Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

In memoriam

Preminuo Dragan Bošnjak

Bio je žustar, silovit i oštar defenzivac gromovita udarca i – dječjeg lica. Tako ćemo pamtiti Dragana Bošnjaka, sjajnoga, simpatičnoga i dragog člana naše plave oitelji, maksimirsku osicu koji je istodobno bio i „fantasista i radilica“, jedan od generatora Dinamove slavljeničke sezone 1982. godine. Bošnjak nas je, nažalost, zauvijek napustio u srijedu, 27. ožujka, u rodnoj Kanjiži u svojoj 63. godini.

  Rođen je 19. listopada 1956., prve nogometne korake načinio u Potisju iz Kanjiže da bi ubrzo pristupio tada jakom subotičkom Spartaku i već kao 16-godišnjak debitirao za prvu momčad. Punu je afirmaciju dočekao u Vojvodini da bi nakon tri i pol prvoligaške sezone potpisao za Dinamo.

  U Maksimiru se skrasio u zimskom prijelaznom roku, 15. siječnja 1980. godine, i baš je njegov dolazak koincidirao s naglim rezultatskim uzletom cijele momčadi. Plavi su već 1980. godine osvojili Kup pobjedom protiv Crvene zvezde u dvjema finalnim utakmicama u kojima je, dakako, bitnu ulogu odigrao i sam Bošnjak. Uslijedio je naslov prvaka 1981/'82., a sezonu kasnije i novi pokal pobjednika Kupa finalnim okršajem protiv Sarajeva, 3-2.

  Štoviše, Bošnjak je bio u temelju Dinamova naslova 1982. Odigrao je 30 od ukupno 34 prvoligaška kola u toj sezoni, predstavjlao je prvi obrambeni blok, čvrsti bedem u veznom redu. Uostalom, trenutak kad je Dinamo na raketni pogon uzletio prema naslovu prvaka bio je u drugom proljetnom kolu u maksimirskoj pobjedi protiv Crvene zvezde 3:0, a s novinskih je stranica tada stršao naslov: „Tko je najbolji? Zajec, Hadžić, Vlak, Mlinarić, Kranjčar, Cerin, Bošnjak?“

  U Dinamu su ga trenirali Vlatko Marković, Ivan Đalma Marković, nakratko Rudolf Cvek, potom Miroslav Ćiro Blažević, Ivo Šušak, Rudi Belin i ponovno Vlatko Marković. Nakon maksimirske je epizode nastupao za vinkovački Dinamo, danas Cibaliju, potom za španjolski Figueres i ponovno Spartak.

  Godinu i pol dana prije dolaska u Dinamo Bošnjak je postao prvak Europe u dresu mlade jugoslavenske reprezentacije. U dvjema su finalnim utakmicama pobijedili tadašnju DR Njemačku, bilo je 1:0 u gostima u Halleu i potom 4:4 u uzvratu u Mostaru. U tim su dvobojima igrala i dvojica kasnijih Bošnjakovih suigrača u Dinamu: Srećko Bogdan i Velimir Zajec, a zvijezda je bio Vahid Halilhodžić, kasniji Dinamov trener, koji je zabio pobjedonosni gol u gostima i potom čak tri u uzvratu.

   Bošnjak je bio svestran igrač, ordinirao je cijelim terenom, od zadnjega reda do napadača. U počecima je gravitirao napadu, igrao i krilo, a ponekad i braniča... Tako je, primjerice, u Spartaku počeo na krilu, u Vojvodini igrao u špici dok ga trener Todor Veselinović nije povukao u sredinu, a Ćiro Blažević u Dinamu smjestio u ulogu zadnjega veznog.

  „Volim igrati korektora iza veznih igrača, zatvarati obranu kada netko od braniča ode naprijed. Glavna mi je zadaća pokrivati prazan prostor kada Zajec ili Mustedanagić krenu u ofenzivu“, govorio je Bošnjak opisujući vlastitu ulogu.

  „Nosio sam na leđima broj četiri. To i jest mjesto koje mi je najdraže, koje mi najbolje leži. To je onaj zadnji vezni. Ali, po potrebi rado krećem i prema naprijed. Kažu da imam dobar udarac pa ponekad i udarim put mreže. Nisam imao posebnih zadataka, nisam bio 'flaster' i ne volim to. Ja sam onaj između srednjaka, braniča i vezista, mogu u solo akciji daleko naprijed.“

  Sjajan pristup nogometu i suigračima ilustrirao je u davnašnjem razgovoru s novinarima:

  „Pljesak Maksimira daje mi nova krila, novi polet, moj trening još je intenzivniji... Došao sam, ako mogu tako reći, s nekim 'lala-nogometom', fino, natenane, polako... Pokret odozgo, pokret odozdo, sve u stilu. Uz Zajeca, Mustedanagića i Mlinarića ja sam našao isti dah, istu dušu, isti korak. Moja je računica bila čista: ako se oni mogu prilagoditi meni, ja moram, još više, njima.“

    GNK Dinamo i ovim putem izražava sućut obitelji Dragana Bošnjaka. Neka mu je vječna slava i hvala.

 

Kopirano!