Hrvatska – Slovačka 2:2

„Vatrenima“ bod protiv Slovačke

Bodom protiv Slovačke u Osijeku Hrvatska je nogometna reprezentacija ispustila prvo mjesto u skupini gdje se od ovoga ponedjeljka nalazi Rusija koja je u Mariboru pobijedila Sloveniju s 2:1. „Vatreni“ su na travnjaku Gradskog vrta odigrali 2:2 protiv Slovačke u utakmici u kojoj su gosti dvaput vodili. Na vrhu H skupine kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo nalazi se, dakle, Rusija s 19 bodova, dva više od Hrvatske, slijede Slovačka i Slovenija koji imaju po 10 te Malta i Cipar koji su skupili po pet bodova.

Završne utakmice u skupini predviđene su u studenom. Hrvatska će 11. studenoga gostovati na Malti dok će Rusija istoga dana u svom Sankt Peterburgu dočekati Cipar. Tri dana kasnije u Splitu će se zadnjeg dana kvalifikacija sučeliti Hrvatska i Rusija.

Izravan plasman na SP izborit će samo pobjednik skupine dok će drugoplasirani tražiti prolaz kroz dodatne kvalifikacije u kojima će u nokaut fazi po jednokružnom sustavu, bez uzvrata, morati proći dva suparnika. Zasad je sigurno da je Hrvatska i matematički osigurala najmanje drugo mjesto u skupini.

U početnoj postavi na utakmici u Osijeku bili su i Dinamov vratar Dominik Livaković i vezist Luka Ivanušec koji je izašao na poluvremenu pri čemu ga je zamijenio Nikola Vlašić.

Slovaci su poveli u 20. minuti nakon što je kapetan Marek Hamšik ubacio iz slobodnog udarca s desne strane, a Ivan Schranz glavom poslao loptu u mrežu. Samo pet minuta kasnije kapetan „vatrenih“, Luka Modrić, ubacio je iz kut, loptu u skoku okrznuo gostujući branič Peter Pekarik pri čemu ju je dočekao Andrej Kramarić i glavom zabio za izjednačenje. U akciji koja je prethodila udarcu iz kuta Modrić je silovito potegnuo s 15 metara pri čemu je lopta okrznula gostujućega braniča i prohujala malo pored gola.

Ivanušec je u 30. povukao napad sredinom terena, potom na desnoj strani proigrao Josipa Stanišića koji je zavrnuo oštru nisku loptu pred vrata, uklizao je Mario Pašalić, ali nije dobro zahvatio loptu.

Slovaci su u ovo vodstvo došli u 45. minuti kad je Juraj Kucka u polukontri poslao loptu udesno gdje je nadirao Ladislav Almasi koji je potom ubacio na drugu stranu, pritrčao je Lukaš Haraslin, osvanuo sam pred Livakovićem i pogodio bliži kut. Dvije minute kasnije, u sučevoj nadoknadi prvoga dijela, Ivanušec je sjajnim dodavanjem pripremio veliku šansu Kramariću koji je uspio prebaciti vratara, ali lopta je pogodila vratnicu.

Kramarić je u 56. minuti, nakon Stanišićeva ubačaja s desna, s osam metara poslao loptu preko gola. Novo je izjednačenje uslijedilo u 71. minuti. Modrić je izborio slobodan udarac 17 metara od vrata i potom sam odlučio okušati udarac. Lopta je pronašla rupu u „živom zidu“ što je značilo da vratar nema nikakve šanse i Slovaci su ponovno morali na centar.

Marcelo Brozović u 74. je minuti dubinskom loptom na lijevoj strani proigrao Vlašića, on zavrnuo u sredinu gdje je na loptu natrčao Patrik Hrošovsky i poslao je u vratnicu vlastitog gola. Hrvatska jer blizu pobjede bila i u 83. minuti kad je Vlašić u gužvi u kaznenom prostoru zakucao loptu u mrežu, ali VAR je utvrdio da je u istoj akciji loptu dodirnuo Ivan Perišić koji je u tom trenutku bio u zaleđu.

Osijek, 11. listopada 2021.

Kvalifikacije za SP

Stadion Gradski vrt

Hrvatska: Livaković – Stanišić (67. Livaja), Vida, Gvardiol, Barišić – Modrić, Brozović, Pašalić (60. Brekalo) – Ivanušec (46. Vlašić), Kramarić (85. Sučić), Perišić

Izbornik: Zlatko Dalić

Slovačka: Rodak – Pekarik, Šatka, Škriniar, Hancko – Hrošovsky; Schranz, Kucka (85. Jirka), Hamšik (41. Bero), Haraslin (72. Koscelnik) – Almasi

Izbornik: Štefan Tarkovič

Sudac: Ovidiu Hațegan (Rumunjska), Gledatelja: 9.926

Strijelci: 0:1 Schranz (20.), 1:1 Kramarić (25.), 1:2 Almasi (45.), 2:2 Modrić (71.)