Na današnji dan

Prošle su 23 godine od maksimirske „petarde“

Dva furiozna gola u dvije minute, minijatura Silvija Marića koji je u gužvi oteo loptu, piruetom se oslobodio iz „sendviča“ dvojice braniča i munjevitim trkom povukao kontru koju je Mark Viduka pretvorio u treći gol, bravurozna obrana Dražena Ladića koji je obranio jedanaesterac, a u sljedećoj sekundi zaustavio i odbijenu loptu... Sve su to nezaboravne sekvence s velike pobjede protiv berogradskoga Partizana, s utakmice u kojoj su plavi svladali staroga rivala sa 5:0 u uzvratnom dvoboju 1. pretkola Lige prvaka.

Bila je to ujedno i najava stvaranja dojmljive, snažne momčadi i u europskim razmjerima. Ovoga su četvrtka prošle točno 23 godine od maksimirske „petarde“ kojom su plavi, zapravo, samo popravili nedaću iz prvoga dvoboja u gostima. Tada je Partizan pobijedio s 1:0, ali i sami su igrači beogradskoga kluba kasnije, prisjećajući se utakmice, isticali da je Dinamo u tom dvoboju propustio realizirati barem četiri velike prilike i da je, uza sve to, Viduka dvaput uzdrmao gredu... Nakon brojnih je propuštenih prilika, dakle, stigla kazna u samoj završnici kad je Partizan, šest minuta prije kraja, našao put do mreže. No, zato je sve „sjelo na mjesto“ u uzvratu.

„Još smo si u Beogradu u svlačionici nakon utakmice dali ruke i rekli: 'sredit ćemo ih u Zagrebu'“, još je tada prepričavao proslavljeni maksimirski vratar i tadašnji kapetan Ladić. Zagreb je tih dana zapljusnula nogometna euforija, i to i prije nego je ždrijeb spojio ova dva suparnika. Povratak Roberta Prosinečkog, i to u najboljim godinama, s navršenih 28, rasplamsao je nogometni žar kod navijača koji su s nestrpljenjem čekali početak sezone osjetivši „miris“ nogometne atrakcije, dopadljivih poteza, finti, proigravanja, velikih rezultata... Na taj se ambijent „naslonio“ i ždrijeb s Partizanom...

U uzvratu u Zagrebu od prve su minute krenuli furiozni napadi. Jedan je od junaka utakmice Edin Mujčin, tadašnja maksimirska desetka, koji je bio u izvorištu akcija za čak četiri pogotka. U 13. je minuti s lijeve strane ubacio u kazneni prostor, lopta se odbila od Viduke pa od Igora Cvitanovića, koji je vratio Viduki, a on iz okreta poslao loptu kroz noge Mladenu Krstajiću, kasnije sjajnome, dugogodišnjem igraču njemačkoga Schalkea. Već dvije minute kasnije Damir Krznar, sadašnji asistent Dinamova trenera Zorana Mamića, petom je uposlio Mujčina, a on zavrnuo na peterac, na glavu Cvitanoviću za 2:0. U 24. minuti Marić je u već opisanoj minijaturi povukao napad, proslijedio Mujčinu, a on poslao Viduki, koji je otišao suviše desno i činilo se da je prilika propuštena. No, Viduka se othrvao Igoru Taševskom pa u padu, klizeći na lijevoj nozi, uspio nekako uputiti loptu, koja je nezadrživo klizila po travi točno u suprotni kut, za velikih 3:0.

A, Beograđane je tada „u igru“ pokušao vratiti francuski sudac Gilles Veissiere. Svi su na stadionu pomislili da je u Dinamovu kaznenom prostoru bila riječ o prekršaju u napadu. Svi, pa i igrači obiju momčadi. I dok su se i plavi i crno-bijeli lagano povlačili prema središtu igrališta, odjednom je postalo jasno da je Veissiere, ničim izazvan, dosudio jedanaesterac za Partizan. Loptu je na bijelu točku namjestio Dejan Vukićević, a Ladić – obranio! I ne samo obranio: Ladić je bekendirao loptu, Vukićević natrčao na odbijanac i ponovno snažno pucao, ali Dinamov je vratar opet čudesno obranio i time dodatno zapalio ionako zahuktalu maksimirsku atmosferu!

Samo šest minuta kasnije već je bilo 4:0! Opet je prste umiješao Mujčin. Dodao je desno, Mariću, on loptu propustio do Cvitanovića, koji se sjurio u kazneni prostor, zavrnuo nisku loptu na „prvu vratnicu“, a Marić zakucao u mrežu. Još nam je u sjećanju onaj Marićev klizeći slavljenički „let“ prema zapadnoj tribini... A, pečat je uslijedio u 69. minuti, nakon filigranski uigrane akcije iz kornera. Prosinečki je iz kuta poslao loptu gotovo paralelno s gol-aut crtom, natrčao je Krznar, uputio „na recepciju“, dakle povratnu prema vrhu kaznenoga prostora, pritom ju je Vladimir Petrović preskočio prethodno fingirajući udarac, da bi je potom dočekao Cvitanović i torpedirao pod gredu!

Zagreb, 30. srpnja 1997.

Liga prvaka, 1. pretkolo, uzvrat

Croatia – Partizan 5:0

(prva utakmica: Partizan – Croatia 1:0)

Stadion Maksimir

Croatia: Ladić – D. Šimić, Jurić, Jurčić – Šarić, Mujčin (71. Brlenić), Prosinečki, Marić (67. Petrović), Krznar – Viduka (75. Tomas), I. Cvitanović

Trener: Marijan Vlak

Partizan: Kralj – Taševski, Bolić, Svetličić, Szabo, Krstajić – I. Tomić (46. S. Ilić), Vukićević, Trobok, Stojisavljević (65. Z. Ćirić) – Obradović (46. Isailović)

Trener: Ljubiša Tumbaković

Sudac: Gilles Veissiere (Francuska), Gledatelja: 40.000

Strijelci: 1:0 Marić (13.), 2:0 I. Cvitanović (15.), 3:0 Viduka (24.), 4:0 Marić (43.), 5:0 I. Cvitanović (68.)