Hajduk – Dinamo 0:0

Remi na Poljudu, Dinamo slavi novi naslov prvaka!

Dinamo slavi, plavi navijački puk gromkim je pljeskom i pjesmom dočekao novi naslov prvaka, i to – kako i dolikuje – u „smokingu“. Dinamovu je nedjeljnu misiju možda najbolje oslikao transparent s gostujuće, „plave“ navijačke tribine: karikatura dolaska s kočijom, u smokingu, polucilindru i bijelim rukavicama po – pokal naslova prvaka! Crtež jer asocijacija na scene svojedobno opisane u tv seriji Velo misto gdje su nogometaši Gradjanskog ulazili u Split u kočiji, a ujedno se naslanja i na nedavni rođendan purgerskoga kluba, 26. travnja. Ove nedjelje, četiri dana kasnije, Dinamo je u 32. kolu SuperSport HNL-a odigrao 0:0 u gostima kod Hajduka i time i matematički osigurao svoj šesti uzastopni naslov prvaka, odnosno 17. u zadnjih 18 godina. To je ujedno Dinamov 24. pokal pobjednika u Prvoj HNL, a ukupno 34. naslov prvaka u povijesti.

Plavi u ovome trenutku, četiri kola prije kraja natjecanja, imaju nedostižnih 12 bodova prednosti. U sljedećem kolu Dinamo će 7. svibnja gostovati u Osijeku. Maksimirski će nogometaši, dakako, pokal primiti nakon odigrane zadnje prvenstvene utakmice.

Ovo je ujedno drugi put u povijesti da je Dinamo osigurao naslov u gostima kod Hajduka. Prethodni je slučaj iz 1998. godine kad su plavi odigrali 1:1 i time, tri kola prije kraja, i matematički osigurali naslov.

Maksimirski je trener Igor Bišćan izveo određene „permutacije“ unutar momčadi pa je tako, primjerice, Stefan Ristovski preselio s uloge desnoga beka na mjesto stopera, a prvi je put u udarnih 11 zaigrao i junior Fran Topić koji je, dakako, ordinirao u vrhu napada.

Dinamo je zaprijetio praktički na otvaranju utakmice, u 6. minuti, kad je Robert Ljubičić povukao napad, poslao loptu ulijevo za Luku Ivanušeca, a on se probio praktički do peterca, ali je njegovo povratno dodavanje završilo u gužvi pri čemu su domaći uspjeli izbiti.

Domaći su kreirali veliku priliku u 18. minuti kad je Emir Sahiti oštro zavrnuo s desna, ali Jan Mlakar u punom naletu na vrhu peterca nije uspio najbolje zahvatiti loptu pa je odletjela visoko preko gola.

Ubrzo je potom Ljubičić na drugoj strani potegnuo s 18 metara po zemlji, a lopta se otkotrljala malo pored gola.

Poljudske tribine nakratko su proključale već u sljedećoj akciji, u 23. minuti. Dario Melnjak izborio je loptu dvadesetak metara od vrata, dubinskim dodavanjem „izgurao“ Mlakara samog pred Dinamova vratara. Slovenski je napadač zatresao mrežu, ali suci su provjerom VAR-a ustanovili da je ipak bila riječ o zaleđu.

U samome smiraju prvoga dijela Ljubičić je poslao dugu dijagonalu ulijevo za Ivanušeca, on glavom spustio „na drugu vratnicu“ gdje je Špikić sa sedam metara pokušao „škaricama“... lopta je ipak odletjela pored gola.

Dugo je trajao Hajdukov napad u 61. minuti, Sahiti je gradio akciju na desnoj strani, ušao u kazneni prostor, potegnuo prema vratima, ali je Josip Mišić ušao u blok i skrenuo loptu pored suprotne vratnice.

Sedam minuta kasnije Špikić je u polukontri istrpio dva nasrtaja suparničkih braniča pa u trku gašao s 18 metara, ali je vratar Ivan Lučić amortizirao loptu.

Dinamo je nadomak pogotku bio u 83. minuti kad je Mauro Perković probio lijevu stranu, utrčao u kazneni prostor, vješto poslao povratnu Ivanušecu, a on s desetak metara pokušao plasirati u suprotni donju kut. Lopta je zaavršila u bloku.