Dinamo – Rijeka 2:0

Dinamo uvjerljivom igrom do pobjede u derbiju protiv Rijeke

Uvjerljiva igra, sigurna pobjeda, ostanak na vrhu ljestvice uz dva boda više i utakmicu manje u odnosu na prvoga pratitelja Osijek... Ovo je sukus nedjeljnoga maksimirskog derbija u kojem su Dinamovi nogometaši u dvoboju 24. kola HT Prve lige svladali Rijeku s 2:0 i time joj uzvratili za istovjetan poraz na istom travnjaku na otvaranju proljetne polusezone.

Lovro Majer bio je u izvorištu obaju Dinamovih pogodaka uz također sveprisutnog Mislava Oršića koji je ovom prilikom bio i asistent i strijelac. U 27. je minuti Majer na svojoj polovici terena u teškoj situaciji dohvatio loptu i poslao u for Kristijanu Jakiću koji je povukao kontranapad, proslijedio ulijevo Oršiću, a on svom silinom pojurio s lijevoga krila ka sredini kaznenoga prostora i pritom se vještom driblingom oslobodio suparnika. Kad se činilo da je Luka Capan klizećim startom uspio osvojiti loptu, nezadrživi ju je Oršić u punom naletu ponovno zgrabio i poslao udesno Luki Ivanušecu koji ju je bez suviše poteškoća zakucao u gol.

Drugi je pogodak bila prava „minijatura“ koju je inicirao Majer lukavo izvedenim slobodnim udarcem. Loptu je namjestio na desnoj strani na više od 25 metara i, umjesto očekivanoga ubačaja pred vrata ili udarca, vješto podvalio loptu u for Bruni Petkoviću koji je potom vješto ubacio pred peterac gdje je u osvanuo Oršić i povisio vodstvo.

Plavi su u dvoboj krenuli silovito, odlučni u namjeri da što prije probiju suparnički obrambeni bedem, a prvi je zaprijetio Petković kad je glavom, nakon udarca iz kuta, poslao loptu preko gola. Praktički u sljedećoj akciji Jakić je oduzeo loptu, potom na desnoj strani proigrao Stefana Ristovskog, koji je zavrnuo pred gol, a Oršić glavom lansirao uza samu vratnicu.

Sjajnu su akciju plavi pripremili u 11. minuti nakon što je Oršić kombinirao s Marinom Leovcem, on proslijedio Petkoviću koji je spretno podvalio Arijanu Ademiju nakon čijega je silovitog niskog udarca lopta okrznula nekog u obrambenog bloku i prohujala pored vratnice.

Majer je nedugo potom pokušao snažnim udarcem s 25 metara, vratar Ivan Nevistić uhvatio je nezgodnu loptu, pritom ju nakratko i ispustio, ali odmah potom i prihvatio u naručje.

Riječani su najbliži pogotku bili u 35. minuti kad je Luka Menalo na lijevoj strani vješto izborio poziciju za udarac pa s desetak metara uzdrmao gredu. Samo minutu kasnije Ivanušec je pogodio u blok nakon kombinacije Ristovskog i Jakića.

Majer je u smiraju prvoga dijela dugom loptom s lijeva efektno proigrao Ademija, koji je atraktivno primio loptu u kaznenom prostoru, ali Nevistić je uspio amortizirati udarac. Riječani su tada žustrije krenuli u eventualni lov na izjednačenje. Robert Murić dugom je dijagonalom na lijevoj strani pronašao Menala, on spustio Andriji Vukčeviću koji je oštro zavrnuo na bližu vratnicu, a Sandro Kulenović iz prve poslao loptu pored gola.

Lirim Kastrati u drugom je dijelu proigrao Bartola Franjića koji je dalekometnim udarcem iz prve gađao pod gredu, ali je riječki vratar uspio uhvatiti loptu. Pokušao je Franjić i u sučevoj nadoknadi vremena, ljevicom je torpedirao loptu u rašlje, ali je Nevistić paradom uspio „iščupati“ i izbiti u korner.