Vremeplov 25.06.1967.

Dinamo – Sarajevo 0-0 (predzadnje kolo, izgubljena borba za naslov)

Dinamo je bio drugi, Sarajevo je na vrhu imalo dva boda više od Zagrepčana... Računica je bila jasna: u međusobnom okršaju na maksimirsom travnjaku u predzadnjem kolu Dinamu je bila nužna pobjeda kako bi ostao u ozbiljnoj utrci za naslov prvaka. U slavnoj sezoni u kojoj su osvojili Kup velesajamskih gradova, kasniji Kup Uefa, odnosno Europa ligu, plavi su vodili borbu i za naslov državnoga prvaka.

Posustali su u samoj završnici, a prijelomnica je bio poraz protiv Rijeke na Kantridi samo četiri dana nakon veličanstvene pobjede protiv Eintrachta u Zagrebu s 4-0 u polufinalu KVG-a. Teška ozljeda Stjepana Lamze u padu s balkona Vile Rebar u slavlju nakon pobjede protiv Nijemaca snažno se odrazila i na psihološko stanje cijele momčadi, a dakako, i na kvalitetu igre. Rijeka je slavila protiv Dinama s 3-2, a kako je Sarajevo, izravan konkurent za naslov, pritom pobijedilo Vardar s 2-1, odvojilo se na vrhu ljestvice s dva boda više.

Dinamo se u igru mogao vratiti eventualnom pobjedom protiv Sarajlija 25. lipnja u Maksimiru u predzadnjem kolu. No, pred 40.000 gledatelja utakmica je završena bez pogodaka i tu je priči praktički bio kraj. Sarajevo se orijentiralo na čvrstu obranu uz opasne protunapade kojima je stvaralo prilike, a Dinamo unatoč dominaciji i brojnim napadima nije pronašao put do gola. Štoviše, plavi su ovim remijem uoči zadnjega kola čak skliznuli na treće mjesto, prestigao ih je Partizan. Plavi i crno-bijeli sad su imali jednak bodovni učinak s tim da je Partizan imao bolju gol-razliku. Sad je naslov mogao doći u Maksimir samo u nerealnoj kombinaciji: Dinamo je morao pobijediti Crvenu zvezdu u Beogradu, Sarajevo je moralo kod kuće izgubiti protiv posljednjeplasiranog Čelika iz Zenice, a Partizan nije smio pobijediti Zagreb u gostima. Dinamo je pritom imao bolju gol-razliku od Sarajeva. Epilog: Dinamo je slavio u Beogradu s 1-0, Zagreb je svladao crno-bijele s 2-1, ali je Sarajevo nadigralo Čelik s 5-2... Sarajlije su na kraju dohvatile pokal s 42, dok je Dinamo bio doprvak s 40 bodova...

Momčad Sarajeva do naslova je vodio trener Miroslav Meho Brozović, nekadašnji popularni branič purgera, koji je nakon završetka prvenstva figurirao kao mogući naljednik Branka Zebeca na Dinamovoj klupi.

GNK Dinamo Zagreb