Hrvatska - Belgija 0:0

Vatreni u osmini finala Svjetskog prvenstva

Bravo “vatreni”!

Hrvatska nogometna reprezentacija nakon čvrste je, naporne i bespoštedne borbe u zahtjevnoj i neizvjesnoj utakmici u Al Rayyanu odigrala 0:0 protiv Belgije i izborila plasman među 16 najboljih na svijetu gdje će se 5. prosinca u Al Wakrahu sučeliti s sučeliti s Japanom. U skupini E iza osvajača Japana su ostale Španjolska, Njemačka i Kostarika.

Hrvati će u osminu finala s drugog mjesta F skupine. Na vrhu se zavijorio Maroko koji je u istom terminu u Dohi pobijedio Kanadu s 2:1. Marokanci su grupnu fazu završili sa sedam bodova, dva više od Hrvatske. Belgija je treća s bodom manje od “vatrenih”, dok su Kanađani nadmetanje završili bez bod(ov)a.

U okršaju protiv Belgije zaigrala su dvojica Dinamovih nogometaša – vratar Dominik Livaković svih 90 minuta i Bruno Petković koji je u 64. minuti ušao s klupe umjesto Marka Livaje. Cijelu su utakmicu na klupi proveli Mislav Oršić i Josip Šutalo.

Već u prvoj akciji, nakon samo nekoliko sekundi igre, Ivan Perišić projurio je lijevom stranom i odmah lansirao projektil uza samu suprotnu vratnicu. Bila je to najava napadačke i otvorene igre “vatrenih” koji su u većem dijelu kontrolirali dvoboj i diktirali ritam. Belgijci su, istina, u nekoliko navrata ozbiljnije zaprijetili iz vještih kontranapada.

Belgijski je izbornik Roberto Martinez pomalo iznenadio s postavom jer na klupi su ostali dvije od tri glavne zvijezde – Eden Hazard i Romelu Lukaku. Obojica su kasnije ipak ušli u igru: Lukaku na startu drugoga dijela, a Hazard tri minute prije kraja.

U 11. je minuti Dries Mertens izbjegao zaleđe, Josip Juranović nije dovoljno izašao, loptu je na “drugoj vratnici” prihvatio Yannick Carrasco, ali je Livaković uspio blokirati neugodan udarac. Samo dvije minute kasnije Juranović je na drugoj strani zavrnuo s desne strane, lopta nije pronašla željenu adresu, Kevin de Bruyne povukao je kontranapad, poslao ulijevo Mertensu, koji ju je lansirao preko gola.

VAR PONIŠTIO JEDANAESTERAC HRVATSKE

Svi su već pomislili da je Hrvatska nadomak vodstva kad je engleski sudac Anthony Taylor pokazao na jedanaesterac za “vatrene”. Kapetan Luka Modrić ubacio je iz slobodnog udarca s lijeve strane, a u belgijskom je kaznenom prostoru Carrasco, u pokušaju da dohvati loptu, nogom pogodio Andreja Kramarića. Sudac je pokazao za kazneni udarac, Modrić je već namjestio loptu na bijelu točku i uzeo zalet, ali tada je uslijedio – pregled VAR-a.

Elektroničkom provjerom ustanovili su da je u toj akciji Dejan Lovren bio u zaleđu, i to nekoliko milimetara – ramenom.

Najviše je problema “vatrenima” priredio upravo Lukaku koji je uskočio početkom drugoga dijela. Već je praktički u prvom dodiru s loptom, u 48. minuti, pokušao glavom, ali ispriječio se Livaković. Goropadni je belgijski napadač u 60. minuti bio nadomak pogotku. De Bruyne je podvalio loptu u kazneni prostor, Carrasco ju prihvatio da bi se odmah potom odbila od bloka, došla do Lukakua koji je uzdrmao vratnicu.

U samoj se završnici, nakon udarca Thomasa Meuniera s desna, lopta odbila od Lukakua malo pored gola. Ubrzo je potom Thorgan Hazard zavrnuo s desna, a opasni belgijski napadač prsima dohvatio loptu koju je potom pak prihvatio Livaković.

NA ISKUŠENJIMA I LIVAKOVIĆ I COURTOIS

No, poseban pljesak zaslužuje reakcija možda najboljeg igrača utakmice, bivšega Dinamova braniča, Joška Gvardiola. U sučevoj je nadoknadi u padu skinuo loptu s Lukakuove noge praktički u trenutku zamaha.

Na iskušenjima je bio i belgijski vratar Thibaut Courtois. U 50. je minuti iščupao loptu ispod grede kad je silovito potegnuo Mateo Kovačić nakon sjajne Gvardiolove akcije. U 54. je praktički u istoj akciji zaustavio dva uzastopna udarca Marcela Brozovića i Luke Modrića. Nešto je kasnije Petković u kaznenom prostoru na lijevoj strani zanjihao suparničku obranu, podvalio Modriću koji ju je uspio lansirati prema golu, ali je Courtois u letu uhvatio “živu loptu”.

Sjajno je Petković reagirao nakon Modrićeva proigravanja sa svoje polovice u samome smiraju utakmice, nadirao je s lijeva, ubacio pred vrata za Lovru Majera, ali u zadnji je trenutak uklizao Timothy Castagne, a sudac odmah potom svirao kraj.

Čestitamo našim reprezentativcima na sjajnom uspjehu i prolasku grupne faze Svjetskog prvenstva u Kataru, a u drugom krugu im želimo što bolje predstave i što više utakmica!