Rijeka – Dinamo 1:5

Plavi uvjerljivom pobjedom u velikom stilu do novog naslova prvaka

Autor fotografije: Srdjan Vrancic i Matija Djanjesic / CROPIX

Pet golova za 10 bodova prednosti za 32. naslov prvaka! Tako izgleda Dinamov „algoritam“ nakon nedjeljne veličanstvene izvedbe na Rujevici gdje su plavi nadigrali Rijeku s 5:1 uz zanimljivu „igru brojki“. bila su to tri boda u 33. kolu za naslov osvojen tri kola prije kraja. Dinamo je, dakle, uvjerljivom pobjedom u Rijeci osigurao svoj 32. naslov državnog prvaka od čega 22. u HT Prvoj ligi, ovom je utakmicom tri kola prije kraja pobjegao svom prvom pratitelju Osijeku na nedostižnih 10 bodova prednosti.

Bila je to pobjeda u velikom stilu, nadahnuta igra i pritisak koji su domaću obranu nagnali na čak tri – autogola. Pritom su domaći i gosti tresli riječku mrežu naizmjenično: igrači Rijeke za Dinamo su zabijali neparne, a dinamovci parne pogotke.

Zanimljivo je da je ovo u nešto više od godinu dana već treći dvoboj istih suparnika u kojem se mreža zatresla već u prvoj minuti, a gotovo i u istoj sekundi: Arijan Ademi u veljači je prošle godine u maksimirskoj pobjedi plavih s 4:0 zabio za vodstvo nakon 24 sekunde, da bi u ovoj sezoni Luka Ivanušec jesenas na Rujevici i riječki napadač Luka Menalo ove nedjelje na istom travnjaku zabili u istoj, 21. sekundi. Jesenski je dvoboj na ovom terenu završen remijem, 2:2, dok je ovaj put Dinamo u potpunosti preokrenuo priču i rano vodstvo domaćih pretvorio u svoju visoku pobjedu. Štoviše, ovo je druga najveća pobjeda plavih u Rijeci. U studenom 2019. slavili su s 5:0, a u pamćenju su i dvije pobjede s 3:0: iz kolovoza 1963. i svibnja 1994.

Na samom otvaranju dvoboja Ivan Lepinjica presjekao je loptu na sredini terena, poslao ulijevo za Stjepana Lončara koji je zavrnuo u sredinu, a Menalo uklizao na vrhu peterca i zakucao u mrežu za vodstvo domaćih nakon 21 sekunde igre.

Činilo se da je utakmica ponovno u egalu kad je Joško Gvardiol spektakularnim udarcem rasparao rašlje, ali pogodak je, pregledom VAR-a, poništen zbog zaleđa. Bila je 15. minuta kad je Lovro Majer ubacio s lijeve strane, Lirim Kastrati na vrhu peterca u duelu uspio poslati povratnu, koju je okrznuo Mislav Oršić da bi ju Gvardiol silovito s desetak metara na lijevoj strani u punom naletu volejem ljevicom lansirao u bliže rašlje. Ipak, naknadnim pregledom VAR-a sudac je pokazao da je Kastrati bio u zaleđu.

Dinamo je ipak izjednačio u 42. minuti. Oršić je nakon duplog pasa s Majerom na lijevoj strani dojurio do gol-aut crte, lansirao povratnu na koju je na vrhu peterca natrčao domaći branič Nino Galović i nespretno petom skrenuo u vlastitu mrežu.

Na otvaranju drugoga dijela Josip Mišić prihvatio je dugu loptu na lijevoj strani, tražio poziciju za udarac pa s 20 metara desnom nogom efektno pogodio suprotnu „malu mrežu“. U uvertiri ovoga pogotka domaći je vratar Ivan Nevistić obranio neugodan Majerov pokušaj.

Samo dvije minute kasnije na redu je bio treći, „neparni“ gol, kojeg su, dakle, potpisali igrači u bijelom dresu. Ivanušec je „plesao“ na desnoj strani, zavrnuo u sredinu, a riječki branič Luka Capan na vrhu peterca natrčao na loptu koja se odbila u mrežu.

Domaći su se mogli „vratiti u igru“ u 54. minuti. Lepinjica je pucao s više od 20 metara u sami donji kut, Dominik Livaković uspio odbiti loptu, ali ju je na lijevoj strani prihvatio Menalo i posve iskosa iz okreta desnom nogom pogodio – gredu

Desetak minuta kasnije Ivanušec je kombinirao na desnoj strani kaznenog prostora, proslijedio u stranu za Petra Stojanovića, on oštro ubacio, a Oršić u naletu vješto podmetnuo nogu za vodstvo plavih s 4:1.

Plavi su nadomak petom pogotku bili i u 77. minuti, ali opet se ukazao – VAR. Bila je to efektna „malonogometna“ akcija kojom su se dinamovci praktički ušetali u suparnički gol. Dino Perić izborio je loptu na lijevoj strani, ubacio u sredinu, Ademi na rubu kaznenog prostora spustio glavom za Brunu Petkovića, on lucidno proslijedio u sredinu kroz „šumu nogu“ gdje je ponovno osvanuo maksimirski kapetan, žonglerski primio loptu pa uz piruetu poslao pred vrata gdje je natrčao Mario Gavranović i pogodio praznu mrežu. No, sudac je ipak označio da je Gavranović bio u zaleđu. Maksimirski je napadač nepunih 10 minuta kasnije pokušao „oršićevskim“ potezom, s lijeve je strane desnom nogom ciljao suprotne rašlje, ali je lopta proletjela malo preko gola.

Priča je zaključena u 88. minuti, Majer je efektnom dubinskom loptom ulijevo proigrao Ivanušeca, on oštro ubacio u sredinu, a domaći lijevi branič Andrija Vukčević uklizao poput Menala u 21. sekundi, ali – u vlastitu mrežu.

Rijeka, 9. svibnja

HT Prva liga, 33. kolo

Stadion Rujevica

Rijeka: Nevistić – Tomečak, Capan, Galović, Vukčević – Gnezda Čerin (79. Mudražija), Lepinjica (55. Avičić); Menalo (55. Murić), Andrijašević, Lončar (79. Liber) – Drmić (69. Kulenović)

Trener: Goran Tomić

Dinamo: Livaković – Stojanović (72. Ristovski), Theophile, Perić, Gvardiol – Mišić (62. Ademi), Franjić (62. Jakić); Kastrati (46. Ivanušec), Majer, Oršić (72. Gavranović) – Petković

Trener: Damir Krznar

Sudac: Duje Strukan (Split), Gledatelja: utakmica bez gledatelja

Strijelci: 1:0 Menalo (1.), 1:1 Galović (42. - autogol), 1:2 Mišić (48.), 1:3 Capan (50. - autogol), 1:4 Oršić (64.), 1:5 Vukčević (88. - autogol)