Hrvatska slavila u Armeniji i preuzela vrh ljestvice
1. momčad11.9.2023

Hrvatska slavila u Armeniji i preuzela vrh ljestvice

Armenija – Hrvatska 0:1

Sjajnim pristupom uz otvorenu igru s mnoštvom prilika, uz čak 26 udaraca prema vratima, hrvatska je reprezentacija svladala Armeniju u Erevanu i zavijorila se na vrhu ljestvice D skupine kvalifikacija za Europsko prvenstvo. Unatoč napadačkoj, nadahnutoj i atraktivnoj igri u većem dijelu utakmice “vatreni” su na kraju slavili s naoko “skromnih” 1:0, a pogodak odluke potpisao je Andrej Kramarić u 13. minuti.

Dinamova devetka, Bruno Petković, teren je napustio šest minuta prije kraja, a u startnoj su postavi osvanula i trojica dojučerašnjih maksimirskih nogometaša – Dominik Livaković i Josip Šutalo koji su upisali kompletnu minutažu i Luka Ivanušec koji je igrao do 74. minute.

Hrvatska je na vrhu s 10 bodova koliko ima i drugoplasirana Turska. “Vatreni” su, međutim, taj učinak dosegnuli u četiri, a Turci u pet odigranih utakmica. Slijedi Armenija sa sedam bodova u pet dvoboja. Wales i Latvija odigrali su po četiri utakmice pri čemu su Velšani dohvatili četiri, a Latvijci niti jedan bod. Sljedeće iskušenje Hrvatsku čeka 12. listopada protiv Turske u Osijeku. Plasman na završni turnir izborit će po dvije najbolje plasirane reprezentacije iz svake skupine.

Trenutak odluke bio je, dakle, u 13. minuti kad je razigrani i rastrčani “vatreni” kapetan Luka Modrić zavrnuo iz kuta, u gužvi se lopta odbila od Stjope Mkrčjana u peterac gdje je dotrčao Kramarić i neometan je skrenuo u mrežu.

Još je pet minuta ranije Ivan Perišić ubacio s lijeve strane, Petković u padu dohvatio loptu koja se ipak otkotrljala malo pored gola.

Istaknuo se i Livaković koji je u 17. minuti zaustavio neugodan udarac Eduarda Spertsjana. Hrvatska je nadomak drugom pogotku bila i 10 minuta kasnije kad je Marcelo Brozović pronašao Perišića na desnom krilu, on poslao povratnu za Ivanušeca čija je lopta završila u bloku.

U sučevoj nadoknadi prvog dijela Petković je lansirao efektnu dubinsku udesno u for Kramariću, on zavrnuo povratnu za Perišića koji je snažno potegnuo s 15 metara, a vratar Ognjen Čančarević ipak nekako obranio.

Srpski vratar u armenskoj reprezentaciji zablistao je i u drugom dijelu s nekoliko obrana s kojima je spriječio drugi pogodak ”vatrenih”. Redom je tako zaustavio silovite pokušaje Kramarića, Perišića, Ivanušeca...

Snažni udarci Andreja Kramarića i Josipa Stanišića završili su malo pored gola, a domaći su bili na iskušenjima i u 84. minuti kad je Perišić ubacio s lijeva, vratar u zadnji trenutak zasmetao Petru Musi pri čemu je natrčao Brozović, snažno gađao, ali su domaći ipak izbili u korner.

 

Erevan, 11. rujna 2023.

Kvalifikacije za EP, skupina D

Armenija – Hrvatska 0:1

Republikanski stadion Vazgen Sargsjan

Armenija: Čančarević – Dašjan, Calisir, Arutjunjan, Mkrčjan, Tiknizjan – Bičahčjan (58. Serobjan), Iwu (58. Hovhanisjan), Spertsjan, Zelarajan – Ranos (69. Briasco)

Izbornik: Oleksandr Petrakov

Hrvatska: Livaković – Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Barišić – Modrić, Brozović, Ivanušec (74. Majer) – Kramarić (69. Pašalić), Petković (84. Musa), Perišić

Izbornik: Zlatko Dalić

Sudac: Clement Turpin (Francuska)

Strijelac: 0:1 Kramarić (13.)

GNK Dinamo Zagreb