Genk – Dinamo 0:3

Sjajna Dinamova večer u Belgiji

Bruno Petković kao da je gledao „highlightse“ s Dinamove europske – obljetnice. Način kojim je s bijele točke „vagao“ suparničkoga vratara i smjestio mu loptu samo nekoliko centimetara pored stajne noge, neodoljivo je podsjetio na davnašnju utakmicu igranu na isti datum prije 24 godine, na pobjedu plavih protiv Grasshoppersa u Zürichu s 5:0. I mnogo je sličnosti s tadašnjega gostovanja plavih u Švicarskoj i sadašnjega blistavog izdanja u Belgiji. Plavi su, dakle, ovoga četvrtka nadigrali belgijski Genk s 3:0 u ogledu 2. kola H skupine Europa lige, a kako je iste večeri West ham United u Londonu pobijedio momčad bečkog Rapida s 2:0, to znači da su Englezi na vrhu ljestvice sa šest bodova ispred Dinama i Genka koji imaju po tri i Bečana koji su zasad bez bodova. U sljedećem kolu, 21. listopada, Dinamo gostuje kod Rapida.

I ove je večeri, dakle, bilo mnogo sličnosti sa svojedobnim izdanjem iz Züricha. I tada je suparnik, kao sad u Belgiji, ostao s igračem manje pri vodstvu Zagrepčana s 2:0. I tada je Robert Prosinečki, baš kao i sad Petković, dvaput zatresao mrežu iz jedanaesterca čekajući suparničkoga vratara na krivoj nozi, i to laganim udarcem kojim se lopta mirno i sporo kotrljala u mrežu... Jedina je razlika što je udarce s bijele točke tada branio Boris Smiljanić, branič koji je morao navući rukavice nakon isključenja vratara kad su već bile iskorištene sve zamjene, dok je Petkovićeve plotune ipak nastojao bekendirati udarni Genkov čuvar mreže, Maarten Vandevoordt.

Priča je, zapravo, otvorena u 10. minuti kad je maksimirski kapetan Arijan Ademi presjekao loptu između dvojice suparnika duboko na svojoj polovici, potom u prodoru poput rovokopača prokrčio put pored još dvojice nasrtljivih čuvara i otvorio koridor po lijevoj strani. Pronašao je Duju Čopa, on proigrao Mislava Oršića koji je poput mlažnjaka „doletio“ iz sredine, ščepao loptu i lansirao povratnu za Luku Ivanušeca koji ju je mirno prihvatio pa „vagom“ čekao da suparnici otkližu u prazno i potom mirno gurnuo loptu u mrežu.

Pobjedu su, dakle, zaokružila dva Petkovićeva pogotka s bijele točke, prvo u sučevoj nadoknadi prvoga dijela i potom u 67. minuti. Na izmaku prvoga dijela Genkov zadnji vezni, Bastien Toma, u svom je kaznenom prostoru neoprezno zamahnuo prema lopti koju je prethodno već dodirnuo Čop. Nogom je dohvatio Čopov gležanj i bilo je jasno da plavi već mogu namještati loptu na bijelu točku.. Novi je kazneni udarac uslijedio nakon sjajnoga ubačaja Josipa Mišića. S desne je strane vješto zavrnuo ljevicom u sredinu, vratar Vandevoordt izletio u prazno... Lopta je pritom letjela ka Oršiću kojega je objema rukama ispred prazne mreže zgrabio Genkov desni branič Daniel Muñoz. Posljedica je također bila jasna: jedanaesterac za Dinamo i isključenje Muñoza...

Plavi su još u 36. minuti bili nadomak drugom pogotku. Stefan Ristovski povukao je napad desnom stranom, proslijedio na krilo za Ivanušeca, on se spretno othrvao agresivnom čuvaru, ušao u kazneni prostor pa poslao povratnu Oršiću koji je potegnuo iz prve s 15 metara i uzdrmao gredu.

Samo pet minuta kasnije tresao se i okvir Dinamova gola. Junya Ito ubacio je iz slobodnog udarca s desne strane, a u gužvi kapetan Bryan Heynen iz okreta s desetak metara pogodio vratnicu. Još je u prethodnoj akciji Dominik Livakovićspretnom reakcijom spriječio pogodak nakon što je Joseph Paintsil snažno gađao s lijeva sa sedam metara.

Dvaput je zaprijetio Kristian Thorstvedt, prvo u 15. minuti kad je, nakon Muñozove asistencije, pucao iz prve sa samo šest metara i poslao loptu preko gola. Identičan je rasplet bio i četiri minute kasnije kad je silovito tukao sa 17 metara.

Genk, 30. rujna 2021.

Europa liga, skupina H, 2. kolo

KRC Genk Arena

Genk: Vandevoordt – Muñoz, Cuesta, Lucumi, Arteaga – Heynen, Toma (70. Preciado); Ito (70. Eiting), Thorstvedt (64. Bongonda), Paintsil (64. Tresor) – Onuachu (76. Ugbo)

Trener: John van den Brom

Dinamo: Livaković – Ristovski, Lauritsen, Theophile, Franjić (70. Leovac) – Mišić, Ademi (64. Gojak); Ivanušec (83. Baturina), Petković (83. Andrić), Oršić – Čop (70. Menalo)

Trener: Damir Krznar

Sudac: Mattias Gestranius (Finska)

Strijelci: 0:1 Ivanušec (10.), 0:2 Petković (45+3. - 11 m), 0:3 Petković (67. - 11 m)