Hrvatska – Wales 1:1

„Vatreni“ remijem otvorili put prema Euru

Dominacija, brojne prilike, efektna akcija u kojoj je Mateo Kovačić nakon duplog pasa s Andrejem Kramarićem ipak poslao loptu preko gola, pogođena greda Ivana Perišića, Kramarićev gol za vodstvo... I na kraju primljeni pogodak duboko u sučevoj nadoknadi vremena. Hrvatska reprezentacija zanimljivom je utakmicom otvorila kvalifikacijski ciklus za Europsko prvenstvo i pritom u samoj završnici ispustila pobjedu odigravši 1:1 protiv Walesa u Splitu. Već u utorak „vatreni“ će gostovati u Bursi kod Turske koja je u nedjelju u Erevanu pobijedila Armeniju s 2:1. U splitskom su dvoboju svih 90 minuta odigrala i dvojica Dinamovih igrača: vratar Dominik Livaković i branič Josip Šutalo. Pritom je Luka Ivanušec utakmicu gledao s klupe dok je Bruno Petković izostao zbog ozljede.

Hrvatska je povela u 28. minuti kad je Kramarić prihvatio dugu loptu, potom varkom tijela uz okret oko svoje osi oslobodio pratnje pa preciznim udarcem desnom vanjskom s 18 metara pogodio mrežu. Gosti su izjednačili u trećoj minuti sučeve nadoknade kad je Connor Roberts izveo aut, Chris Mepham glavom produljio loptu koju je na „drugoj vratnici“ dočekao Nathan Broadhead i zakucao u gol.

SILNA DOMINACIJA HRVATSKE I PROPUŠTENE ŠANSE

Goste je u nekoliko navrata spašavao vratar Danny Ward. Još je na otvaranju dvoboja zaustavio snažne udarce s 18 metara, prvo Luki Modriću potom i Kramariću kojeg je petom efektno proigrao Kovačić.

Potkraj prvoga dijela Modrić je pokušao volejem s desna s 12 metara pri čemu je lopta proletjela pored suprotne vratnice da bi odmah potom gotovo s iste udaljenosti, ali s lijeva, pokušao Borna Sosa nakon sjajnog Kovačićeva proigravanja, ali lopta je završila u Wardovim rukama.

Na izmaku 45. minute Kramarić je vješto presjekao loptu na suparničkoj polovici, povukao nekoliko koraka, ali je pritom, umjesto asistencije posve otvorenom Perišiću koji bi izbio sam pred vratara, izabrao udarac i potegnuo preko gola.

Upravo je Kovačić u 50. minuti bio nadomak pogotku u maestralnoj akciji koju je i sam pokrenuo. Poput katapulta je doletio nadomak kaznenog prostora pa u skoku iz prve, volejem, proigrao Kramarića koji mu je efektno odigrao dupli pas... Kovačić je loptu dočekao pred samim petercem, ponovno potegnuo iz prve, ali preko gola.

Velšani su prvi put zaprijetili desetak minuta kasnije kad je Daniel James posve sam s lijeva sa sedam metara volejem lansirao loptu malo pored bliže vratnice.

U 82. je minuti kapetan Modrić dijagonalom pronašao Perišića koji je posve iskosa s lijeva, gotovo nadomak gol-aut crte, sa 17 metara ljevicom zavrnuo loptu i pogodio – gredu.

Split, 25. ožujka 2023.

Kvalifikacije za EP, skupina D

Stadion Poljud

Hrvatska: Livaković – Juranović, Šutalo, Gvardiol, Sosa – Modrić (90+2. Majer), Brozović, Kovačić (76. Pašalić) – Kramarić (76. Vlašić), Livaja (53. Musa), Perišić

Izbornik: Zlatko Dalić

Wales: Ward – C. Roberts, Mepham, Rodon, N. Williams – Morrell (90+2. J. James), Ampadu; Wilson (64. Thomas), Ramsey (64. Burns), D. James (64. Broadhead) – Moore (70. Bradshaw)

Izbornik: Rob Page

Sudac: Joao Pinheiro (Portugal), Gledatelja: 33.474

Strijelci: 1:0 Kramarić (28.), 1:1 Broadhead (90+3.)

Redoslijed: 1. Turska 3 boda (1 utakmica), 2. Wales 1 (1) i Hrvatska 1 (1), 4. Latvija 0 (0), 5. Armenija 0 (1);

Parovi, utorak, 28. ožujka (20:45 sati); Bursa: Turska – Hrvatska; Cardiff: Wales – Latvija.

MLAĐE KATEGORIJE

Hrvatska U-18 reprezentacija odradila je drugu utakmicu na međunarodnom prijateljskom turniru u Istri. Nakon uvodnog poraza od Engleske, u srijedu su naši reprezentativci odmjerili snage sa Švicarskom, a dvoboj je završio remijem bez pogodaka. Iz Dinamovog pogona u toj su utakmici nastupuli Matija Ruškovački, Zlatan Koščević, Luka Vrbančić, Patrik Majdandžić i Ivan Cvetko.

U-17 reprezentacija odradila je drugu kvalifikacijsku utakmicu za Europsko prvenstvo i nakon remija s Norveškom prije četiri dana u petak je u gostima pobijedila Belgiju s 1:0. Strijelac pobjedonosnog pogotka bio je Antonio Kujundžić, koji je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade realizirao jedanaesterac. Nastupe su upisala i dva Dinamova igrača koja su pozvana za akciju - Tin Miljak u igru je ušao u 67. minuti, a Tomas Baković u 90.

Reprezentacija do 19 godina ugostila je Švedsku u sklopu kvalifikacija za Europsko prvenstvo. Susret je okončan remijem 1:1 - Hrvatska je povela u 4. minuti pogotkom Antunovića, a Šveđani su u 31. minuti preko Swedberga zabili za izjednačenje i konačan rezultat. Luka Lukanić i Gabriel Rukavina zaigrali su od prve minute, a od 83. minute na terenu je bio i Fran Topić. Moreno Živković i Lovro Gubijan nisu participirali u dvoboju, a napomenimo da je cijeli dvoboj odradio i Maro Katinić, stoper Dinama koji je od ove zime na posudbi u slovenskom Bravu.