Na današnji dan 31.07.

Na današnji dan...

31.7.1994.

Croatia – Hajduk 1-0 (4-5) (Superkup, druga utakmica)

Iako su plavi “poništili” Hajdukovu prednost iz prvoga dvoboja, na kraju su ipak slavili Splićani. U uzvratnom dvoboju hrvatskoga Superkupa maksimirska je momčad pobijedila s 1-0 i time dostigla istovjetnu prednost Splićana iz prvoga dvoboja kad je Ivica Mornar, nakon efektnoga prodora i ubačaja Milana Rapaića, zakucao loptu u mrežu. Plavi su zaostatak dostigli sredinom drugoga dijela iz 11-erca. Igor Pamić utrčao je u kazneni prostor, pritom ga je srušio gostujući branič Mirsad Hibić, a Igor Cvitanović s bijele točke zabio za 1-0. Tim je rezultatom i završena utakmica, a kako je s istovjetnih 1-0 Hajduk slavio u prvom dvoboju, osvajač Superkupa odlučivali su udarci s bijele točke. U prvim dvjema serijama uspješni su bili i domaći Cvitanović i Fuad Šašivarević kao i gosti Stjepan Andrijašević i Rapaić. Na startu treće serije splitski je vratar Tonći Gabrić obranio udarac Pamića, ali odmah je potom i maksimirski čuvar mreže Dražen Ladić zaustavio šut Marija Meštrovića. U četvrtoj zabili su i Sejad Halilović za plave i Hari Vukas za bijele. A, tada je, na početku pete serije, ulogu izvođača preuzeo maksimirski vratar Ladić. I poslao loptu pored vrata... Nakon njega loptu je na bijelu točku namjestio Igor Štimac, zakucao pod gredu čime je Hajduk osvojio svoj treći od ukupno pet pokala Superkupa.

31.7.2010.

Dinamo – Rijeka 1-2 (zadnji poraz prije rekordnog niza bez poraza)

Bio je to “trampolin” s kojega su se plavi vinuli do dojmljive serije. Rijeka je na maksimirskom travnjaku pobijedila Dinamo s 2-1 nakon čega je krenuo dojmljiv rekordni niz zagrebačke družine. Upravo su nakon te utakmice plavi pokrenuli niz od čak 109 prvenstvenih utakmica bez poraza u Maksimiru. Pritom računamo dvoboje koji su igrani baš na tom stadionu, neovisno o tome je li formalni domaćin bio Dinamo ili neka druga momčad. Rijekina je pobjeda osvanula u 2. prvenstvenom kolu. Poveo je, ipak – Dinamo. Šime Vrsaljko u osmoj je minuti probio desnu stranu, ubacio u sredinu, a Sammir u punom naletu s vrha peterca zakucao loptu u gol. Rijeka je izjednačila u 23. minuti. Radomir Đalović snažno je pucao s 20-ak metara s desne strane, vratar Filip Lončarić uspio odbiti, ali na loptu je natrčao Ivan Rodić i poslao u mrežu za 1-1. U 73. minuti Hrvoje Štrok, tada u Rijekinu bijelom, a ne u Dinamovu plavom dresu, ubacio je iz slobodnog udarca s 25 metara s desne strane, a loptu je u kaznenom prostoru skrenuo Milan Badelj, i to u – vlastitu mrežu. Bio je to pogodak koji je ujedno značio i Rijekinu pobjedu. Nakon tog dvoboja je, dakle, uslijedilo gotovo nevjerojatnih Dinamovih 109 utakmica bez poraza u Maksimiru u dvobojima HNL-a.

31.7.2018.

Hapoel Beer Sheva – Dinamo 2-2 (Liga prvaka, 2. pretkolo, uzvrat)

Nakon uvjerljivih 5-0 u maksimirskom dvoboju Dinamo je s naoko mirnih 2-2 u uzvratu prošao u sljedeće pretkolo. Hapoel Beer Sheva i Dinamo su, dakle, u uzvratu 2. pretkola Lige prvaka odigrali 2-2 što je značilo da su Zagrepčani ipak rezultatski uvjerljivo uskočili u sljedeći krug natjecanja. Iako je eventualna senzacija i rezultatski preokret bio u rangu znanstvene fantastike, ipak nije sve izgledalo baš posve mirno kad su Izraelci u 34. minuti poveli s 2-0. Mrežu je već u 14. načeo John Ogu koji je, nakon udarca iz kuta, loptu zakucao glavom s četiri metra. Hanan Maman je u 34. minuti, nakon dvostrukoga proigravanja s Maorom Meliksonom na desnoj strani, pucao s pet metara iskosa, pritom je Petar Stojanović pokušao izbiti s gol-crte, ali nije uspio i lopta se odbila u mrežu. Dinamo je u drugom dijelu zaigrao čvršće i sigurnije i s dva gola otklonio i najmanje naznake nemira među navijačima. Prvo je u 49. minuti Dani Olmo maestralnom dubinskom loptom “iz igre izbacio” četvoricu braniča i proigrao Marija Budimira koji je iz prve skrenuo loptu pored vratara u gol. Olmo je inicirao i akciju za izjednačujući gol u 54. minuti. Na desnoj je strani proigrao Amera Gojaka, on poslao povratnu, Budimir ju spustio za Izeta Hajrovića koji ju je s vrha peterca torpedirao u gol.