju natrčao Sandro Kulenović i zakucao u mrežu.

Utakmica je odigrana pred praznim tribinama, gledateljima još uvijek nije dozvoljen ulaz na tribine pa samo možemo nagađati koja bi akcija zaaslužila gromkiji pljesak: Gojakova finesa za prvi ili efektan potez Edina Julardžije i Bernarda Karrice za drugi Dinamov gol. U 78. minuti, nedugo nakon što je trener Jovićević na teren lansirao mladu postavu Plavih, Julardžija je žonglerskim potezom povukao napad, proigrao Karricu na lijevoj strani, a mladi maksimirski krilni napadač jednako efektnom fintom primio loptu, prošao suparničkog igrača i naglo, “iz trzaja”, snažno zakucao pod samu gredu.

Osječani su smanjili već u sljedećoj minuti kad je Petar Bočkaj projurio desnom stranom. zavrnuo u sredinu, a Josip Špoljarić skrenuo u mrežu...

Bilo je ovdje još nekoliko dopadljivih akcija i na trenutke su igrači ostavili dojam kao da dva i pol mjeseca stanke nije utjecalo na njihovu formu. Žaper je u 78. minuti tukao volejem, a Dominik Livaković iščupao loptu iz samoga kuta. Ubrzo potom Damian Kądzior na drugoj je strani snažno gađao, a Ivušić odbio loptu. Pokušao je i Mislav Oršić s lijeve strane, projurio pored trojice, ali poslao loptu pored vrata. U samom smiraju prvog dijela Osječani su zaprijetili: prvo je Bočkaj iz slobodnoga udarca sa 17 metara gađao malo pored vrata da bi odmah potom, nakon Talysova ubačaja, sam Bočkaj sjajno primio loptu i namučio Livakovića.

Nedugo prije “hokejaških” izmjena Petar Stojanović protutnjao je desnom stranom, ubacio u sredinu, a Gojak u punom naletu lansirao loptu tik uz vratnicu. Slično je bilo i tri minute kasnije kad je, također nakon Stojanovićeva proigravanja pucao Oršić.

Gojak je ubrzo potom povukao napad, pretrčao pola terena, ubacio ulijevo za Kądziora, koji je nakon efektnog proigravnaja s Oršićem, pucao u vratara Malenicu. Bljesnuo je i Tomislav Krizmanić, samo nekoliko sekundi po ulasku s klupe. Projurio je desnom stranom, nanizao trojicu suparničkih igrača i baš kad je izborio poziciju za udarac, izgubio ravnotežu...

Osječani su u sučevoj nadoknadi bili nadomak izjednačenju: Kleinheisler je tukao pod samu gredu, a Renato Josipović uspio iščupati loptu da bi odmah potom, nakon udarca iz kuta, Špoljarić s pet metara poslao loptu malo pored vrata.

Zagreb, 22. svibnja 2020.

Trening utakmica

Dinamo – Osijek 2: 1

Stadion Maksimir

Dinamo; do 70. minute: Livaković – Stojanović, Dilaver, Gvardiol, Moubandje – Đira; Kądzior, Ademi, Gojak, Oršić – Kulenović; od 70. minute: Josipović – Hrvoj, Kim H., Leš, Daničić – Burton; Ćuže, Krizmanić, Julardžija, Karrica – Gavranović

Trener: Igor Jovićević

Osijek; do 70. minute: Ivušić (61. Malenica) – Lončar, Škorić, Majstorović – I. Silva, Žaper, Kleinheisler, Talys – Grezda, Marić, Bočkaj; od 70. minute: Malenica – Grgić, Ćosić, Gutieri, Bočkaj – Ndockyt, Jugović, Kleinheisler – Špoljarić, Mbakogu, Mance

Trener: Ivica Kulešević

Sudac: Ivan Vučković (Zagreb), Gledatelja: - (utakmica zatvorena za javnost)

Strijelci: 1:0 Kulenović (20.), 2:0 Karrica (78.), 2:1 Špoljarić (79,)