Liga nacija

Poraz u Splitu, Hrvatska ipak ostala u elitnom razredu

U napetoj završnici, s mislima i nadama u splitskoj i pariškoj utakmici, Hrvatska se ipak kroz tjesnac provukla i ostala u elitnom razredu Lige nacija. U zadnjem dvoboju u skupini Portugal je na Poljudu svladao Hrvatsku s 3:2 u dvoboju u kojem je momčad izbornika Zlatka Dalića gotovo cijelo drugo poluvrijeme igrala s desetoricom nakon što je Marko Rog, zbog prekršaja na Cristianu Ronaldu u 51. minuti, zaradio drugi žuti karton.

U drugoj utakmici iste skupine Francuska je svladala Švedsku sa 4:2. “Vatreni” su zauzeli konačno treće mjesto u skupini što im jamči ostanak u elitnom, A razredu Lige nacija. Hrvatska i zadnja momčad u skupini, Švedska, natjecanje su završili s jednakim brojem bodova i posve jednakom međusobnim omjerom... Štoviše, do zadnje sekunde sučeve nadoknade imale su i jednaku ukupnu gol-razliku... No, kako je Francuska u zadnjim sekundama povisila vodstvo na 4:2, Švedska je upisala za nijansu slabiju gol-razliku. No, Hrvati bi i bez tog četvrtog pogotka Francuza prošli dalje jer imaju više postignutih pogodaka od Šveđana.

Dvojica su Dinamovih igrača nastupila u okršaju protiv Portugala: Dominik Livaković bio je u početnoj postavi dok je Mislav Oršić ušao u 84. minuti umjesto Nikole Vlašića. Bruno Petković dvoboj je promatrao s klupe.

Hrvatska je povela u 29. minuti kad je Mario Pašalić s desne strane poslao povratnu Mateu Kovačiću, koji je u naletu pucao desnom nogom, vratar Rui Patricio odbio loptu, ali ponovno do zahuktaloga hrvatskog veznjaka koji ju je ponovno dohvatio, ali ovaj put ljevicom, i zakucao u mrežu.

Portugalci su izjednačili odmah nakon Rogova isključenja. Cristiano Ronaldo snažno je pucao iz slobodnog udarca s 20-ak  metara, Livaković odbio loptu, na nju natrčao Ruben Semedo, spustio je na peterac gdje je natrčao Rui Dias i smjestio u gol. Osam minuta kasnije gosti su posve preokrenuli rezultat: Diogo Jota dohvatio je dugu loptu, pritom ju je pogurao rukom što engleski sudac Michael Oliver nije vidio. U nastavku akcije poslao je loptu Joau Felixu koji ju je u naletu uspio lansirati u mrežu.

Unatoč “kadrovskom deficitu” Hrvatska je uspjela izjednačiti u 65. minuti. Vlašić je poslao povratnu Kovačiću koji je s desne strane sa 17 metara snažnim udarcem pogodio suprotni donji kut. I kad se već činilo da će obje momčadi osvojiti po bod, Portugalci su u zadnjoj minuti, pri ulasku u sučevu nadoknadu vremena, iskoristili grešku hrvatske obrane. Joao Moutinho zavrnuo je s desnoga krila, Livaković u zraku uhvatio loptu, ali je pri doskoku naletio na Dejana Lovrena. Pritom mu je lopta iskliznula iz ruku što je spretno dočekao Rui Dias i proslijedio u mrežu za pobjedu gostiju.

Dinamov je vratar zaustavio nekoliko opasnih gostujućih “plotuna”, prvo Danilov siloviti volej s desetak metara z 39. minuti, potom se ispriječio Joau Felixu koji je pokušao s desne strane nakon Ronaldova proigravanja, da bi Trincao u 79. lansirao novi gromki volej kojeg je hrvatski čuvar mreže uspio bekendirati.

Split, 17. studenoga 2020.

Liga nacija, liga A, skupina 3

Hrvatska – Portigal 2:3

Stadion Poljud

Hrvatska: Livaković – Juranović, Lovren, Škorić, Bradarić – Rog; Modrić, Pašalić (64. Brekalo), Kovačić (90+1. Bašić) – Vlašić (84. Oršić), Perišić

Izbornik: Zlatko Dalić

Portugal: R. Patricio – N. Semedo, R. Semedo, R. Dias, M. Rui (71. J. Cancelo) – J. Moutinho, Danilo (77. S. Oliveira), B. Fernandes (46. Trincao) – Jota (77. Paulinho), C. Ronaldo, J. Felix (71. B. Silva)

Izbornik: Fernando Santos

Sudac: Micahel Oliver (Engleska), Gledatelja: utakmica bez gledatelja

Crveni karton: Rog (51. - drugi žuti)

Strijelci: 1:0 Kovačić (29.), 1:1 R. Dias (52.), 1:2 J. Felix (60.), 2:2 Kovačić (65.), 2:3 R. Dias (90.)

Konačni redoslijed: 1. Francuska 16, 2. Portugal 13, 3. Hrvatska 3, 4. Švedska 3