Dinamo – Istra 1961 5:0

Razigrani Dinamo, pet golova, Jakić slavi prvijenac

Autor fotografije: Sanjin Strukic/PIXSELL

Samome je sebi “asistirao” tako što je elegantno podigao loptu namjestivši se na volej i odmah potom ekslozivnim potezom – katapultirao pod gredu! Kristijan Jakić efektnom je “minijaturom” potpisao svoj prvi pogodak u Dinamovu dresu. A, suigrači su ih u ovoj utakmici dodali još četiri... Dinamo je ove nedjelje u 11. prvenstvenom kolu svladao Istru 1961 s 5:0 i učvrstio mjesto na vrhu ljestvici sa šest bodova prednosti u odnosu na drugoplasirani Osijek.

Plave je i ovom prilikom s klupe predvodio trener Alen Peternac, asistent Dinamova glavnog stratega Zorana Mamića, a momčad je na zagrijavanju ostala i bez svoga kapetana: Arijan Ademi osjetio je bolove u mišiću pa je u udarnoj postavi umjestio njega osvanuo Bartol Franjić.

Priču je “otvorio” Mario Gavranović koji je pogotkom već u 6. minuti zanjihao mrežu, u nastavku utakmice još jednom zabio i tako povećao zalihu golova na vrhu ljestvice strijelaca. Trenutačano se zaustavio na devet, tri više od svojih prvih pratitelja – Ramona Miereza iz Osijeka i Ognjena Mudrinskog iz Gorice.

Istrin je branič Rafa Paez pred svojim kaznenim prostorom nespretno reagirao, Gavranović lukavo vrebao pogrešku, presjekao dodavanje i mirno s 18 metara plasirao loptu u sami donji kut. Bio je maksimirski napadač nadomak drugome pogotku u atraktivnoj akciji u 36. minuti kad je spretno prinio loptu u teškoj poziciji, okretom se oslobodio čuvara, potom poput rovokopača prošao još jednoga braniča i snažno gađao sa 20 metara, ali lopta je prohujala uza samu vratnicu.

Na izmaku prvoga dijela Jakić je povukao napad, gostujući kapetan Slavko Blagojević nakratko presjekao loptu, ali ponovno ju je dohvatio uporni i neumorni maksimirski vezist, vješto ju podignuo namjestivši je samome sebi na volej pa sa 17 metara proparao mrežu. Bio je to njegov premijerni gol u Dinamovu dresu, i to u akciji za duboki naklon.

Nova dva gola osvanula su munjevitim reakcijama u samo minutu razmaka. Prvo je Jakić presjekao loptu na suparničkoj polovici i poslao je usamljenom Gavranoviću koji je u srcu kaznenoga prostora bez poteškoća efektno lobao vratara. Odmah je potom Lirim Kastrati ubacio s desnoga krila, a Mislav Oršić na “drugoj vratnici” zakucao u mrežu. Priču je zaključio Marko Tolić tri minute prije kraja, poželio je i on biti u “duhu ove utakmice” pa je svojom atrakcijom dodatno obogatio ionako širok opus brojnih efektnih poteza maksimirske družine. Primio je loptu na lijevoj strani kaznenoga prostora, vješto se izborio za poziciju za udarac pa je desnom nogom silovito lansirao u same suprotne rašlje za konačnih 5:0!

Tolić je još u 61. minuti imao “uvertiru” u svoj pogodak. Gavranović mu je spretno podvalio loptu, a Tolić sa 14 metara uzdrmao gredu. Odmah je potom i Oršić, nakon Kastratijeva ubačaja s desna, glavom sa sedam metara poslao loptu malo preko gola..

Oršić je pokušao još u 27. minuti snažnim udarcem s 20 metara, ali je gostujući vratar Lovro Juric, donedavni čuvar mreže Dinama II, spretnom reakcijom uspio spriječiti pogodak. Istra je dvaput zaprijetila, i u oba je slučaja u središtu zbivanja bio iskusni Šime Gržan. U 41. je minuti zavrnuo s desne strane, a Gedeon Guzina glavom sa šest metara poslao loptu preko gola. Početkom drugoga dijela i sam je Gržan pokušao glavom, ali lopta je prohujala malo pored vratnice.

Sljedeće iskušenje plavi imaju 21. studenoga protiv Osijeka u Gradskom vrtu.

Zagreb, 8. studenoga

HNL, 11. kolo

Stadion Maksimir

Dinamo: Zagorac – Moharrami, Lauritsen, Gvardiol (79. Theophile), Leovac – Jakić, Franjić (51. Burton); Kastrati, Majer (46. Tolić), Oršić (84. Hajrović) – Gavranović (79. Atiemwen)

Trener: Alen Peternac

Istra 1961: Juric – Navarro, R. Paez (79. Kim H.), Galilea, Bosančić, Sane – Gržan (88. Lisica), Blagojević (79. Perera), Halilović, Vuk (71. Špoljarić) – Guzina (71. Fuentes)

Trener: Fausto Budicin

Sudac: Mario Zebec (Varaždin), Gledatelja: utakmica bez gledatelja

Strijelci: 1:0 Gavranović (6.), 2:0 Jakić (45.), 3:0 Gavranović (75.), 4:0 Oršić (76.), 5:0 Tolić (87.)