Dinamo – Dynamo Kyiv 2:2

Zagrebački „Match for Peace“ Dinama i Dynama završen remijem

Simbolika je bila vidljiva i prigodno se stopila s cijelim događajem: dva kluba istog imena, dva Dinama, jedan protiv drugoga u „suprotstavljenim“ bojama koje bi jedna uz drugu mogle tvoriti – ukrajinsku zastavu. U četvrtak poslijepodne u humanitarnoj utakmici čiji je prihod namijenjen stradalnicima u ratu u Ukrajini nogometaši kijevskog Dynama i zagrebačkog Dinama odigrali su 2:2.

Na tribinama se skupilo 4.909 gledatelja uz prihod od 263.000 kn. Uvertira u utakmicu bila je izvedba ukrajinske himne koju je pred mikrofonom na samom središtu igralištu otpjevala Michelle Andrade, ukrajinska pjevačica i televizijska voditeljica bolivijskoga podrijetla. Svoju je umjetničku točku, uz pljesak maksimirske publike, predstavila i u poluvremenu.

Članica Uprave zagrebačkog kluba, Amra Peternel, u samom je uvodu utakmice istaknula:

– Okupili smo se s humanim razlogom, a to je da pružimo podršku ukrajinskom narodu i stradalima u ratu. Pozvani smo da se pridružimo turneji kijevskog Dynama koji je u zadnjih mjesec dana odigrao nekoliko utakmica s europskim klubovima pod nazivom turneje „Match for Peace“ s porukom „Stop the War“. S kijevskim Dynamom smo u jako dobrim odnosima i, naravno, odazvali smo se njegovu pozivu jer mi u Hrvatskoj jako dobro znamo što su ratna stradanja. Nogomet spaja ljude i odlučili smo pozvati i naše navijače. Sav prihod od ulaznica donirat ćemo ukrajinskom klubu koji će ih potom dalje distribuirati najugroženijima.

Sličnom je emocijom govorio i bivši Dinamov vezist, nekadašnji hrvatski reprezentativac, a danas član stručnog stožera kijevskog Dynama, Ognjen Vukojević:

– Hvala zagrebačkom Dinamu i hvala Hrvatskom nogometnom savezu što su nam izašli ususret. Nažalost, u Ukrajini se događaju strašne stvari, rat bjesni... Krenuli smo na humanitarnu turneju, od Poljske preko Turske, Njemačke, Rumunjske, sad i Hrvatske... Još nas očekuje jedna utakmica, u Švicarskoj protiv Basela. Teško nam je, pozvali smo ljude da dođu i pomognu, sav prihod ide za izbjeglice, za djecu koja su izgubila roditelje, da im probamo svi zajedno pomoći. Nogomet je, nažalost, u drugom planu. Ali, nogomet i sport spajaju, pokazali su veliko srce. Hrvatska je uvijek bila uz Ukrajinu. Isto tako, kad je i nama bilo teško, Ukrajina je bila uz nas. To je uzajamno poštovanje.

Zagrebački je klub zaigrao u kombiniranom sastavu, mahom kreiranom od igrača iz Dinama II, a i predvodio ih je trener mlade maksimirske momčadi, Damir Krznar. U suprotstavljenim su sastavima bili i neki stari znanci. Četvorica ukrajinskih i trojica hrvatskih igrača iz ove utakmice bili su u kadru u međusobnom dvoboju dvaju klupskih imenjaka u veljači 2020. godine u 1/16 finala UEFA Youth League, Uefine Lige prvaka mladih. Na rasporedu je tada bila samo jedna utakmica, domaćin su bili Kijevljani, a zagrebačka je momčad, predvođena trenerom Igorom Jovićevićem, nakon 0:0 u 90 minuta igre, prošla dalje boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Ovom smo prilikom, dakle, vidjeli četiri pogotka. Prvo je u 7. minuti Martin Baturina iz „oršićevske“ pozicije, gađao desnom nogom u suprotni kut i pogodio vratnicu. Zato su već u sljedećem napadu poveli gosti. Artyom Dovbyk prošao je desnom stranom, ubacio ulijevo, a Vladyslav Vanat zakucao u mrežu. Osam minuta kasnije već je bilo 0:2. Opet je strijelac bio Vanat nakon silovitog udarca s lijeve strane u suprotni kut.

Zagrepčani su izjednačili u 29. minuti najljepšim potezom utakmice. Gabrijel Rukavina na lijevom je krilu poslao povratnu za Milana Vukotića, a mladi crnogorski nogometaš sa 17 metara snažno ljevicom gađao rašlje. Lopta se od grede odbila u mrežu. Izjednačio je Luka Menalo u 38. nakon što se sjurio desnim krilom utrčao u kazneni prostor kroz suparničku obranu pa desnom vanjskom efektnom lansirao loptu u suprotnu „malu mrežu“.

Pokušao je nešto kasnije i Fran Tomek, s desne je strane gađao bliži kut, ali je ukrajinski čuvar mreže skrenuo loptu u vratnicu.

Zagreb, 28. travnja 2022.

Humanitarna utakmica

Dinamo Zagreb – Dynamo Kyiv 2:2

Stadion Maksimir

Dinamo Zagreb; do 62. minute: Zadro (46. Čavlina) – Moran (32. Al Hedaif), Dilaver, Novak-Stanko (32. Palić), Perić – Burton (32. Tomek); Menalo, Vukotić (32. Dizdarević), Baturina, Rukavina (32. Peña) – Jurić; od 62. minute: Čavlina – Hrvoj, Katinić, Daničić, Mane – Krizmanić, Duvnjak; Šaranić, Laća, Ćuže – Barišić

Trener: Damir Krznar

Dynamo Kyiv; prvo poluvrijeme: Boyko – Karavaev, Popov, Vivcharenko, Syrota – Sydorchuk, Shaparenko; Shepeliev, Buyalskiy, Vanat – Dovbyk; drugo poluvrijeme: Bushchan – Kravchenko, Zabarniy, Popov (64. Burda), Dubinchak – Garmash, Andrievskiy; Antiukh, Buyalskiy (74. Brazhko), Vanat – Dovbyk (77. Kulach)

Trener: Mircea Lucescu

Sudac: Igor Pajač (Hrvatska)

Strijelci: 0:1 Vanat (8.), 0:2 Vanat (16.), 1:2 Vukotić (29.), 2:2 Menalo (38.)