Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Obljetnica

Prije 108 godina osnovan je Gradjanski

Treća zvjezdica iznad grba na dresu, 30. naslov državnoga prvaka u povijesti, 20. od osamostaljenja Republike Hrvatske, 100 godina od prve utakmice odigrane u plavome dresu, 500. pogodak u hrvatskom Kupu, a uskoro i 2000. u HNL-u, 40 godina od (ne)priznatoga naslova prvaka u famoznom „slučaju Edmond Tomić“...

Iako 2019. nije „okrugla“godina, Dinamo ju je, eto, obilježio upravo na taj način – obljetnicama i okruglim brojkama. Nekoliko zanimljivih jubileja iz klupske povijesti smjestilo se u godini u kojoj plavi slave 108 godina postojanja purgerskoga kluba: upravo je na današnji dan, 26. travnja 1911., u Zagrebu osnovan Gradjanski, klub miljenik Zagrepčana, klub čiji je kontinuitet 1945. godine nastavio Dinamo.

Samome osnivanju prethodile su specifične društvene okolnosti: Gradjanski je niknuo na krilima otpora mađarizaciji kao reakcija na najavu osnivanja mađarskoga kluba sa sjedištem u Zagrebu. Predstavnici uprave Državnih željeznica, koje su bile pod ugarskom vlašću, na pomalo su nasilan način krenule u pokušaj stvaranja snažne momčadi koja je, po njihovim planovima, trebala postati glavni klub u gradu, a i šire. Igrače su nastojali namamiti stalnim zaposlenjem u Željeznici uz solidna primanja. Problem je, međutim, što su onim nogometašima koji su već radili na Željeznici postavili ultimatum da moraju igrati za novi mađarski klub jer će u protivnome ostati bez posla. Bilo je tu još sličnih ucjenjivačkih metoda što je izazvalo snažan otpor Zagrepčana koji su žestokim protestima uspjeli stopirati ideju o formiranju mađarskoga kluba.

Bio je to ujedno impuls za stvaranje pravoga purgerskog kluba koji bi napokon okupljao sve građane. U Zagrebu su već postojali HAŠK kao klub akademske zajednice i Concordia koja je bila naslonjena na srednjoškolsku omladinu. Konstituirajuća je skupština održana 26. travnja u Budějovičkoj restauraciji u zgradi Prve hrvatske štedionice, na uglu Bogovićeve ulice i Cvjetnog trga. U cijeoj je priči svakako zanimljivo što su upravo Mađari bili najznačajniji treneri Gradjanskog: prvo Imre Pozsonyi, potom Giury Molnar i znameniti Marton Bukovi.

Gradjanski je osvojio pet naslova prvaka u Kraljevini SHS/Jugoslaviji, jedan u NDH dok je Dinamo potom osvojio još četiri prvenstva SFR Jugoslavije i sedam Kupova. Brojka u SFRJ još je i viša računamo li i (ne)priznati naslov iz 1979. godine kad su Komisija za propise FSJ i Sud udruženog rada odlučili da naslov pripada Dinamu, a ne Hajduku. Odluka Suda ipak nije provedena u arhivu FSJ.

U samostalnoj Hrvatskoj plavi su upisali još 20 naslova prvaka, 15 Kupova i pet Superkupova. Dakako, najznačajniji je doseg osvajanje Kupa velesajamaskih gradova, natjecanja koje je preraslo u Kup Uefe, današnju Europa ligu. Dinamo je pokal osvojio 1967., dok je četiri godine ranije poražen u finalu protiv Valencije.


Neposredno nakon Drugoga svjetskog rata svi su klubovi u tadašnjoj FNR Jugoslaviji preoblikovani u fiskulturna društva. Bila je to reorganizacija sporta po uzoru na sovjetski model što je značilo da su se sportaši okupljali u klubove, odnosno društva s mnoštvom različitih sekcija. HAŠK je, primjerice, nastavio svoj slijed kroz FD Akademičar, odnosno Mladost.

Reakcija državnih vlasti o ukidanju klupske uprave 1945. promašena je na nekoliko razina. Naziv Gradjanski zabranjen je zato što je asocirao na društvo jedne klase iako je klub nastao upravo na suprotnim načelima: na ideji okupljanja svih staleža.

Dinamo je formiran 9. lipnja 1945. godine, a toga je dana na Skupštini, u ime tadašnjega državnog vrha sudjelovo i profesor Miro Mihovilović, predstavnik ZEFIOH-a, najvišega republičkoga sportskog foruma, između ostaloga zaduženog za tumačenje statusa klubova. Splićanin Mihovilović ujedno je bio i povjesničar sporta, doktor znanosti i jasno ustvrdio:

– Dinamo nije ispustio onaj prvi kontinuitet, dakle kontinuitet društva iz 1911. godine, kontinuitet Gradjanskog. Skupština je jedino vidjela neprijatelja u prefiksima. Problem je bio naziv Gradjanski. Ali, Dinamo nastavlja kontinuitet Gradjanskog i to je osnovno. Jednako kao što je Croatia svojedobno nastavila kontinuitet Dinama, tako je i Dinamo nastavio kontinuitet Gradjanskog.

Dinamo je 1945. od Građanskog preuzeo klupsku boju, većinu igrača seniorskoga, ali i juniorskog pogona, trenera, brojne članove uprave, masera, nadimke “purgeri” i “modri”, sve do ljeta 1948. nastavili su nastupati na starom igralištu Gradjanskog u Koturaškoj ulici... Svoj prvi poslijeratni naslov prvaka Dinamo je osvojio 1948. godine u Koturaškoj da bi preseljenjem u Maksimir, dohvatio još tri.

 

Kopirano!